AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 53,8°Asukasluku 15 90613 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – L'Assomption

Paikassa L'Assomption tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 986 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 446 km/s · Bz 2,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 4, kuviin tarvitaan 2,7 ja silmin näkemiseen 4,3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 50 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.10–06.08.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 20.51 paikallista aikaa

12/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 50 %.

Tarpeeksi pimeää
19.10 – 06.08
Auringonlasku
18.05 · auringonnousu 07.13
Kuu
35 % · ↑ 14.15 · ↓ 21.30
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (346°)
la 17.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 3 %
su 18.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 27 %
ma 19.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 0 %
pe 16. 21 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 98 % pe 16. 22 · 6/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 88 % pe 16. 23 · 6/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 73 % la 17. 00 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 52 % la 17. 01 · 12/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 51 % la 17. 02 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 33 % la 17. 03 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 16 % la 17. 04 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 16 % la 17. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 21 % la 17. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 32 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 30 % su 18. 23 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 23 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 37 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 34 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % ma 19. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 20pe klo 23la klo 02la klo 05la klo 21su klo 00su klo 03su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19
Alapilvet23%54%21%21%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet48%8%15%0%1%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet100%38%0%0%0%0%0%10%30%54%4%0%
Lämpötila8 °C6 °C5 °C4 °C3 °C2 °C1 °C10 °C10 °C9 °C9 °C16 °C
Tuntuu kuin5 °C3 °C2 °C0 °C−1 °C−2 °C−2 °C8 °C7 °C7 °C6 °C16 °C
Tuuli6 m/s5 m/s5 m/s5 m/s4 m/s3 m/s3 m/s5 m/s6 m/s5 m/s5 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta L'Assomption omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – L'Assomption

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,3 · korkealla yläpuolellaKp 4,3 · 11°–22° LLU 286° LLU 301° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 7° 967 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 11° 745 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 523 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 18° 32° 300 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 53° 68° 78 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – L'Assomption Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h silmin – L'Assomption Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 0,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – L'Assomption

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (6 % öistä), seuraavana maaliskuu (5 %).

0 %10 % heinäkuu: 3 % heinä elokuu: 3 % elo syyskuu: 6 % syys lokakuu: 4 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 3 % helmi maaliskuu: 5 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 3 % touko kesäkuu: 1 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 6 % 65 % 9,1 h 11° / 21°C
lokakuu 4 % 50 % 10,9 h 4° / 14°C
marraskuu 3 % 42 % 12,0 h −3° / 5°C
joulukuu 2 % 44 % 12,6 h −12° / −3°C
tammikuu 2 % 55 % 12,4 h −18° / −7°C
helmikuu 3 % 57 % 11,4 h −16° / −5°C
maaliskuu 5 % 59 % 9,9 h −9° / 1°C
huhtikuu 4 % 51 % 7,9 h 0° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
18 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
28 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
37 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – L'Assomption

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3516352017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3623362024: 2524252025: 5725572026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Montreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport (YUL) · 46 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
11° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa L'Assomption?

Paikassa L'Assomption tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa L'Assomption?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 346° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa L'Assomption?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa L'Assomption oli syyskuu (6 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (5 %).

Milloin revontulikausi on paikassa L'Assomption?

L'Assomption: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa L'Assomption paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa L'Assomption?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa L'Assomption 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 986 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan L'Assomption ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec