AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 54,8°Asukasluku 3 199168 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Cabano

Paikassa Cabano tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 1 002 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 18.52.

Kp 1,3 · 468 km/s · Bz 3,2

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 3,7.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 89 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.52–05.50.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 18.05 paikallista aikaa

4/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 04.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 89 %.

Tarpeeksi pimeää
18.52 – 05.50
Auringonlasku
17.45 · auringonnousu 06.57
Kuu
34 % · ↑ 13.25 · ↓ 21.00
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (346°)
la 17.10.5Kp 1,7 · pilvisyys 4 %
su 18.10.3Kp 1,7 · pilvisyys 59 %
la 17. 01 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % la 17. 04 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 47 % la 17. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 31 % la 17. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % la 17. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 22 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 7 % la 17. 23 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 22 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 77 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 74 % su 18. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 29 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 44 % 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 19pe klo 22la klo 01la klo 04la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05
Alapilvet100%100%1%0%0%1%0%0%44%38%18%5%
Keskipilvet100%100%0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet100%25%0%0%0%0%0%0%14%5%5%5%
Lämpötila2 °C1 °C0 °C1 °C0 °C−1 °C−1 °C−1 °C−1 °C−1 °C0 °C1 °C
Tuntuu kuin−1 °C−3 °C−4 °C−5 °C−6 °C−6 °C−6 °C−6 °C−4 °C−4 °C−4 °C−3 °C
Tuuli1 m/s4 m/s1 m/s6 m/s5 m/s5 m/s4 m/s5 m/s2 m/s2 m/s2 m/s4 m/s
Näkyvyys8,5 km5,8 km16 km17 km21 km22 km22 km26 km24 km6,7 km9,6 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Cabano omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Cabano

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · korkealla yläpuolellaKp 3,7 · 10°–20° LLU 286° LLU 301° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 9° 856 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 634 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 12° 24° 411 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 28° 45° 189 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Cabano Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h silmin – Cabano Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 1,7°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Cabano

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (13 % öistä), seuraavana huhtikuu (9 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 4 % heinä elokuu: 7 % elo syyskuu: 13 % syys lokakuu: 8 % loka marraskuu: 4 % marras joulukuu: 3 % joulu tammikuu: 3 % tammi helmikuu: 5 % helmi maaliskuu: 8 % maalis huhtikuu: 9 % huhti toukokuu: 5 % touko kesäkuu: 4 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 13 % 57 % 9,1 h 8° / 18°C
lokakuu 8 % 40 % 10,9 h 2° / 11°C
marraskuu 4 % 20 % 12,1 h −5° / 2°C
joulukuu 3 % 13 % 12,9 h −13° / −6°C
tammikuu 3 % 15 % 12,5 h −18° / −9°C
helmikuu 5 % 19 % 11,4 h −18° / −8°C
maaliskuu 8 % 37 % 9,9 h −12° / −3°C
huhtikuu 9 % 46 % 7,8 h −3° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
33 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
49 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
61 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Cabano

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3516352017: 3717372018: 91892019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5625562026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Mont Joli Airport (YYY) · 115 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Cabano?

Paikassa Cabano tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Cabano?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 346° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Cabano?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Cabano oli syyskuu (13 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (9 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Cabano?

Cabano: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Cabano paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Cabano?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Cabano 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 1 002 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Cabano ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec