AuroraMeteo

Taalainmaan lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 58,0°Asukasluku 1 193215 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Vikarbyn

Paikassa Vikarbyn revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 0,7 · 483 km/s · Bz 2,7

Magnetometriasema Nurmijärvi (526 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 0,7 ja silmin näkemiseen 2,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 14 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.13–06.17.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 03.28 paikallista aikaa

36/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 2,3), keskimääräinen pilvisyys 14 %.

Tarpeeksi pimeää
19.13 – 06.17
Auringonlasku
17.40 · auringonnousu 07.51
Kuu
44 % · ↑ 16.33 · ↓ 21.44
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
su 18.10.27Kp 2,0 · pilvisyys 36 %
ma 19.10.80Kp 5,0 · pilvisyys 39 %
ti 20.10.77Kp 3,7 · pilvisyys 15 %
su 18. 03 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 04 · 33/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 05 · 30/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 18 % su 18. 06 · 13/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % su 18. 18 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 27 % su 18. 19 · 13/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 33 % su 18. 20 · 15/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 27 % su 18. 21 · 15/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 23 % su 18. 22 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 28 % su 18. 23 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 33 % ma 19. 00 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 38 % ma 19. 01 · 21/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 41 % ma 19. 02 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 41 % ma 19. 03 · 21/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 42 % ma 19. 04 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 45 % ma 19. 05 · 27/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 47 % ma 19. 06 · 15/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 42 % ma 19. 18 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 75/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 80/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 79/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 22 · 72/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 10 % ma 19. 23 · 76/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 22 % ti 20. 00 · 75/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 24 % ti 20. 01 · 68/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 30 % ti 20. 02 · 50/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 49 % ti 20. 03 · 25/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 75 % ti 20. 04 · 6/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 94 % ti 20. 05 · 1/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 99 % ti 20. 18 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 16 % ti 20. 19 · 34/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 16 % ti 20. 20 · 75/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 21 · 75/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 22 · 75/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 23 · 61/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 00 · 61/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 01 · 77/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 02 · 6/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 93 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00
Alapilvet8%3%0%0%0%0%2%11%20%27%3%16%
Keskipilvet1%4%0%0%0%0%0%0%0%0%1%6%
Yläpilvet26%30%41%19%11%25%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila2 °C2 °C3 °C3 °C2 °C1 °C3 °C2 °C2 °C1 °C1 °C2 °C
Tuntuu kuin1 °C2 °C2 °C1 °C0 °C−1 °C1 °C0 °C−1 °C−1 °C1 °C2 °C
Tuuli1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Taalainmaan lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Vikarbyn omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Vikarbyn

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,3 · yläpuolellaKp 2,3 · 12°–23° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 10° 19° 500 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 34° 278 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 62° 74° 56 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Vikarbyn kameralla – Vikarbyn Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Vikarbyn

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (23 % öistä), seuraavana maaliskuu (21 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 12 % elo syyskuu: 23 % syys lokakuu: 15 % loka marraskuu: 12 % marras joulukuu: 16 % joulu tammikuu: 14 % tammi helmikuu: 17 % helmi maaliskuu: 21 % maalis huhtikuu: 20 % huhti toukokuu: 2 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 23 % 51 % 7,6 h 7° / 14°C
lokakuu 15 % 38 % 10,6 h 2° / 7°C
marraskuu 12 % 32 % 13,1 h −3° / 1°C
joulukuu 16 % 33 % 14,1 h −8° / −3°C
tammikuu 14 % 33 % 13,6 h −10° / −4°C
helmikuu 17 % 34 % 11,5 h −9° / −3°C
maaliskuu 21 % 46 % 8,8 h −6° / 1°C
huhtikuu 20 % 60 % 5,3 h −1° / 7°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
53 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
72 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
83 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Vikarbyn

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3222322023: 2723272024: 2524252025: 4825482026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Mora Airport (MXX) · 28 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
7° / 14°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Vikarbyn?

Paikassa Vikarbyn revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Vikarbyn?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Vikarbyn?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Vikarbyn oli syyskuu (23 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (21 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Vikarbyn?

Vikarbyn: ajalla 6. toukokuuta–6. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Vikarbyn paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Vikarbyn?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Vikarbyn 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 872 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Vikarbyn ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Taalainmaan lääni