Dobelen kunta, LatviaMagneettinen leveysaste 53,1°Asukasluku 2 15491 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Auce
Paikassa Auce tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 965 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.43.
Magnetometriasema Tartu (293 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 4,7.
- Taivas Pilvistä (pilvisyys 98 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.43–06.44.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste la 17 2,7 Ei · Kp 2,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- ma 19 2 Ei · Kp 2
- 27 päivän suuntaus ti 20 3 Vain kuvissa · Kp 3
- ke 21 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- to 22 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- pe 23 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- la 24 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- la 31 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- su 1 5 Mahdollista · Kp 5
- ma 2 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- pe 6 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- la 7 3 Epätodennäköistä · Kp 3
perjantai 30. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 5 · parhaimmillaan noin klo 23.30 · Näin pitkälle ei ole pilvisyysennustetta; täällä noin 42 % öistä on selkeitä (kuukausi: lokakuu). · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 11.42 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 4,7), keskimääräinen pilvisyys 98 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.43 – 06.44
- Auringonlasku
- 18.22 · auringonnousu 08.06
- Kuu
- 38 % · ↑ 15.54 · ↓ 21.36
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 4,7
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (0°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | la klo 19 | la klo 22 | su klo 01 | su klo 04 | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 8% | 98% | 100% | 100% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 89% | 70% | 0% | 34% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Yläpilvet | 100% | 100% | 99% | 13% | 0% | 97% | 91% | 60% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 10 °C | 9 °C | 10 °C | 9 °C | 6 °C | 5 °C | 4 °C | 3 °C | 5 °C | 4 °C | 3 °C | 2 °C |
| Tuntuu kuin | 10 °C | 9 °C | 7 °C | 6 °C | 3 °C | 2 °C | 1 °C | 0 °C | 1 °C | −1 °C | −2 °C | −2 °C |
| Tuuli | 1 m/s | 1 m/s | 5 m/s | 6 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 4 m/s | 4 m/s | 4 m/s | 4 m/s |
| Näkyvyys | 39 km | 35 km | 26 km | 35 km | 42 km | 42 km | 42 km | 39 km | 46 km | 46 km | 46 km | 42 km |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Dobelen kunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Auce
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | 1° | 6° | 1 045 km |
| 3 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 10° | 823 km |
| 4 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 7° | 15° | 600 km |
| 5 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 14° | 26° | 378 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 33° | 51° | 156 km |
| 7 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 8 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h kameralla – Auce Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) silmin – Auce Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,5°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Auce
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (6 % öistä), seuraavana maaliskuu (4 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 6 % | 57 % | 8,4 h | 9° / 18°C |
| lokakuu | 3 % | 42 % | 10,8 h | 4° / 11°C |
| marraskuu | 2 % | 21 % | 12,8 h | 0° / 4°C |
| joulukuu | 1 % | 16 % | 13,6 h | −4° / 0°C |
| tammikuu | 0,6 % | 13 % | 13,3 h | −7° / −2°C |
| helmikuu | 2 % | 17 % | 11,4 h | −7° / −1°C |
| maaliskuu | 4 % | 32 % | 9,3 h | −4° / 4°C |
| huhtikuu | 3 % | 56 % | 6,5 h | 1° / 11°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 26. toukokuuta–18. heinäkuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Auce
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 18. elokuuta 2026 · Kp 5,3
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 4. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 20. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Riga International Airport (RIX) · 83 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 9° / 18°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3. enintään 3,5 t:n ajoneuvoissa, ja 1.10.2024 alkaen niissä on oltava 3PMSF-tunnus (vuori ja lumihiutale; pelkkä M+S ei enää riitä); nastarenkaat ovat sallittuja 1.10.–1.5. Kelitiedot: Latvian valtion teiden (Latvijas Valsts ceļi) ajokelikartta. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Latviassa ei ole pohjoismaista jokamiehenoikeutta: yksityismaalle ei välttämättä saa mennä ilman omistajan suostumusta, mutta LVM:n hallinnoimat valtion metsät (suojelualueiden ulkopuolella) ovat avoinna yleisölle myös yöpymistä varten; luonnonsuojelualueilla ja suojelualueiden tiukoilla vyöhykkeillä liikkumista on rajoitettu.
- Sääpalvelu
- Latvian Environment, Geology and Meteorology Centre (LVĢMC)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Auce?
Paikassa Auce tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Auce?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Auce?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Auce oli syyskuu (6 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (4 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Auce?
Auce: ajalla 26. toukokuuta–18. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Auce paljon valosaastetta?
Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Auce?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Auce vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 965 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Auce ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Vecauce 1 km
- Vītiņi 2 km
- Vecauces pagasts 3 km
- Vītiņu pagasts 3 km
- Bungas 4 km
- Jurģi 5 km
- Galāti 5 km
- Ķevele 6 km
- Ražotāji 6 km
- Putras 7 km
- Lielauce 7 km
- Dzelži 7 km
- Mesteriņi 8 km
- Lielauces pagasts 8 km
- Stirnas 9 km
- Vecmiķeļi 10 km
- Vecsniķere 10 km
- Ķieģeļceplis 10 km
- Bēne 10 km
- Bēnes pagasts 10 km
- Priedula 11 km
- Kokmuiža 11 km
- Īle 11 km
- Benkava 11 km
- Vadakstes pagasts 11 km
- Vadakste 13 km
- Krūškalne 13 km
- Jaunauce 13 km
- Ozolmuiža 14 km
- Sniķere 15 km
- Jaunauces pagasts 15 km
- Ukri 16 km
- Ukru pagasts 16 km
- Annas 17 km
- Reņģe 18 km
- Ruba 19 km
- Patērvetes 20 km
- Vītoli 22 km