AuroraMeteo

Trøndelagin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 61,5°Asukasluku 13 06020 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Steinkjer

Paikassa Steinkjer revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 817 yönä.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 97 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 2,3 · 474 km/s · Bz 3,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 0,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 89 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.31–06.28.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 22.01 paikallista aikaa

15/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 06.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 0,3), keskimääräinen pilvisyys 89 %.

Tarpeeksi pimeää
19.31 – 06.28
Auringonlasku
17.47 · auringonnousu 08.12
Kuu
42 % · ↑ 17.38 · ↓ 21.09
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.64Kp 2,0 · pilvisyys 35 %
ma 19.10.98Kp 4,0 · pilvisyys 2 %
la 17. 22 · 3/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 97 % la 17. 23 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 98 % su 18. 00 · 4/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 95 % su 18. 01 · 4/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 95 % su 18. 02 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 89 % su 18. 03 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 88 % su 18. 04 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 93 % su 18. 05 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % su 18. 06 · 15/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 55 % su 18. 19 · 18/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 14 % su 18. 20 · 31/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 28 % su 18. 21 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 22 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % su 18. 23 · 62/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % ma 19. 00 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 01 · 53/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 19 % ma 19. 02 · 25/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 62 % ma 19. 03 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 96 % ma 19. 04 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 94 % ma 19. 05 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 53 % ma 19. 06 · 25/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 37 % ma 19. 19 · 38/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 4 % ma 19. 20 · 80/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 81/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 81/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 23 · 97/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 00 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ti 20. 01 · 96/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ti 20. 02 · 98/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 03 · 98/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 04 · 98/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19
Alapilvet38%41%57%13%0%2%2%1%1%0%4%0%
Keskipilvet15%1%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet65%90%79%0%0%0%80%0%0%0%0%0%
Lämpötila7 °C5 °C4 °C5 °C3 °C2 °C3 °C5 °C3 °C2 °C2 °C5 °C
Tuntuu kuin5 °C3 °C2 °C2 °C1 °C0 °C0 °C3 °C0 °C0 °C−1 °C1 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s4 m/s
Näkyvyys3,4 km40 km0,9 km50 km50 km50 km50 km50 km45 km50 km50 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Trøndelagin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Steinkjer omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Steinkjer

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · korkealla yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
1 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 29° 334 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 43° 60° 111 km
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Steinkjer kameralla – Steinkjer Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 4° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 0,3 eikä Kp 0,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Steinkjer

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (25 % öistä), seuraavana marraskuu (20 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 12 % elo syyskuu: 25 % syys lokakuu: 19 % loka marraskuu: 20 % marras joulukuu: 18 % joulu tammikuu: 16 % tammi helmikuu: 13 % helmi maaliskuu: 17 % maalis huhtikuu: 17 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 25 % 28 % 7,1 h 7° / 13°C
lokakuu 19 % 20 % 10,5 h 3° / 7°C
marraskuu 20 % 21 % 13,3 h −2° / 2°C
joulukuu 18 % 19 % 14,6 h −5° / −1°C
tammikuu 16 % 17 % 14,0 h −6° / −2°C
helmikuu 13 % 14 % 11,5 h −6° / −1°C
maaliskuu 17 % 18 % 8,6 h −4° / 2°C
huhtikuu 17 % 26 % 3,8 h 0° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
58 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Steinkjer

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2915292016: 3616362017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2024202025: 4625462026: 252625
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Trondheim Airport, Værnes (TRD) · 68 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
7° / 13°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Steinkjer?

Paikassa Steinkjer revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Steinkjer?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Steinkjer?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Steinkjer oli syyskuu (25 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana marraskuu (20 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Steinkjer?

Steinkjer: ajalla 26. huhtikuuta–16. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Steinkjer paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Steinkjer?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Steinkjer 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 817 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Steinkjer ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.