AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 55,3°Asukasluku 1 648422 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Manawan

Paikassa Manawan tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 982 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,3).

Kp 0,3 · 474 km/s · Bz 2,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 2 ja silmin näkemiseen 3,7.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 85 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.12–06.13.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 19.27 paikallista aikaa

2/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 85 %.

Tarpeeksi pimeää
19.12 – 06.13
Auringonlasku
18.06 · auringonnousu 07.20
Kuu
44 % · ↑ 14.26 · ↓ 22.29
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (348°)
su 18.10.4Kp 2,0 · pilvisyys 61 %
ma 19.10.63Kp 4,0 · pilvisyys 0 %
la 17. 19 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 81 % su 18. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 39 % su 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 24 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 65 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 66 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 63 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 54 % su 18. 23 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 46 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 72 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 86 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 61 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % ma 19. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % ma 19. 19 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet14%100%100%100%4%1%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%9%79%100%100%100%0%0%5%0%
Lämpötila0 °C0 °C0 °C1 °C6 °C6 °C6 °C4 °C7 °C6 °C5 °C3 °C
Tuntuu kuin−5 °C−5 °C−4 °C−3 °C3 °C1 °C1 °C0 °C5 °C4 °C2 °C0 °C
Tuuli3 m/s4 m/s4 m/s3 m/s3 m/s6 m/s6 m/s5 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s
Näkyvyys26 km22 km14 km17 km15 km17 km19 km21 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Manawan omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Manawan

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · yläpuolellaKp 3,7 · 12°–23° LLU 288° LLU 303° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 10° 801 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 16° 578 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 15° 27° 356 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 37° 55° 133 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Manawan Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Manawan Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 1,9°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Manawan

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (15 % öistä), seuraavana syyskuu (15 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 7 % heinä elokuu: 8 % elo syyskuu: 15 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 6 % marras joulukuu: 6 % joulu tammikuu: 9 % tammi helmikuu: 12 % helmi maaliskuu: 15 % maalis huhtikuu: 10 % huhti toukokuu: 5 % touko kesäkuu: 3 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 15 % 64 % 9,1 h 8° / 18°C
lokakuu 9 % 45 % 10,9 h 2° / 10°C
marraskuu 6 % 31 % 12,0 h −6° / 1°C
joulukuu 6 % 41 % 12,9 h −15° / −7°C
tammikuu 9 % 55 % 12,4 h −20° / −10°C
helmikuu 12 % 59 % 11,4 h −19° / −9°C
maaliskuu 15 % 58 % 9,9 h −13° / −3°C
huhtikuu 10 % 51 % 7,8 h −4° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
55 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
67 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Manawan

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3516352017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3523352024: 2524252025: 5725572026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Montreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport (YUL) · 201 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−13° / −3°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Manawan?

Paikassa Manawan tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Manawan?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 348° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Manawan?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Manawan oli maaliskuu (15 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (15 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Manawan?

Manawan: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Manawan paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Manawan?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Manawan 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 982 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Manawan ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec