AuroraMeteo

Saskatchewan, KanadaMagneettinen leveysaste 57,6°Asukasluku 1 058582 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Oxbow

Paikassa Oxbow revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 98 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 0,7 · 480 km/s · Bz 2,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,3, kuviin tarvitaan 0,7 ja silmin näkemiseen 2,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 96 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.01–06.06.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 04.56 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 2,3), keskimääräinen pilvisyys 96 %.

Tarpeeksi pimeää
19.01 – 06.06
Auringonlasku
17.52 · auringonnousu 07.16
Kuu
48 % · ↑ 15.00 · ↓ 23.24
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (10°)
su 18.10.99Kp 4,7 · pilvisyys 1 %
ma 19.10.85Kp 3,7 · pilvisyys 14 %
ti 20.10.0Kp 2,7 · pilvisyys 82 %
su 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 97 % su 18. 18 · 13/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 83/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 83/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 83/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 83/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 99/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 96/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 96/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 96/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 86/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 82/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 6 % ma 19. 05 · 83/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 4 % ma 19. 06 · 10/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 18 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 6 % ma 19. 19 · 72/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 3 % ma 19. 20 · 55/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 27 % ma 19. 21 · 61/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 21 % ma 19. 22 · 68/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 12 % ma 19. 23 · 68/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 12 % ti 20. 00 · 28/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 63 % ti 20. 01 · 67/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 27 % ti 20. 02 · 85/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 8 % ti 20. 03 · 65/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 65/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 65/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 8/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 04su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 19ti klo 22ke klo 01
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%8%1%0%0%3%6%3%0%0%0%
Yläpilvet43%0%0%0%0%26%16%32%89%34%0%
Lämpötila11 °C9 °C7 °C5 °C4 °C11 °C9 °C7 °C13 °C10 °C7 °C
Tuntuu kuin11 °C7 °C5 °C5 °C3 °C11 °C7 °C4 °C13 °C8 °C5 °C
Tuuli7 m/s2 m/s2 m/s0 m/s1 m/s5 m/s5 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Saskatchewan. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Oxbow omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Oxbow

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,3 · korkealla yläpuolellaKp 2,3 · 10°–21° LU 310° LU 325° PLU 340° P 355° P 10° PKO 25° KO 40° KO 55° IKO 70°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 545 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 30° 322 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 46° 63° 100 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Oxbow kameralla – Oxbow Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Oxbow

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (29 % öistä), seuraavana syyskuu (28 %).

0 %10 %20 %30 %40 % heinäkuu: 16 % heinä elokuu: 22 % elo syyskuu: 28 % syys lokakuu: 25 % loka marraskuu: 19 % marras joulukuu: 19 % joulu tammikuu: 23 % tammi helmikuu: 29 % helmi maaliskuu: 22 % maalis huhtikuu: 20 % huhti toukokuu: 16 % touko kesäkuu: 12 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 28 % 69 % 9,0 h 9° / 22°C
lokakuu 25 % 56 % 10,8 h 1° / 12°C
marraskuu 19 % 44 % 12,4 h −6° / 2°C
joulukuu 19 % 51 % 13,1 h −14° / −6°C
tammikuu 23 % 58 % 12,8 h −17° / −7°C
helmikuu 29 % 63 % 11,4 h −16° / −6°C
maaliskuu 22 % 53 % 9,6 h −8° / 4°C
huhtikuu 20 % 57 % 7,8 h −1° / 12°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
65 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
82 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
91 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Oxbow

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 5115512016: 3116312017: 3217322018: 71872019: 91992020: 52052021: 1021102022: 2722272023: 3323332024: 2324232025: 5125512026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Minot International Airport (MOT) · 127 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−16° / −6°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Oxbow?

Paikassa Oxbow revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Oxbow?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 10° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Oxbow?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Oxbow oli helmikuu (29 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (28 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Oxbow?

Oxbow: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Oxbow paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsilounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Oxbow?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Oxbow 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 918 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Oxbow ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Saskatchewan