AuroraMeteo

Vestlandin lääni, NorjaMagneettinen leveysaste 57,8°Asukasluku 3 057180 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Morvik

Paikassa Morvik revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 410 km/s · Bz 3,1

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 1,3 ja silmin näkemiseen 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 43 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.52–06.56.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 22.56 paikallista aikaa

26/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 43 %.

Tarpeeksi pimeää
19.52 – 06.56
Auringonlasku
18.20 · auringonnousu 08.29
Kuu
52 % · ↑ 17.07 · ↓ 22.31
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3 (Kp 2,3, jos horisontti on avoin)
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
ma 19.10.98Kp 4,7 · pilvisyys 7 %
ti 20.10.63Kp 3,7 · pilvisyys 30 %
su 18. 22 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 21 % su 18. 23 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 15 % ma 19. 00 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % ma 19. 01 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 15 % ma 19. 02 · 26/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 28 % ma 19. 03 · 14/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 62 % ma 19. 04 · 12/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 66 % ma 19. 05 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 77 % ma 19. 06 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 68 % ma 19. 07 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 69 % ma 19. 19 · 25/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 30 % ma 19. 20 · 61/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 24 % ma 19. 21 · 65/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 19 % ma 19. 22 · 68/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 15 % ma 19. 23 · 74/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 5 % ti 20. 00 · 94/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 94/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 2 % ti 20. 04 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 07 · 15/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 26/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 61/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 61/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 61/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 23 · 63/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 7 % ke 21. 00 · 51/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 25 % ke 21. 01 · 58/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 14 % ke 21. 02 · 34/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 56 % ke 21. 03 · 34/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 56 % ke 21. 04 · 34/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 56 % ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04ke klo 19
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%2%5%4%32%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%21%41%61%45%79%
Yläpilvet11%35%29%0%0%0%0%8%7%1%0%20%
Lämpötila9 °C9 °C8 °C9 °C8 °C7 °C6 °C8 °C8 °C9 °C8 °C11 °C
Tuntuu kuin8 °C7 °C6 °C8 °C8 °C7 °C6 °C8 °C8 °C9 °C8 °C11 °C
Tuuli2 m/s3 m/s3 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Morvik

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Morvik: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Vestlandin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Morvik omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Morvik

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · yläpuolellaKp 3 · 18°–32° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 523 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 18° 32° 300 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 53° 68° 78 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Morvik Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Morvik Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 20 km:n päässä, suunta: pohjoisluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 14° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 3 eikä Kp 2,3. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Morvik

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut huhtikuu (15 % öistä), seuraavana maaliskuu (10 %).

0 %10 %20 % – heinä elokuu: 6 % elo syyskuu: 10 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 5 % marras joulukuu: 6 % joulu tammikuu: 6 % tammi helmikuu: 9 % helmi maaliskuu: 10 % maalis huhtikuu: 15 % huhti toukokuu: 2 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 10 % 25 % 7,8 h 12° / 15°C
lokakuu 9 % 26 % 10,6 h 9° / 11°C
marraskuu 5 % 20 % 13,0 h 6° / 8°C
joulukuu 6 % 18 % 14,1 h 3° / 6°C
tammikuu 6 % 19 % 13,6 h 2° / 4°C
helmikuu 9 % 24 % 11,6 h 2° / 4°C
maaliskuu 10 % 29 % 8,9 h 2° / 5°C
huhtikuu 15 % 44 % 5,3 h 5° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (huhtikuu)
55 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (huhtikuu)
68 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (huhtikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Morvik

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4116412017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 2923292024: 2524252025: 4725472026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Bergen Airport, Flesland (BGO) · 20 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
5° / 8°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 (poliisi), 113 (ambulanssi), 110 (palokunta)
Talviajo
Talvirenkaissa on oltava vähintään 3 mm kulutuspintaa 1. marraskuuta – toista pääsiäispäivää seuraava sunnuntai (Nordlandissa, Tromsissa ja Finnmarkissa 16. lokakuuta – 30. huhtikuuta). Nastarenkaat ovat sallittuja samoina jaksoina sekä niiden ulkopuolella, kun olosuhteet sitä vaativat. Ajokeli näkyy Statens vegvesenin liikennetiedotteista (vegvesen.no/trafikk). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus (allemannsretten) antaa vapaan pääsyn viljelemättömälle maalle (utmark), kuten metsiin, tuntureille ja rannoille; viljelty maa ja pihapiirit (innmark) vaativat omistajan luvan. Teltan saa pystyttää yli 150 metrin päähän asutusta talosta tai mökistä, ja samassa paikassa saa olla ilman lupaa enintään kaksi yötä. Oikeus koskee jalan liikkuvia – pysäköintiä ja yöpymistä matkailu- ja pakettiautossa koskevat tie- ja pysäköintisäännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Norjan kansallinen avaruussääkeskus (NOSWE), Tromssan geofysikaalinen observatorio, UiT
Sääpalvelu
Norjan ilmatieteen laitos (Yr)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Morvik?

Paikassa Morvik revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Morvik?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Morvik?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Morvik oli huhtikuu (15 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (10 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Morvik?

Morvik: ajalla 8. toukokuuta–4. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Morvik paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 20 km:n päässä, suunta: pohjoisluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Morvik?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Morvik 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 871 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Morvik ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Vestlandin lääni