AuroraMeteo

Taalainmaan lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 57,1°Asukasluku 2 146305 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Grängesberg

Paikassa Grängesberg revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 475 km/s · Bz 4,6

Magnetometriasema Nurmijärvi (533 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 2,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 0 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.15–06.15.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 23.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 21.31 paikallista aikaa

65/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 2,7), keskimääräinen pilvisyys 0 %.

Tarpeeksi pimeää
19.15 – 06.15
Auringonlasku
17.45 · auringonnousu 07.46
Kuu
42 % · ↑ 16.12 · ↓ 20.24
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
su 18.10.33Kp 2,0 · pilvisyys 49 %
ma 19.10.68Kp 4,0 · pilvisyys 34 %
la 17. 21 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 65/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 65/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 65/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 18 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 63 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 87 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 89 % su 18. 23 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 84 % ma 19. 00 · 11/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 54 % ma 19. 01 · 17/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 28 % ma 19. 02 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 03 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 04 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 7 % ma 19. 05 · 33/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 7 % ma 19. 06 · 17/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 7 % ma 19. 18 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 4 % ma 19. 20 · 66/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 16 % ma 19. 21 · 54/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 30 % ma 19. 22 · 46/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 41 % ma 19. 23 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 44 % ti 20. 00 · 55/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 43 % ti 20. 01 · 54/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 44 % ti 20. 02 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 44 % ti 20. 03 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 44 % ti 20. 04 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 44 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet0%0%0%0%1%0%12%30%1%2%5%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%6%59%0%28%2%0%0%0%0%
Lämpötila2 °C2 °C1 °C1 °C2 °C0 °C0 °C−1 °C1 °C0 °C0 °C1 °C
Tuntuu kuin−2 °C−2 °C−2 °C−2 °C0 °C−2 °C−3 °C−3 °C−1 °C−2 °C−3 °C−2 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km2,0 km0,4 km3,7 km16 km7,3 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Taalainmaan lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Grängesberg omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Grängesberg

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,7 · korkealla yläpuolellaKp 2,7 · 11°–22° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 600 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 14° 26° 378 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 33° 51° 156 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Grängesberg Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h silmin – Grängesberg Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,6°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Grängesberg

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (23 % öistä), seuraavana maaliskuu (22 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 15 % elo syyskuu: 23 % syys lokakuu: 16 % loka marraskuu: 12 % marras joulukuu: 17 % joulu tammikuu: 13 % tammi helmikuu: 18 % helmi maaliskuu: 22 % maalis huhtikuu: 21 % huhti toukokuu: 5 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 23 % 54 % 7,9 h 8° / 15°C
lokakuu 16 % 40 % 10,6 h 3° / 8°C
marraskuu 12 % 29 % 13,0 h −1° / 2°C
joulukuu 17 % 33 % 14,1 h −6° / −2°C
tammikuu 13 % 31 % 13,6 h −8° / −3°C
helmikuu 18 % 35 % 11,5 h −8° / −2°C
maaliskuu 22 % 47 % 9,1 h −4° / 3°C
huhtikuu 21 % 58 % 5,4 h 0° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
54 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
73 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
84 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Grängesberg

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3215322016: 4016402017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3222322023: 2723272024: 2524252025: 4925492026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Dala Airport (BLE) · 48 km
Stockholm Västerås Airport (VST) · 106 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 15°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Grängesberg?

Paikassa Grängesberg revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Grängesberg?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Grängesberg?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Grängesberg oli syyskuu (23 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (22 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Grängesberg?

Grängesberg: ajalla 10. toukokuuta–2. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Grängesberg paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsiluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Grängesberg?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Grängesberg 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 885 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Grängesberg ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Taalainmaan lääni