Cēsisin kunta, LatviaMagneettinen leveysaste 54,0°Asukasluku 2 323147 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Drabeši
Paikassa Drabeši tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 958 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.31.
Magnetometriasema Tartu (133 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 4,3.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 2 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.31–06.37.
Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 03.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).
maanantai 19. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 4,7 · parhaimmillaan noin klo 04.30 · Ennustettu pilvisyys: 2 %. · Luotettavuus: kohtalainen
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 11.22 paikallista aikaa
Erinomainen mahdollisuus
Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 2 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.31 – 06.37
- Auringonlasku
- 18.08 · auringonnousu 08.00
- Kuu
- 47 % · ↑ 16.13 · ↓ 22.38
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 4,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (0°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 | ti klo 19 | ti klo 22 | ke klo 01 | ke klo 04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 26% | 43% | 57% | 55% |
| Yläpilvet | 38% | 46% | 15% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 3% | 8% | 15% | 18% |
| Lämpötila | 5 °C | 3 °C | 2 °C | 1 °C | 5 °C | 2 °C | 2 °C | 2 °C | 8 °C | 6 °C | 6 °C | 5 °C |
| Tuntuu kuin | 3 °C | 1 °C | −1 °C | −2 °C | 2 °C | 0 °C | −1 °C | −1 °C | 6 °C | 4 °C | 4 °C | 3 °C |
| Tuuli | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Cēsisin kunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Drabeši
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | 2° | 7° | 945 km |
| 3 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 5° | 12° | 723 km |
| 4 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 10° | 19° | 500 km |
| 5 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 19° | 34° | 278 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 62° | 74° | 56 km |
| 7 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton kameralla – Drabeši Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen silmin – Drabeši Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Drabeši
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (6 % öistä), seuraavana huhtikuu (3 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 6 % | 49 % | 8,4 h | 9° / 17°C |
| lokakuu | 3 % | 33 % | 10,8 h | 3° / 10°C |
| marraskuu | 0,8 % | 12 % | 12,8 h | 0° / 3°C |
| joulukuu | 1 % | 8 % | 13,6 h | −5° / −1°C |
| tammikuu | 0,2 % | 7 % | 13,3 h | −8° / −4°C |
| helmikuu | 0,7 % | 9 % | 11,4 h | −9° / −3°C |
| maaliskuu | 2 % | 26 % | 9,3 h | −5° / 3°C |
| huhtikuu | 3 % | 53 % | 6,3 h | 1° / 10°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 23. toukokuuta–21. heinäkuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Drabeši
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 18. elokuuta 2026 · Kp 5,3
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 4. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 20. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Riga International Airport (RIX) · 87 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 9° / 17°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3. enintään 3,5 t:n ajoneuvoissa, ja 1.10.2024 alkaen niissä on oltava 3PMSF-tunnus (vuori ja lumihiutale; pelkkä M+S ei enää riitä); nastarenkaat ovat sallittuja 1.10.–1.5. Kelitiedot: Latvian valtion teiden (Latvijas Valsts ceļi) ajokelikartta. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Latviassa ei ole pohjoismaista jokamiehenoikeutta: yksityismaalle ei välttämättä saa mennä ilman omistajan suostumusta, mutta LVM:n hallinnoimat valtion metsät (suojelualueiden ulkopuolella) ovat avoinna yleisölle myös yöpymistä varten; luonnonsuojelualueilla ja suojelualueiden tiukoilla vyöhykkeillä liikkumista on rajoitettu.
- Sääpalvelu
- Latvian ympäristö-, geologia- ja meteorologiakeskus (LVĢMC)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Drabeši?
Paikassa Drabeši tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Drabeši?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Drabeši?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Drabeši oli syyskuu (6 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (3 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Drabeši?
Drabeši: ajalla 23. toukokuuta–21. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Drabeši paljon valosaastetta?
Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Drabeši?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Drabeši 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 958 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Drabeši ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Āraiši 1 km
- Drabešu pagasts 3 km
- Amatciems 3 km
- Melturi 4 km
- Kārļi 4 km
- Bille 4 km
- Amata 4 km
- Spāre 6 km
- Rencēni 7 km
- Amatas Skola 8 km
- Stākas 8 km
- Ieriķi 8 km
- Kauļi 9 km
- Ģikši 9 km
- Amatas pagasts 9 km
- Velmeri 12 km