AuroraMeteo

Taalainmaan lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 57,8°Asukasluku 4 927300 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Malung

Paikassa Malung revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 2,0 · 504 km/s · Bz −0,8

Magnetometriasema Nurmijärvi (597 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 0,7 ja silmin näkemiseen 2,3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 45 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.18–06.23.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 04.44 paikallista aikaa

32/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 04.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 2,3), keskimääräinen pilvisyys 45 %.

Tarpeeksi pimeää
19.18 – 06.23
Auringonlasku
17.45 · auringonnousu 07.56
Kuu
45 % · ↑ 16.35 · ↓ 21.53
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
su 18.10.50Kp 2,0 · pilvisyys 9 %
ma 19.10.68Kp 5,0 · pilvisyys 84 %
ti 20.10.74Kp 3,7 · pilvisyys 37 %
su 18. 04 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 11 % su 18. 05 · 19/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 49 % su 18. 06 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 76 % su 18. 19 · 16/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 19 % su 18. 20 · 16/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 20 % su 18. 21 · 16/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 18 % su 18. 22 · 20/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 16 % su 18. 23 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 13 % ma 19. 00 · 33/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 01 · 34/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % ma 19. 02 · 35/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 03 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 04 · 35/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 05 · 50/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 06 · 25/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 19 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 9 % ma 19. 20 · 49/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 39 % ma 19. 21 · 25/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 69 % ma 19. 22 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 96 % ti 20. 18 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 70 % ti 20. 19 · 12/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 70 % ti 20. 20 · 71/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 6 % ti 20. 21 · 71/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 6 % ti 20. 22 · 71/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 6 % ti 20. 23 · 58/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % ke 21. 00 · 58/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % ke 21. 01 · 74/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01
Alapilvet2%0%0%0%0%10%21%32%34%0%12%39%
Keskipilvet3%0%0%0%0%0%0%0%0%0%2%6%
Yläpilvet40%60%38%12%18%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila2 °C4 °C2 °C2 °C1 °C4 °C2 °C2 °C1 °C2 °C1 °C2 °C
Tuntuu kuin0 °C3 °C1 °C0 °C−1 °C1 °C0 °C−1 °C−1 °C2 °C1 °C2 °C
Tuuli2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Taalainmaan lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Malung omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Malung

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,3 · korkealla yläpuolellaKp 2,3 · 11°–22° LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 523 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 18° 32° 300 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 53° 68° 78 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Malung kameralla – Malung Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Malung

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (22 % öistä), seuraavana maaliskuu (21 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 12 % elo syyskuu: 22 % syys lokakuu: 15 % loka marraskuu: 12 % marras joulukuu: 16 % joulu tammikuu: 14 % tammi helmikuu: 17 % helmi maaliskuu: 21 % maalis huhtikuu: 20 % huhti toukokuu: 2 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 22 % 51 % 7,8 h 6° / 13°C
lokakuu 15 % 38 % 10,6 h 1° / 6°C
marraskuu 12 % 32 % 13,0 h −4° / 0°C
joulukuu 16 % 33 % 14,1 h −8° / −4°C
tammikuu 14 % 33 % 13,6 h −10° / −5°C
helmikuu 17 % 34 % 11,6 h −10° / −4°C
maaliskuu 21 % 46 % 8,9 h −7° / 0°C
huhtikuu 20 % 60 % 5,3 h −2° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
53 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
72 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
83 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Malung

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3222322023: 2723272024: 2524252025: 4825482026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Scandinavian Mountains Airport (SCR) · 72 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
6° / 13°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Malung?

Paikassa Malung revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Malung?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,3 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Malung?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Malung oli syyskuu (22 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (21 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Malung?

Malung: ajalla 8. toukokuuta–4. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Malung paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Malung?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Malung 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 871 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Malung ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Taalainmaan lääni