AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 53,0°Asukasluku 12 1902 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Cap-aux-Meules

Paikassa Cap-aux-Meules tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 1 001 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.20.

Kp 1,0 · 417 km/s · Bz 2,6

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 4,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 10 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.20–06.25.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 17.32 paikallista aikaa

2/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 4,7), keskimääräinen pilvisyys 10 %.

Tarpeeksi pimeää
19.20 – 06.25
Auringonlasku
18.14 · auringonnousu 07.31
Kuu
52 % · ↑ 15.07 · ↓ 23.43
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (342°)
ma 19.10.3Kp 4,7 · pilvisyys 99 %
ti 20.10.18Kp 3,7 · pilvisyys 17 %
su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 6 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 6 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 5 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 32 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 31 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % ma 19. 06 · 2/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 9 % ma 19. 19 · 3/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 94 % ti 20. 19 · 17/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 8 % ti 20. 20 · 18/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 5 % ti 20. 21 · 10/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 12 % ti 20. 22 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 5 % ti 20. 23 · 10/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 10 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%1%3%11%0%0%0%9%7%11%4%0%
Lämpötila6 °C6 °C6 °C7 °C9 °C10 °C9 °C9 °C8 °C8 °C8 °C8 °C
Tuntuu kuin1 °C3 °C4 °C3 °C5 °C5 °C5 °C5 °C4 °C5 °C5 °C5 °C
Tuuli7 m/s4 m/s3 m/s7 m/s14 m/s12 m/s12 m/s10 m/s8 m/s7 m/s6 m/s6 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Cap-aux-Meules

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Cap-aux-Meules: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Cap-aux-Meules omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Cap-aux-Meules

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,7 · korkealla yläpuolellaKp 4,7 · 11°–21° LLU 282° LLU 297° LU 312° PLU 327° PLU 342° P 357° PKO 12° PKO 27° KO 42°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 1° 6° 1 056 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 10° 834 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 612 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 13° 25° 389 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 31° 49° 167 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Yläpuolella ja joka puolella – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h kameralla – Cap-aux-Meules Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) silmin – Cap-aux-Meules Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoiskoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoisluode). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 4,7 eikä Kp 4,7. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoisluode).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Cap-aux-Meules

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (6 % öistä), seuraavana elokuu (3 %).

0 %10 % heinäkuu: 2 % heinä elokuu: 3 % elo syyskuu: 6 % syys lokakuu: 2 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 0 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 1 % helmi maaliskuu: 1 % maalis huhtikuu: 3 % huhti toukokuu: 2 % touko kesäkuu: 1 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 6 % 54 % 9,1 h 15° / 17°C
lokakuu 2 % 34 % 10,9 h 10° / 12°C
marraskuu 1 % 10 % 12,1 h 4° / 7°C
joulukuu 0,2 % 3 % 12,9 h −1° / 2°C
tammikuu 0,2 % 5 % 12,5 h −4° / −1°C
helmikuu 1 % 13 % 11,4 h −7° / −3°C
maaliskuu 1 % 25 % 9,9 h −5° / −1°C
huhtikuu 3 % 31 % 7,8 h 0° / 2°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
16 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
25 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
34 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Cap-aux-Meules

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4515452016: 3316332017: 3617362018: 1018102019: 1119112020: 42042021: 1721172022: 3422342023: 3723372024: 2624262025: 5725572026: 302630
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Îles-de-la-Madeleine Airport (YGR) · 8 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
15° / 17°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Cap-aux-Meules?

Paikassa Cap-aux-Meules tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Cap-aux-Meules?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 342° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Cap-aux-Meules?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Cap-aux-Meules oli syyskuu (6 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (3 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Cap-aux-Meules?

Cap-aux-Meules: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Cap-aux-Meules paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoiskoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Cap-aux-Meules?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Cap-aux-Meules vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 5,7). Näin on käynyt 1 001 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Cap-aux-Meules ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec