Innlandetin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 59,6°Asukasluku 2 779483 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Tynset
Paikassa Tynset revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.
Juuri nyt
Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 1,3.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 10 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.30–06.34.
Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 02.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).
maanantai 19. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 2,3 · parhaimmillaan noin klo 03.30 · Ennustettu pilvisyys: 10 %. · Luotettavuus: hyvä
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 20.44 paikallista aikaa
Erinomainen mahdollisuus
Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 1,3), keskimääräinen pilvisyys 10 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.30 – 06.34
- Auringonlasku
- 17.53 · auringonnousu 08.12
- Kuu
- 51 % · ↑ 17.09 · ↓ 21.44
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 1,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (356°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | su klo 20 | su klo 23 | ma klo 02 | ma klo 05 | ma klo 20 | ma klo 23 | ti klo 02 | ti klo 05 | ti klo 20 | ti klo 23 | ke klo 02 | ke klo 05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 36% |
| Keskipilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 2% | 6% | 16% |
| Yläpilvet | 1% | 49% | 100% | 100% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 2 °C | 1 °C | 1 °C | 0 °C | 2 °C | 1 °C | 0 °C | 0 °C | 0 °C | −1 °C | −1 °C | 0 °C |
| Tuntuu kuin | 0 °C | −1 °C | −2 °C | −3 °C | −1 °C | −1 °C | −2 °C | −3 °C | −3 °C | −4 °C | −3 °C | −2 °C |
| Tuuli | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 1 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Sää: Tynset
Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Tynset: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Innlandetin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Tynset
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 16° | 30° | 322 km |
| 3 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 46° | 63° | 100 km |
| 4 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 5 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 6 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 7 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Tynset kameralla – Tynset Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 1,3 eikä Kp 1,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Tynset
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (25 % öistä), seuraavana maaliskuu (23 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 25 % | 35 % | 7,4 h | 3° / 10°C |
| lokakuu | 16 % | 22 % | 10,6 h | −2° / 3°C |
| marraskuu | 17 % | 24 % | 13,3 h | −7° / −3°C |
| joulukuu | 20 % | 29 % | 14,5 h | −12° / −6°C |
| tammikuu | 17 % | 24 % | 13,8 h | −13° / −7°C |
| helmikuu | 18 % | 25 % | 11,5 h | −13° / −6°C |
| maaliskuu | 23 % | 31 % | 8,8 h | −10° / −3°C |
| huhtikuu | 21 % | 33 % | 4,5 h | −5° / 2°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 1. toukokuuta–11. elokuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Tynset
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
- 2. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 13. maaliskuuta 2026 · Kp 6,0
- 3. maaliskuuta 2026 · Kp 5,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Røros Airport (RRS) · 44 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 3° / 10°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
- Talviajo
- Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
- Sääpalvelu
- Norjan ilmatieteen laitos (Yr)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Tynset?
Paikassa Tynset revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,3 alkaen.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Tynset?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Tynset?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Tynset oli syyskuu (25 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (23 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Tynset?
Tynset: ajalla 1. toukokuuta–11. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Tynset paljon valosaastetta?
Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Tynset?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Tynset 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 848 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Tynset ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Oldertrøen 1 km
- Østby 1 km
- Østigårdsgardene 1 km
- Neby 2 km
- Hugudalen 2 km
- Utgard 2 km
- Tuvenget 3 km
- Næverrøsten 3 km
- Brekka 3 km
- Hansælan 3 km
- Utby 3 km
- Smågårdene 3 km
- Moan 4 km
- Fåset 6 km
- Åsvangan 6 km
- Hugudalsvangan 6 km
- Veslevangen 7 km
- Ytre Åsen 7 km
- Trondsjøvangan 8 km
- Fådalen 9 km
- Auma 9 km
- Langsætran 9 km
- Trøan 10 km
- Smedheim 10 km
- Strømsøyan 10 km
- Strømsåsgrenda 11 km
- Lonåsen 12 km
- Sivilvangan 12 km
- Kvennan 12 km
- Åshaug 14 km
- Vingelsåsen 14 km
- Savalen 14 km
- Eidet 15 km
- Vingelen 16 km
- Vingelsgar'n 16 km
- Røden 17 km
- Åsan 17 km
- Haugen 18 km
- Røseplassen 18 km
- Grantevet 18 km