AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 53,9°Asukasluku 10 412162 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Cantley

Paikassa Cantley tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 982 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.19.

Kp 1,3 · 486 km/s · Bz 3,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 4, kuviin tarvitaan 2,7 ja silmin näkemiseen 4,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 37 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.19–06.17.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 17.53 paikallista aikaa

29/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 37 %.

Tarpeeksi pimeää
19.19 – 06.17
Auringonlasku
18.15 · auringonnousu 07.22
Kuu
34 % · ↑ 13.42 · ↓ 21.41
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (350°)
la 17.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 19 %
su 18.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 32 %
pe 16. 20 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 39 % pe 16. 21 · 29/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 36 % pe 16. 22 · 29/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 42 % pe 16. 23 · 12/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 50 % la 17. 00 · 9/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 63 % la 17. 01 · 17/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 28 % la 17. 02 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 33 % la 17. 03 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 22 % la 17. 04 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % la 17. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 12 % la 17. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 22 % la 17. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 13 % la 17. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % la 17. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % la 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 9 % su 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 34 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 18 % su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 29 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 19pe klo 22la klo 01la klo 04la klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04
Alapilvet99%41%27%9%0%0%30%17%0%0%0%0%
Keskipilvet6%4%1%0%22%8%9%4%0%0%0%0%
Yläpilvet86%2%0%0%0%0%5%0%16%8%59%16%
Lämpötila7 °C4 °C4 °C2 °C2 °C2 °C2 °C3 °C10 °C9 °C8 °C6 °C
Tuntuu kuin3 °C1 °C−1 °C−3 °C0 °C0 °C−2 °C0 °C7 °C6 °C5 °C4 °C
Tuuli6 m/s5 m/s5 m/s6 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s5 m/s5 m/s4 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Cantley omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Cantley

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,3 · yläpuolellaKp 4,3 · 11°–22° LLU 290° LU 305° LU 320° PLU 335° P 350° P 5° PKO 20° KO 35° KO 50°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 7° 956 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 12° 734 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 19° 512 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 33° 289 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 57° 71° 67 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – Cantley Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h silmin – Cantley Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 15 km:n päässä, suunta: pohjoisluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,5°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Cantley

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (7 % öistä), seuraavana maaliskuu (5 %).

0 %10 % heinäkuu: 3 % heinä elokuu: 4 % elo syyskuu: 7 % syys lokakuu: 4 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 1 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 3 % helmi maaliskuu: 5 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 3 % touko kesäkuu: 1 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 7 % 66 % 9,1 h 9° / 21°C
lokakuu 4 % 50 % 10,9 h 3° / 13°C
marraskuu 3 % 40 % 12,0 h −4° / 4°C
joulukuu 1 % 42 % 12,6 h −12° / −4°C
tammikuu 2 % 54 % 12,4 h −18° / −8°C
helmikuu 3 % 55 % 11,4 h −17° / −6°C
maaliskuu 5 % 60 % 9,9 h −10° / 0°C
huhtikuu 4 % 52 % 8,1 h −2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
19 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
30 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
39 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Cantley

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3022302023: 3523352024: 2624262025: 5725572026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Ottawa / Rockcliffe Airport (YRO) · 16 km
Ottawa Macdonald-Cartier International Airport (YOW) · 29 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Cantley?

Paikassa Cantley tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Cantley?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 350° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Cantley?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Cantley oli syyskuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (5 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Cantley?

Cantley: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Cantley paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 15 km:n päässä, suunta: pohjoisluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Cantley?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Cantley 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 982 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Cantley ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec