AuroraMeteo

Rogalandin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 55,9°Asukasluku 19 78166 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Time

Paikassa Time tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 903 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.52.

Kp 0,3 · 454 km/s · Bz 2,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,7, kuviin tarvitaan 1,7 ja silmin näkemiseen 3,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 0 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.52–06.53.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 11.00 paikallista aikaa

36/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 3,3), keskimääräinen pilvisyys 0 %.

Tarpeeksi pimeää
19.52 – 06.53
Auringonlasku
18.25 · auringonnousu 08.20
Kuu
38 % · ↑ 16.30 · ↓ 21.22
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.8Kp 1,7 · pilvisyys 0 %
ma 19.10.13Kp 2,0 · pilvisyys 6 %
la 17. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % la 17. 20 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 14/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 14/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 07 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 07 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % ma 19. 20 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 22 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 23 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 02 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 12 % ti 20. 03 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 12 % ti 20. 04 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 12 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%2%2%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%4%25%1%0%0%0%0%1%0%0%
Lämpötila7 °C5 °C3 °C2 °C6 °C4 °C3 °C4 °C8 °C7 °C7 °C7 °C
Tuntuu kuin5 °C2 °C1 °C−1 °C4 °C0 °C−1 °C0 °C6 °C4 °C2 °C2 °C
Tuuli3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s4 m/s3 m/s4 m/s6 m/s6 m/s
Näkyvyys47 km47 km38 km42 km22 km31 km50 km50 km38 km42 km47 km47 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Rogalandin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Time omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Time

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,3 · yläpuolellaKp 3,3 · 11°–22° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 12° 734 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 19° 512 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 33° 289 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 57° 71° 67 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Time Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h silmin – Time Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 15 km:n päässä, suunta: etelälounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,4°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Time

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut lokakuu (7 % öistä), seuraavana syyskuu (5 %).

0 %10 % – heinä elokuu: 4 % elo syyskuu: 5 % syys lokakuu: 7 % loka marraskuu: 2 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 4 % helmi maaliskuu: 4 % maalis huhtikuu: 4 % huhti toukokuu: 1 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 5 % 30 % 7,9 h 8° / 13°C
lokakuu 7 % 28 % 10,8 h 4° / 8°C
marraskuu 2 % 16 % 12,8 h 0° / 3°C
joulukuu 2 % 11 % 14,0 h −3° / 0°C
tammikuu 2 % 12 % 13,3 h −5° / −1°C
helmikuu 4 % 20 % 11,5 h −6° / −1°C
maaliskuu 4 % 15 % 9,1 h −4° / 1°C
huhtikuu 4 % 21 % 6,0 h −1° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
19 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (lokakuu)
30 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (lokakuu)
39 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (lokakuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Time

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3415342016: 4216422017: 3017302018: 1018102019: 91992020: 42042021: 1621162022: 3222322023: 3023302024: 2524252025: 5025502026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Stavanger Airport, Sola (SVG) · 16 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (lokakuu)
4° / 8°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
Sääpalvelu
Norwegian Meteorological Institute (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Time?

Paikassa Time tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Time?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Time?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Time oli lokakuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (5 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Time?

Time: ajalla 16. toukokuuta–27. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Time paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 15 km:n päässä, suunta: etelälounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Time?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Time 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 903 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Time ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Rogalandin lääni