AuroraMeteo

Saskatchewan, KanadaMagneettinen leveysaste 59,0°Asukasluku 2 194516 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Esterhazy

Paikassa Esterhazy revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.04.

Kp 1,3 · 467 km/s · Bz 3,9

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 1,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 9 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.04–06.03.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 22.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 17.28 paikallista aikaa

91/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 22.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 1,7), keskimääräinen pilvisyys 9 %.

Tarpeeksi pimeää
19.04 – 06.03
Auringonlasku
17.53 · auringonnousu 07.14
Kuu
34 % · ↑ 14.01 · ↓ 21.00
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (10°)
la 17.10.44Kp 1,7 · pilvisyys 59 %
su 18.10.55Kp 1,7 · pilvisyys 11 %
pe 16. 19 · 76/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 14 % pe 16. 20 · 75/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 16 % pe 16. 21 · 75/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 23 % pe 16. 22 · 91/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 7 % pe 16. 23 · 91/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 6 % la 17. 00 · 74/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 4 % la 17. 01 · 70/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % la 17. 02 · 74/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 4 % la 17. 03 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % la 17. 04 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % la 17. 05 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % la 17. 06 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % la 17. 18 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 53 % la 17. 19 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 58 % la 17. 20 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 84 % la 17. 21 · 17/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % la 17. 22 · 16/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 75 % la 17. 23 · 16/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 76 % su 18. 00 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 86 % su 18. 01 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % su 18. 02 · 28/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 45 % su 18. 03 · 32/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 37 % su 18. 04 · 34/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 32 % su 18. 05 · 44/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 13 % su 18. 06 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 48 % su 18. 18 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 55/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 19pe klo 22la klo 01la klo 04la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 21ma klo 00ma klo 03
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%70%0%0%0%0%0%
Yläpilvet4%6%0%0%100%100%10%0%0%5%100%
Lämpötila6 °C5 °C4 °C3 °C14 °C12 °C9 °C6 °C7 °C6 °C5 °C
Tuntuu kuin2 °C1 °C0 °C−1 °C8 °C5 °C2 °C0 °C3 °C1 °C1 °C
Tuuli2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s7 m/s8 m/s7 m/s7 m/s3 m/s3 m/s2 m/s
Näkyvyys41 km32 km29 km24 km50 km50 km50 km40 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Saskatchewan. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Esterhazy omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Esterhazy

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 13°–25° LU 310° LU 325° PLU 340° P 355° P 10° PKO 25° KO 40° KO 55° IKO 70°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 13° 25° 389 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 31° 49° 167 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Esterhazy kameralla – Esterhazy Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Esterhazy

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (47 % öistä), seuraavana helmikuu (45 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 32 % heinä elokuu: 42 % elo syyskuu: 47 % syys lokakuu: 36 % loka marraskuu: 27 % marras joulukuu: 29 % joulu tammikuu: 36 % tammi helmikuu: 45 % helmi maaliskuu: 38 % maalis huhtikuu: 36 % huhti toukokuu: 29 % touko kesäkuu: 25 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 47 % 66 % 8,9 h 7° / 20°C
lokakuu 36 % 50 % 10,8 h 0° / 10°C
marraskuu 27 % 40 % 12,5 h −9° / −1°C
joulukuu 29 % 51 % 13,1 h −18° / −9°C
tammikuu 36 % 51 % 12,8 h −21° / −11°C
helmikuu 45 % 61 % 11,4 h −20° / −10°C
maaliskuu 38 % 54 % 9,5 h −11° / 0°C
huhtikuu 36 % 58 % 7,4 h −2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
85 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Esterhazy

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 5115512016: 3116312017: 3217322018: 71872019: 91992020: 52052021: 1021102022: 2722272023: 3323332024: 2324232025: 5125512026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Dauphin Barker Airport (YDN) · 151 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
7° / 20°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Esterhazy?

Paikassa Esterhazy revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Esterhazy?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 10° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Esterhazy?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Esterhazy oli syyskuu (47 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (45 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Esterhazy?

Esterhazy: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Esterhazy paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Esterhazy?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Esterhazy 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 917 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Esterhazy ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Saskatchewan