AuroraMeteo

Gävleborgin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 59,0°Asukasluku 2 18562 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Delsbo

Paikassa Delsbo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 0,3 · 525 km/s · Bz −1,6

Magnetometriasema Nurmijärvi (457 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 1,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 2 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.07–06.11.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 06.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 06.13 paikallista aikaa

32/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 06.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 1,7), keskimääräinen pilvisyys 2 %.

Tarpeeksi pimeää
19.07 – 06.11
Auringonlasku
17.31 · auringonnousu 07.48
Kuu
45 % · ↑ 16.39 · ↓ 21.26
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
su 18.10.71Kp 2,0 · pilvisyys 6 %
ma 19.10.99Kp 5,0 · pilvisyys 3 %
ti 20.10.91Kp 3,7 · pilvisyys 29 %
su 18. 06 · 32/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 18 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 42/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 20 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % su 18. 21 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % su 18. 22 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % su 18. 23 · 62/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % ma 19. 00 · 61/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % ma 19. 01 · 60/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 02 · 60/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 9 % ma 19. 03 · 59/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % ma 19. 04 · 59/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % ma 19. 05 · 71/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 9 % ma 19. 06 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 8 % ma 19. 18 · 12/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 80/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 81/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 81/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 81/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 99/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 97/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 01 · 96/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 3 % ti 20. 02 · 96/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 3 % ti 20. 03 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ti 20. 04 · 95/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 5 % ti 20. 05 · 92/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 7 % ti 20. 06 · 46/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 8 % ti 20. 18 · 9/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 61/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 21 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 22 · 77/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 23 · 72/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 00 · 72/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 01 · 91/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ke 21. 02 · 14/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 86 % ke 21. 03 · 14/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 86 % ke 21. 04 · 14/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 86 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00ke klo 03
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%13%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%3%
Yläpilvet77%39%23%19%32%0%0%0%0%0%0%2%
Lämpötila2 °C4 °C3 °C3 °C2 °C4 °C3 °C3 °C2 °C2 °C2 °C3 °C
Tuntuu kuin0 °C4 °C2 °C2 °C0 °C2 °C2 °C1 °C0 °C2 °C2 °C3 °C
Tuuli2 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s0 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Gävleborgin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Delsbo omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Delsbo

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 13°–25° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 13° 25° 389 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 31° 49° 167 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Delsbo kameralla – Delsbo Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,7°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Delsbo

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (37 % öistä), seuraavana syyskuu (35 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % – heinä elokuu: 23 % elo syyskuu: 35 % syys lokakuu: 29 % loka marraskuu: 26 % marras joulukuu: 27 % joulu tammikuu: 26 % tammi helmikuu: 29 % helmi maaliskuu: 37 % maalis huhtikuu: 34 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 35 % 51 % 7,6 h 7° / 14°C
lokakuu 29 % 44 % 10,6 h 2° / 7°C
marraskuu 26 % 38 % 13,1 h −2° / 1°C
joulukuu 27 % 38 % 14,1 h −7° / −2°C
tammikuu 26 % 36 % 13,6 h −9° / −4°C
helmikuu 29 % 40 % 11,5 h −9° / −3°C
maaliskuu 37 % 50 % 8,8 h −5° / 1°C
huhtikuu 34 % 59 % 4,8 h −1° / 7°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
75 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
90 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Delsbo

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3015302016: 3916392017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3222322023: 2623262024: 2424242025: 4725472026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sundsvall-Härnösand Airport (SDL) · 93 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−5° / 1°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Delsbo?

Paikassa Delsbo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Delsbo?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Delsbo?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Delsbo oli maaliskuu (37 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (35 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Delsbo?

Delsbo: ajalla 3. toukokuuta–9. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Delsbo paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Delsbo?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Delsbo 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 859 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Delsbo ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.