AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 58,4°Asukasluku 2 869399 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Mistissini

Paikassa Mistissini revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode).

Kp 1,7 · 493 km/s · Bz 2,8

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 0,3 ja silmin näkemiseen 2.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 38 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.10–06.12.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 21.31 paikallista aikaa

47/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 2), keskimääräinen pilvisyys 38 %.

Tarpeeksi pimeää
19.10 – 06.12
Auringonlasku
17.59 · auringonnousu 07.23
Kuu
44 % · ↑ 15.10 · ↓ 22.09
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (348°)
su 18.10.29Kp 2,0 · pilvisyys 87 %
ma 19.10.55Kp 5,0 · pilvisyys 70 %
ti 20.10.21Kp 3,3 · pilvisyys 86 %
la 17. 21 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % la 17. 22 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 30 % la 17. 23 · 33/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 34 % su 18. 00 · 35/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 32 % su 18. 01 · 47/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 9 % su 18. 02 · 19/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 46 % su 18. 03 · 31/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 15 % su 18. 04 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 35 % su 18. 05 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 75 % su 18. 06 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 77 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 93 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % su 18. 23 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 01 · 12/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 82 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 95 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 90 % ma 19. 05 · 29/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 19 % ma 19. 06 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 75 % ma 19. 19 · 15/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 81 % ma 19. 20 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 66 % ma 19. 21 · 55/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 31 % ma 19. 22 · 48/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 40 % ma 19. 23 · 47/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 42 % ti 20. 00 · 37/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 54 % ti 20. 01 · 5/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 95 % ti 20. 02 · 3/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 97 % ti 20. 03 · 23/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 75 % ti 20. 04 · 15/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 84 % ti 20. 05 · 7/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 93 % ti 20. 06 · 6/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 88 % ti 20. 20 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 72 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet4%1%0%0%0%1%3%1%0%0%5%32%
Keskipilvet0%0%2%12%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%4%25%38%65%76%57%0%0%0%0%
Lämpötila−4 °C−5 °C−6 °C−6 °C6 °C7 °C7 °C6 °C7 °C5 °C3 °C1 °C
Tuntuu kuin−9 °C−9 °C−8 °C−6 °C1 °C3 °C3 °C2 °C3 °C1 °C−1 °C−2 °C
Tuuli4 m/s3 m/s1 m/s1 m/s7 m/s7 m/s7 m/s6 m/s5 m/s5 m/s4 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Mistissini omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Mistissini

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · korkealla yläpuolellaKp 2 · 11°–21° LLU 288° LLU 303° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 11° 21° 456 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 23° 39° 234 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 84° 87° 11 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Mistissini kameralla – Mistissini Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsi. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 0,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Mistissini

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (35 % öistä), seuraavana tammikuu (35 %).

0 %10 %20 %30 %40 % heinäkuu: 20 % heinä elokuu: 26 % elo syyskuu: 32 % syys lokakuu: 20 % loka marraskuu: 12 % marras joulukuu: 22 % joulu tammikuu: 35 % tammi helmikuu: 35 % helmi maaliskuu: 31 % maalis huhtikuu: 28 % huhti toukokuu: 18 % touko kesäkuu: 18 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 32 % 49 % 8,9 h 6° / 16°C
lokakuu 20 % 35 % 10,8 h 0° / 8°C
marraskuu 12 % 22 % 12,5 h −7° / −1°C
joulukuu 22 % 42 % 13,1 h −18° / −10°C
tammikuu 35 % 55 % 12,8 h −24° / −14°C
helmikuu 35 % 53 % 11,4 h −23° / −12°C
maaliskuu 31 % 48 % 9,5 h −16° / −6°C
huhtikuu 28 % 45 % 7,4 h −6° / 3°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
72 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
88 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
95 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Mistissini

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3523352024: 2424242025: 5725572026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Chapais Airport (YMT) · 86 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−23° / −12°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Mistissini?

Paikassa Mistissini revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Mistissini?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 348° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Mistissini?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Mistissini oli helmikuu (35 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (35 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Mistissini?

Mistissini: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Mistissini paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsi.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Mistissini?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Mistissini 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 977 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Mistissini ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.