AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 53,6°Asukasluku 1 484207 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Tingwick

Paikassa Tingwick tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 993 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).

Kp 1,7 · 511 km/s · Bz 1,1

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,3, täällä tarvitaan 4,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 7 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.01–06.05.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 03.04 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 7 %.

Tarpeeksi pimeää
19.01 – 06.05
Auringonlasku
17.56 · auringonnousu 07.10
Kuu
47 % · ↑ 14.42 · ↓ 22.25
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (346°)
su 18.10.2Kp 2,0 · pilvisyys 8 %
ma 19.10.86Kp 5,0 · pilvisyys 0 %
ti 20.10.18Kp 3,3 · pilvisyys 2 %
su 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 10 % su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 23 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 10 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 13 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 18 · 6/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 41/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 41/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 41/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 41/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 70/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 70/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 86/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 14/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 14/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 14/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 65/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 10/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 18 · 1/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 10 % ti 20. 19 · 6/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 10 % ti 20. 20 · 18/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 18/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 18/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 03su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 21ke klo 00
Alapilvet0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%17%25%36%27%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila−3 °C7 °C5 °C5 °C5 °C8 °C6 °C5 °C4 °C5 °C3 °C
Tuntuu kuin−7 °C4 °C2 °C2 °C2 °C6 °C5 °C5 °C4 °C3 °C2 °C
Tuuli4 m/s4 m/s4 m/s4 m/s4 m/s3 m/s2 m/s1 m/s0 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Tingwick omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Tingwick

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,3 · korkealla yläpuolellaKp 4,3 · 10°–21° LLU 286° LLU 301° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 7° 990 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 11° 767 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 545 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 16° 30° 322 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 46° 63° 100 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – Tingwick Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Tingwick Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Tingwick

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (7 % öistä), seuraavana maaliskuu (5 %).

0 %10 % heinäkuu: 3 % heinä elokuu: 4 % elo syyskuu: 7 % syys lokakuu: 3 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 3 % helmi maaliskuu: 5 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 2 % touko kesäkuu: 1 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 7 % 61 % 9,1 h 10° / 20°C
lokakuu 3 % 48 % 10,9 h 4° / 13°C
marraskuu 3 % 41 % 12,0 h −3° / 4°C
joulukuu 2 % 39 % 12,6 h −11° / −3°C
tammikuu 2 % 53 % 12,4 h −16° / −6°C
helmikuu 3 % 58 % 11,4 h −16° / −5°C
maaliskuu 5 % 55 % 9,9 h −9° / 1°C
huhtikuu 4 % 49 % 7,9 h −1° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
18 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
29 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Tingwick

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5725572026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Quebec Jean Lesage International Airport (YQB) · 110 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
10° / 20°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Tingwick?

Paikassa Tingwick tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Tingwick?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 346° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Tingwick?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Tingwick oli syyskuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (5 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Tingwick?

Tingwick: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Tingwick paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Tingwick?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Tingwick 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 993 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Tingwick ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec