AuroraMeteo

Mārupen kunta, LatviaMagneettinen leveysaste 53,7°Asukasluku 3 0336 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Piņķi

Paikassa Piņķi tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 962 yönä.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 3,0 · 468 km/s · Bz 2,9

Magnetometriasema Tartu (211 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 4, kuviin tarvitaan 2,7 ja silmin näkemiseen 4,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 85 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.42–06.38.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 23.57 paikallista aikaa

7/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 85 %.

Tarpeeksi pimeää
19.42 – 06.38
Auringonlasku
18.19 · auringonnousu 08.01
Kuu
33 % · ↑ 15.55 · ↓ 20.17
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
la 17.10.0Kp 2,0 · pilvisyys 96 %
su 18.10.1Kp 1,7 · pilvisyys 46 %
pe 16. 23 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 29 % la 17. 00 · 3/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 69 % la 17. 03 · 3/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 94 % la 17. 04 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 98 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 14 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 64 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 23la klo 02la klo 05la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20
Alapilvet0%0%0%0%10%9%100%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%2%0%100%44%23%17%0%0%0%0%0%
Yläpilvet73%96%91%98%99%91%96%0%29%88%5%0%
Lämpötila8 °C7 °C7 °C9 °C8 °C9 °C9 °C7 °C6 °C4 °C3 °C7 °C
Tuntuu kuin6 °C5 °C4 °C8 °C7 °C8 °C8 °C4 °C3 °C1 °C0 °C3 °C
Tuuli3 m/s3 m/s4 m/s1 m/s0 m/s1 m/s1 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s3 m/s
Näkyvyys37 km32 km32 km45 km37 km8,5 km20 km50 km48 km45 km42 km48 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Mārupen kunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Piņķi omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Piņķi

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6,3 · korkealla yläpuolellaKp 4,3 · 11°–21° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 7° 979 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 11° 756 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 534 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 17° 31° 311 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 49° 65° 89 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – Piņķi Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h silmin – Piņķi Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 30 km:n päässä, suunta: länsilounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Piņķi

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (6 % öistä), seuraavana huhtikuu (3 %).

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 3 % elo syyskuu: 6 % syys lokakuu: 3 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 1 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 1 % helmi maaliskuu: 2 % maalis huhtikuu: 3 % huhti toukokuu: 2 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 6 % 49 % 8,4 h 11° / 17°C
lokakuu 3 % 33 % 10,8 h 6° / 11°C
marraskuu 0,8 % 12 % 12,8 h 2° / 5°C
joulukuu 1 % 8 % 13,6 h −2° / 1°C
tammikuu 0,2 % 7 % 13,3 h −5° / −1°C
helmikuu 0,7 % 9 % 11,4 h −6° / −1°C
maaliskuu 2 % 26 % 9,3 h −3° / 3°C
huhtikuu 3 % 53 % 6,3 h 2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
16 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
25 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
33 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Piņķi

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3615362016: 4116412017: 3217322018: 1418142019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3422342023: 2723272024: 2624262025: 5825582026: 292629
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Riga International Airport (RIX) · 4 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
11° / 17°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3. enintään 3,5 t:n ajoneuvoissa, ja 1.10.2024 alkaen niissä on oltava 3PMSF-tunnus (vuori ja lumihiutale; pelkkä M+S ei enää riitä); nastarenkaat ovat sallittuja 1.10.–1.5. Kelitiedot: Latvian valtion teiden (Latvijas Valsts ceļi) ajokelikartta. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Latviassa ei ole pohjoismaista jokamiehenoikeutta: yksityismaalle ei välttämättä saa mennä ilman omistajan suostumusta, mutta LVM:n hallinnoimat valtion metsät (suojelualueiden ulkopuolella) ovat avoinna yleisölle myös yöpymistä varten; luonnonsuojelualueilla ja suojelualueiden tiukoilla vyöhykkeillä liikkumista on rajoitettu.
Sääpalvelu
Latvian Environment, Geology and Meteorology Centre (LVĢMC)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Piņķi?

Paikassa Piņķi tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Piņķi?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 17° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Piņķi?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Piņķi oli syyskuu (6 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (3 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Piņķi?

Piņķi: ajalla 23. toukokuuta–21. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Piņķi paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 30 km:n päässä, suunta: länsilounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Piņķi?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Piņķi 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 962 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Piņķi ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat