AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 54,9°Asukasluku 12 710239 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Laurentides

Paikassa Laurentides tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 989 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,3).

Kp 0,3 · 469 km/s · Bz 2,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2, kuviin tarvitaan 2 ja silmin näkemiseen 3,7.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 68 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.04–06.05.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 04.57 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,0 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 68 %.

Tarpeeksi pimeää
19.04 – 06.05
Auringonlasku
17.57 · auringonnousu 07.11
Kuu
38 % · ↑ 14.17 · ↓ 22.20
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (348°)
la 17.10.19Kp 2,7 · pilvisyys 35 %
su 18.10.3Kp 1,7 · pilvisyys 43 %
ma 19.10.7Kp 2,0 · pilvisyys 2 %
la 17. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 68 % la 17. 19 · 19/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 5 % la 17. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % la 17. 21 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % la 17. 22 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % la 17. 23 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 82 % su 18. 01 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 25 % su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 69 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 72 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 16 % su 18. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 13 % su 18. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 28 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 54 % su 18. 23 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 43 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 21 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 32 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 47 % ma 19. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 42 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 40 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 74 % ma 19. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 04la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 19ma klo 22ti klo 01
Alapilvet0%74%100%100%100%100%75%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%0%100%88%5%0%0%0%
Lämpötila0 °C−1 °C0 °C0 °C0 °C5 °C5 °C3 °C6 °C5 °C5 °C
Tuntuu kuin−5 °C−4 °C−4 °C−4 °C−3 °C2 °C2 °C−1 °C4 °C3 °C2 °C
Tuuli5 m/s1 m/s2 m/s2 m/s1 m/s5 m/s5 m/s4 m/s1 m/s1 m/s2 m/s
Näkyvyys17 km18 km17 km14 km13 km13 km15 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Laurentides omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Laurentides

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · korkealla yläpuolellaKp 3,7 · 10°–20° LLU 288° LLU 303° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 9° 845 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 623 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 13° 24° 400 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 30° 47° 178 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Laurentides Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Laurentides Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoisluode). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 3,7 eikä Kp 3,7. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoisluode).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Laurentides

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (14 % öistä), seuraavana syyskuu (14 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 5 % heinä elokuu: 8 % elo syyskuu: 14 % syys lokakuu: 8 % loka marraskuu: 7 % marras joulukuu: 8 % joulu tammikuu: 9 % tammi helmikuu: 13 % helmi maaliskuu: 14 % maalis huhtikuu: 9 % huhti toukokuu: 5 % touko kesäkuu: 3 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 14 % 58 % 9,1 h 8° / 18°C
lokakuu 8 % 44 % 10,9 h 2° / 11°C
marraskuu 7 % 35 % 12,0 h −5° / 2°C
joulukuu 8 % 47 % 12,9 h −14° / −6°C
tammikuu 9 % 59 % 12,4 h −19° / −9°C
helmikuu 13 % 60 % 11,4 h −19° / −8°C
maaliskuu 14 % 56 % 9,9 h −12° / −3°C
huhtikuu 9 % 51 % 7,8 h −3° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
37 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
53 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
65 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Laurentides

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5725572026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Quebec Jean Lesage International Airport (YQB) · 77 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−12° / −3°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Laurentides?

Paikassa Laurentides tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Laurentides?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 348° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Laurentides?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Laurentides oli maaliskuu (14 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (14 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Laurentides?

Laurentides: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Laurentides paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Laurentides?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Laurentides 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 989 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Laurentides ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec