AuroraMeteo

Saskatchewan, KanadaMagneettinen leveysaste 59,9°Asukasluku 2 055489 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Canora

Paikassa Canora revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 0,0 · 441 km/s · Bz 2,6

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2, täällä tarvitaan 1,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 12 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.06–06.04.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 01.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 00.22 paikallista aikaa

77/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 2,0 (tämä paikka vaatii 1,3), keskimääräinen pilvisyys 12 %.

Tarpeeksi pimeää
19.06 – 06.04
Auringonlasku
17.51 · auringonnousu 07.19
Kuu
37 % · ↑ 14.46 · ↓ 20.55
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (10°)
la 17.10.59Kp 1,7 · pilvisyys 16 %
su 18.10.55Kp 1,7 · pilvisyys 30 %
ma 19.10.16Kp 2,7 · pilvisyys 78 %
la 17. 00 · 76/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 2 % la 17. 01 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 1 % la 17. 02 · 55/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 29 % la 17. 03 · 37/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 27 % la 17. 04 · 41/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 20 % la 17. 05 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 06 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % la 17. 18 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 39 % la 17. 19 · 39/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % la 17. 20 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 44 % la 17. 21 · 37/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 34 % la 17. 22 · 59/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 9 % la 17. 23 · 56/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 15 % su 18. 00 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 01 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % su 18. 02 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 03 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % su 18. 04 · 43/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 14 % su 18. 05 · 48/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 06 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 18 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 42/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 42/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 45/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 10 % ma 19. 01 · 19/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 63 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 96 % ma 19. 03 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 54 % ma 19. 04 · 46/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % ma 19. 05 · 19/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 63 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 89 % ma 19. 18 · 2/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 78 % ma 19. 19 · 16/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 78 % ma 19. 20 · 16/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 78 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 00la klo 03la klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23
Alapilvet0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%3%0%2%0%0%0%0%100%48%5%
Yläpilvet4%5%97%98%0%0%0%0%55%100%100%100%
Lämpötila3 °C2 °C13 °C12 °C9 °C8 °C8 °C6 °C5 °C5 °C10 °C10 °C
Tuntuu kuin−1 °C−2 °C8 °C6 °C3 °C1 °C3 °C1 °C1 °C1 °C5 °C4 °C
Tuuli3 m/s3 m/s6 m/s6 m/s7 m/s8 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s6 m/s6 m/s
Näkyvyys23 km18 km50 km50 km48 km45 km24 km24 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Saskatchewan. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Canora omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Canora

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 19°–33° LU 310° LU 325° PLU 340° P 355° P 10° PKO 25° KO 40° KO 55° IKO 70°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 33° 289 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 57° 71° 67 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Canora kameralla – Canora Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Canora

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (44 % öistä), seuraavana syyskuu (42 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 28 % heinä elokuu: 39 % elo syyskuu: 42 % syys lokakuu: 32 % loka marraskuu: 22 % marras joulukuu: 29 % joulu tammikuu: 38 % tammi helmikuu: 44 % helmi maaliskuu: 36 % maalis huhtikuu: 33 % huhti toukokuu: 26 % touko kesäkuu: 22 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 42 % 61 % 8,9 h 6° / 19°C
lokakuu 32 % 45 % 10,8 h −1° / 9°C
marraskuu 22 % 33 % 12,5 h −10° / −2°C
joulukuu 29 % 53 % 13,1 h −20° / −11°C
tammikuu 38 % 53 % 12,8 h −22° / −12°C
helmikuu 44 % 58 % 11,4 h −22° / −11°C
maaliskuu 36 % 51 % 9,5 h −13° / −2°C
huhtikuu 33 % 53 % 7,3 h −3° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
82 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
94 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Canora

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 5115512016: 3116312017: 3217322018: 71872019: 91992020: 52052021: 1021102022: 2722272023: 3323332024: 2324232025: 5125512026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Dauphin Barker Airport (YDN) · 176 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−22° / −11°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Canora?

Paikassa Canora revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Canora?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 10° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Canora?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Canora oli helmikuu (44 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (42 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Canora?

Canora: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Canora paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Canora?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Canora 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 916 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Canora ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Saskatchewan