AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 59,7°Asukasluku 2 966607 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Fermont

Paikassa Fermont revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode).

Kp 0,3 · 485 km/s · Bz 1,1

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 1,3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 71 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 18.42–05.45.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 19.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode).

Tänä yönä

Päivitetty 18.33 paikallista aikaa

57/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 1,3), keskimääräinen pilvisyys 71 %.

Tarpeeksi pimeää
18.42 – 05.45
Auringonlasku
17.28 · auringonnousu 06.59
Kuu
43 % · ↑ 14.30 · ↓ 21.25
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (344°)
su 18.10.1Kp 2,0 · pilvisyys 100 %
ma 19.10.0Kp 4,0 · pilvisyys 100 %
la 17. 18 · 14/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 63 % la 17. 19 · 57/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 23 % la 17. 20 · 17/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % la 17. 21 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 88 % la 17. 22 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % la 17. 23 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 45 % su 18. 00 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % su 18. 01 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 91 % su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 98 % su 18. 03 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % su 18. 04 · 15/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 71 % su 18. 05 · 20/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 60 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % su 18. 23 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 99 % 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 18la klo 21su klo 00su klo 03su klo 18su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 18ma klo 21ti klo 00ti klo 03
Alapilvet9%77%17%47%3%0%100%100%99%100%100%100%
Keskipilvet59%68%9%86%99%100%7%100%100%87%20%97%
Yläpilvet0%0%0%0%99%100%78%98%0%0%0%0%
Lämpötila−4 °C−4 °C−5 °C−5 °C−3 °C−2 °C−1 °C1 °C3 °C2 °C1 °C1 °C
Tuntuu kuin−9 °C−10 °C−11 °C−11 °C−7 °C−7 °C−7 °C−6 °C−2 °C−4 °C−4 °C−4 °C
Tuuli5 m/s5 m/s6 m/s6 m/s2 m/s4 m/s5 m/s7 m/s5 m/s6 m/s6 m/s5 m/s
Näkyvyys50 km19 km49 km7,5 km50 km50 km50 km2,3 km9,5 km14 km28 km13 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Fermont omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Fermont

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 17°–31° LLU 284° LLU 299° LU 314° PLU 329° PLU 344° P 359° PKO 14° PKO 29° KO 44°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 17° 31° 311 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 49° 65° 89 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Fermont kameralla – Fermont Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 1,6°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Fermont

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (55 % öistä), seuraavana tammikuu (48 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 20 % heinä elokuu: 25 % elo syyskuu: 30 % syys lokakuu: 22 % loka marraskuu: 25 % marras joulukuu: 38 % joulu tammikuu: 48 % tammi helmikuu: 55 % helmi maaliskuu: 45 % maalis huhtikuu: 37 % huhti toukokuu: 21 % touko kesäkuu: 24 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 30 % 44 % 8,6 h 3° / 11°C
lokakuu 22 % 34 % 10,8 h −3° / 3°C
marraskuu 25 % 37 % 12,5 h −13° / −6°C
joulukuu 38 % 56 % 13,4 h −23° / −14°C
tammikuu 48 % 65 % 12,9 h −28° / −18°C
helmikuu 55 % 71 % 11,4 h −28° / −16°C
maaliskuu 45 % 62 % 9,5 h −21° / −9°C
huhtikuu 37 % 52 % 7,1 h −11° / −3°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
91 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Fermont

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4315432016: 3416342017: 3617362018: 81882019: 1119112020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3623362024: 2424242025: 5325532026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Wabush Airport (YWK) · 20 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−28° / −16°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Fermont?

Paikassa Fermont revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Fermont?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 344° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,3 revontulien alareuna on noin 17° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Fermont?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Fermont oli helmikuu (55 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (48 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Fermont?

Fermont: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Fermont paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Fermont?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Fermont 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 957 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Fermont ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.