AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 55,1°Asukasluku 14 81915 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Gaspé

Paikassa Gaspé tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 991 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 18.34.

Kp 1,3 · 472 km/s · Bz 3,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 4, kuviin tarvitaan 2,7 ja silmin näkemiseen 4,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 99 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.34–05.32.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 17.52 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 18.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 99 %.

Tarpeeksi pimeää
18.34 – 05.32
Auringonlasku
17.26 · auringonnousu 06.41
Kuu
34 % · ↑ 13.14 · ↓ 20.35
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,3 (Kp 3,7, jos horisontti on avoin)
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (344°)
la 17.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 5 %
su 18.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 61 %
la 17. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % la 17. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % la 17. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % la 17. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % la 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % su 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 48 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 18pe klo 21la klo 00la klo 03la klo 18la klo 21su klo 00su klo 03su klo 18su klo 21ma klo 00ma klo 03
Alapilvet82%100%100%38%0%0%5%7%0%0%0%0%
Keskipilvet100%100%98%70%2%2%6%1%0%7%0%0%
Yläpilvet100%89%82%35%0%0%0%0%41%89%85%58%
Lämpötila2 °C4 °C6 °C5 °C3 °C1 °C0 °C0 °C2 °C0 °C1 °C2 °C
Tuntuu kuin−1 °C1 °C4 °C1 °C−3 °C−4 °C−5 °C−5 °C−2 °C−3 °C−2 °C−2 °C
Tuuli2 m/s3 m/s2 m/s5 m/s4 m/s4 m/s4 m/s4 m/s2 m/s1 m/s1 m/s4 m/s
Näkyvyys7,2 km6,1 km7,9 km46 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Gaspé omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Gaspé

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,3 · yläpuolellaKp 4,3 · 17°–31° LLU 284° LLU 299° LU 314° PLU 329° PLU 344° P 359° PKO 14° PKO 29° KO 44°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 4° 10° 823 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 600 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 14° 26° 378 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 33° 51° 156 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – Gaspé Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h silmin – Gaspé Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 13° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoisluode). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 4,3 eikä Kp 3,7. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoisluode).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Gaspé

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (7 % öistä), seuraavana maaliskuu (4 %).

0 %10 % heinäkuu: 2 % heinä elokuu: 3 % elo syyskuu: 7 % syys lokakuu: 3 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 1 % joulu tammikuu: 1 % tammi helmikuu: 2 % helmi maaliskuu: 4 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 3 % touko kesäkuu: 1 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 7 % 62 % 9,0 h 12° / 14°C
lokakuu 3 % 48 % 10,8 h 7° / 9°C
marraskuu 3 % 35 % 12,4 h 1° / 4°C
joulukuu 1 % 30 % 13,1 h −4° / −1°C
tammikuu 1 % 34 % 12,8 h −8° / −4°C
helmikuu 2 % 32 % 11,4 h −9° / −5°C
maaliskuu 4 % 46 % 9,6 h −6° / −2°C
huhtikuu 4 % 50 % 7,8 h 0° / 2°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
19 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
29 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Gaspé

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4515452016: 3416342017: 3617362018: 81882019: 1119112020: 42042021: 1721172022: 3322332023: 3623362024: 2624262025: 5725572026: 302630
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Michel-Pouliot Gaspé Airport (YGP) · 7 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
12° / 14°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Gaspé?

Paikassa Gaspé tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Gaspé?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 344° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 33° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Gaspé?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Gaspé oli syyskuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (4 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Gaspé?

Gaspé: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Gaspé paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Gaspé?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Gaspé 10. lokakuuta 2026 (Kp 5,7) – tällaisia öitä on ollut 991 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Gaspé ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec