AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 70,0°Asukasluku 1 07535 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Salluit

Salluit sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 100 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 1,7 · 505 km/s · Bz −1,9

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 82 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.18–06.18.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 22.28 paikallista aikaa

35/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 82 %.

Tarpeeksi pimeää
19.18 – 06.18
Auringonlasku
17.41 · auringonnousu 07.55
Kuu
45 % · ↑ 16.58 · ↓ 20.09
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (350°)
su 18.10.55Kp 2,0 · pilvisyys 59 %
ma 19.10.1Kp 5,0 · pilvisyys 100 %
ti 20.10.1Kp 3,3 · pilvisyys 100 %
la 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 99 % su 18. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % su 18. 04 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 66 % su 18. 05 · 35/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 31 % su 18. 06 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 54 % su 18. 18 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 64 % su 18. 19 · 19/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 66 % su 18. 20 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % su 18. 21 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 35 % su 18. 22 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 23 · 42/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 46 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 93 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 98 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 98 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 97 % ma 19. 04 · 12/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 66 % ma 19. 05 · 45/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 11 % ma 19. 06 · 22/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 13 % ma 19. 23 · 1/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 02 · 1/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 19 · 1/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 99 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19
Alapilvet100%100%72%0%0%0%0%100%77%32%15%39%
Keskipilvet35%24%13%0%0%0%0%0%0%0%16%28%
Yläpilvet0%0%0%0%18%51%42%0%1%5%16%3%
Lämpötila−4 °C−5 °C−6 °C−7 °C−8 °C−8 °C−9 °C−6 °C−7 °C−8 °C−7 °C−3 °C
Tuntuu kuin−10 °C−9 °C−11 °C−14 °C−14 °C−13 °C−12 °C−10 °C−10 °C−13 °C−13 °C−9 °C
Tuuli5 m/s3 m/s4 m/s5 m/s4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s4 m/s6 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Salluit omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Salluit

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 290° LU 305° LU 320° PLU 335° P 350° P 5° PKO 20° KO 35° KO 50°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
2 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Salluit Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Salluit

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (48 % öistä), seuraavana tammikuu (43 %).

0 %20 %40 %60 % – heinä elokuu: 23 % elo syyskuu: 23 % syys lokakuu: 10 % loka marraskuu: 7 % marras joulukuu: 12 % joulu tammikuu: 43 % tammi helmikuu: 48 % helmi maaliskuu: 36 % maalis huhtikuu: 12 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 23 % 23 % 7,6 h −1° / 5°C
lokakuu 10 % 10 % 10,6 h −6° / −2°C
marraskuu 7 % 7 % 13,1 h −14° / −9°C
joulukuu 12 % 12 % 14,1 h −22° / −17°C
tammikuu 43 % 43 % 13,6 h −30° / −23°C
helmikuu 48 % 48 % 11,5 h −31° / −24°C
maaliskuu 36 % 36 % 8,8 h −25° / −17°C
huhtikuu 12 % 12 % 4,8 h −17° / −9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
86 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Salluit

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4015402016: 3016302017: 3517352018: 71872019: 1019102020: 32032021: 1421142022: 2622262023: 3323332024: 2124212025: 4225422026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Salluit Airport (YZG) · 3 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−31° / −24°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Salluit?

Salluit sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Salluit?

Paikan Salluit ympäristössä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella. Aloita katsomalla tähän suuntaan: pohjoinen. Katso myös ylös ja joka puolelle – voimakkaissa myrskyissä ne voivat täyttää koko taivaan ja näkyä jopa selän takana.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Salluit?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Salluit oli helmikuu (48 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana tammikuu (43 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Salluit?

Salluit: ajalla 3. toukokuuta–9. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Salluit paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Salluit?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Salluit 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 823 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.