AuroraMeteo

Buskerudin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 57,8°Asukasluku 2 086154 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Nesbyen

Paikassa Nesbyen revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.39.

Kp 2,0 · 448 km/s · Bz 4,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 2,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 10 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.39–06.39.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 00.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 18.43 paikallista aikaa

65/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 2,7), keskimääräinen pilvisyys 10 %.

Tarpeeksi pimeää
19.39 – 06.39
Auringonlasku
18.07 · auringonnousu 08.11
Kuu
41 % · ↑ 16.45 · ↓ 20.40
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,7 (Kp 2,3, jos horisontti on avoin)
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.36Kp 2,0 · pilvisyys 4 %
ma 19.10.95Kp 4,0 · pilvisyys 0 %
la 17. 19 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % la 17. 20 · 30/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 6 % la 17. 21 · 35/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 3 % la 17. 22 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 63/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 3 % su 18. 00 · 65/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 65/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 05 · 16/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 32 % su 18. 06 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 69 % su 18. 19 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 11 % su 18. 20 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 23 % su 18. 21 · 11/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % su 18. 22 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 23 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 35/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 78/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 78/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 78/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 78/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet0%2%3%5%0%0%0%0%0%0%1%1%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet7%2%16%70%0%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila1 °C−1 °C−1 °C−2 °C2 °C0 °C−1 °C−1 °C3 °C0 °C−2 °C−3 °C
Tuntuu kuin−3 °C−5 °C−5 °C−5 °C−1 °C−3 °C−4 °C−5 °C0 °C−3 °C−5 °C−5 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s1 m/s1 m/s0 m/s0 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km14 km6,9 km4,7 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Buskerudin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Nesbyen omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Nesbyen

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,7 · yläpuolellaKp 2,7 · 14°–26° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 523 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 18° 32° 300 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 53° 68° 78 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Nesbyen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h silmin – Nesbyen Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 9° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 2,7 eikä Kp 2,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Nesbyen

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (23 % öistä), seuraavana syyskuu (20 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 9 % elo syyskuu: 20 % syys lokakuu: 18 % loka marraskuu: 14 % marras joulukuu: 17 % joulu tammikuu: 14 % tammi helmikuu: 19 % helmi maaliskuu: 23 % maalis huhtikuu: 18 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 20 % 44 % 7,8 h 2° / 10°C
lokakuu 18 % 37 % 10,6 h −3° / 3°C
marraskuu 14 % 35 % 13,0 h −8° / −3°C
joulukuu 17 % 38 % 14,1 h −12° / −6°C
tammikuu 14 % 34 % 13,6 h −13° / −7°C
helmikuu 19 % 39 % 11,6 h −13° / −6°C
maaliskuu 23 % 45 % 8,9 h −11° / −3°C
huhtikuu 18 % 47 % 5,3 h −6° / 1°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
54 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
72 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
83 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Nesbyen

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4016402017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 2923292024: 2424242025: 4725472026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Oslo-Gardermoen International Airport (OSL) · 117 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−11° / −3°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Nesbyen?

Paikassa Nesbyen revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Nesbyen?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,7 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Nesbyen?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Nesbyen oli maaliskuu (23 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (20 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Nesbyen?

Nesbyen: ajalla 8. toukokuuta–4. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Nesbyen paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Nesbyen?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Nesbyen 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 874 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Nesbyen ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Buskerudin lääni