AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 55,4°Asukasluku 1 854240 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Témiscaming

Paikassa Témiscaming tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 966 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 502 km/s · Bz −0,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 3,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 29 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.31–06.32.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 23.15 paikallista aikaa

4/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 29 %.

Tarpeeksi pimeää
19.31 – 06.32
Auringonlasku
18.25 · auringonnousu 07.38
Kuu
45 % · ↑ 15.14 · ↓ 22.51
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7 (Kp 3,3, jos horisontti on avoin)
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (352°)
su 18.10.5Kp 2,0 · pilvisyys 14 %
ma 19.10.95Kp 5,0 · pilvisyys 1 %
ti 20.10.40Kp 3,3 · pilvisyys 2 %
la 17. 23 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 78 % su 18. 01 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 12 % su 18. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 03 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 16 % su 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 38 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % su 18. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % su 18. 21 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % su 18. 23 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 22 % ma 19. 00 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 52 % ma 19. 01 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 48 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 11 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 30/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 6 % ma 19. 20 · 62/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 61/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 3 % ma 19. 22 · 62/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 23 · 77/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 77/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 36/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 36/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 36/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 86/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 06 · 86/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 17/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 7 % ti 20. 20 · 40/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 39/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 39/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 20
Alapilvet0%0%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet24%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet21%40%29%5%5%15%8%0%34%61%34%0%
Lämpötila4 °C4 °C4 °C11 °C11 °C10 °C8 °C10 °C8 °C7 °C5 °C8 °C
Tuntuu kuin1 °C2 °C1 °C11 °C11 °C10 °C6 °C10 °C8 °C6 °C3 °C6 °C
Tuuli4 m/s3 m/s3 m/s7 m/s6 m/s5 m/s4 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Témiscaming omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Témiscaming

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · yläpuolellaKp 3,7 · 12°–23° LLU 292° LU 307° LU 322° PLU 337° P 352° P 7° PKO 22° KO 37° KO 52°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 10° 790 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 567 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 15° 28° 345 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 40° 58° 122 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Témiscaming Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Témiscaming Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoisluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 8° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 3,7 eikä Kp 3,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Témiscaming

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (16 % öistä), seuraavana syyskuu (15 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 7 % heinä elokuu: 7 % elo syyskuu: 15 % syys lokakuu: 8 % loka marraskuu: 5 % marras joulukuu: 4 % joulu tammikuu: 8 % tammi helmikuu: 11 % helmi maaliskuu: 16 % maalis huhtikuu: 10 % huhti toukokuu: 6 % touko kesäkuu: 6 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 15 % 64 % 9,1 h 8° / 20°C
lokakuu 8 % 40 % 10,9 h 3° / 12°C
marraskuu 5 % 29 % 12,0 h −5° / 3°C
joulukuu 4 % 33 % 12,9 h −13° / −5°C
tammikuu 8 % 49 % 12,4 h −19° / −9°C
helmikuu 11 % 56 % 11,4 h −18° / −8°C
maaliskuu 16 % 62 % 9,9 h −11° / −1°C
huhtikuu 10 % 50 % 7,9 h −3° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
40 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
57 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
69 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Témiscaming

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4915492016: 3616362017: 3517352018: 91892019: 1119112020: 32032021: 1521152022: 2922292023: 3423342024: 2524252025: 5625562026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
North Bay Jack Garland Airport (YYB) · 47 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−11° / −1°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Témiscaming?

Paikassa Témiscaming tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Témiscaming?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 352° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Témiscaming?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Témiscaming oli maaliskuu (16 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (15 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Témiscaming?

Témiscaming: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Témiscaming paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoisluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Témiscaming?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Témiscaming 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 966 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Témiscaming ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec