AuroraMeteo

Telemarkin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 56,3°Asukasluku 50 59527 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Skien

Paikassa Skien revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen)!

Kp 3,3 · 462 km/s · Bz 2,7

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 5 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.39–06.35.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 03.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 22.56 paikallista aikaa

92/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 5 %.

Tarpeeksi pimeää
19.39 – 06.35
Auringonlasku
18.11 · auringonnousu 08.03
Kuu
33 % · ↑ 16.21 · ↓ 19.43
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
la 17.10.23Kp 2,0 · pilvisyys 0 %
su 18.10.14Kp 1,7 · pilvisyys 25 %
pe 16. 22 · 23/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 3 % pe 16. 23 · 50/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 2 % la 17. 00 · 47/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 8 % la 17. 01 · 47/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 8 % la 17. 02 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 6 % la 17. 03 · 92/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % la 17. 04 · 90/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % la 17. 05 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 12 % la 17. 06 · 75/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 3 % la 17. 19 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 20 · 21/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 23/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 23/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 65 % su 18. 22 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 16 % su 18. 23 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 00 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 01 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 02 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 03 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 04 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 22la klo 01la klo 04la klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19
Alapilvet37%4%0%0%0%0%0%0%0%2%9%2%
Keskipilvet0%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%2%0%0%24%32%76%0%0%0%
Lämpötila5 °C6 °C6 °C7 °C4 °C4 °C4 °C7 °C4 °C3 °C3 °C6 °C
Tuntuu kuin3 °C3 °C4 °C4 °C1 °C1 °C1 °C5 °C1 °C1 °C0 °C4 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s
Näkyvyys0,5 km2,8 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km2,7 km1,7 km5,8 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Telemarkin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Skien omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Skien

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 10°–21° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 689 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 21° 467 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 22° 38° 245 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 78° 83° 22 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Skien Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Skien Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 4° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 3 eikä Kp 3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Skien

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut huhtikuu (15 % öistä), seuraavana syyskuu (13 %).

0 %10 %20 % – heinä elokuu: 11 % elo syyskuu: 13 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 7 % marras joulukuu: 9 % joulu tammikuu: 6 % tammi helmikuu: 10 % helmi maaliskuu: 12 % maalis huhtikuu: 15 % huhti toukokuu: 3 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 13 % 35 % 7,9 h 11° / 16°C
lokakuu 9 % 28 % 10,8 h 7° / 11°C
marraskuu 7 % 21 % 12,8 h 3° / 6°C
joulukuu 9 % 22 % 14,0 h −1° / 2°C
tammikuu 6 % 20 % 13,3 h −2° / 1°C
helmikuu 10 % 22 % 11,5 h −2° / 1°C
maaliskuu 12 % 31 % 9,1 h −1° / 4°C
huhtikuu 15 % 45 % 5,8 h 3° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
39 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (huhtikuu)
56 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (huhtikuu)
68 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (huhtikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Skien

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4216422017: 3017302018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 3023302024: 2624262025: 5025502026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sandefjord Airport, Torp (TRF) · 37 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
3° / 9°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
Sääpalvelu
Norwegian Meteorological Institute (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Skien?

Paikassa Skien revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Skien?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Skien?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Skien oli huhtikuu (15 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (13 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Skien?

Skien: ajalla 14. toukokuuta–29. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Skien paljon valosaastetta?

Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Skien?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Skien 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 904 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Skien ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Telemarkin lääni