AuroraMeteo

Gävleborgin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 59,2°Asukasluku 1 19930 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Gnarp

Paikassa Gnarp revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.07.

Kp 0,0 · 441 km/s · Bz 1,4

Magnetometriasema Nurmijärvi (431 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 1,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 3 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.07–06.06.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 23.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 11.50 paikallista aikaa

92/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 1,7), keskimääräinen pilvisyys 3 %.

Tarpeeksi pimeää
19.07 – 06.06
Auringonlasku
17.30 · auringonnousu 07.43
Kuu
38 % · ↑ 16.44 · ↓ 19.34
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
su 18.10.65Kp 1,7 · pilvisyys 4 %
ma 19.10.77Kp 2,0 · pilvisyys 0 %
la 17. 18 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 19 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 20 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 92/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 92/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 92/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 06 · 19/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 42 % su 18. 18 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 19 · 42/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 20 · 38/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 10 % su 18. 21 · 48/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % su 18. 22 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 1 % su 18. 23 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 00 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 01 · 63/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 02 · 63/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 03 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 04 · 63/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 05 · 48/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % ma 19. 06 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % ma 19. 18 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 41/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 54/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 53/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 53/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 65/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 77/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet0%0%0%0%2%4%9%31%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%6%30%27%1%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila3 °C2 °C3 °C2 °C3 °C1 °C1 °C1 °C6 °C4 °C3 °C2 °C
Tuntuu kuin0 °C−1 °C0 °C−1 °C1 °C−2 °C−2 °C−2 °C2 °C0 °C−1 °C−2 °C
Tuuli1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s2 m/s1 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km2,7 km0,5 km50 km12 km11 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Gävleborgin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Gnarp omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Gnarp

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 14°–27° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 14° 27° 367 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 35° 53° 145 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Gnarp kameralla – Gnarp Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Gnarp

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (37 % öistä), seuraavana syyskuu (35 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % – heinä elokuu: 23 % elo syyskuu: 35 % syys lokakuu: 29 % loka marraskuu: 26 % marras joulukuu: 27 % joulu tammikuu: 26 % tammi helmikuu: 29 % helmi maaliskuu: 37 % maalis huhtikuu: 34 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 35 % 51 % 7,6 h 7° / 14°C
lokakuu 29 % 44 % 10,6 h 2° / 7°C
marraskuu 26 % 38 % 13,1 h −2° / 1°C
joulukuu 27 % 38 % 14,1 h −7° / −2°C
tammikuu 26 % 36 % 13,6 h −9° / −4°C
helmikuu 29 % 40 % 11,5 h −9° / −3°C
maaliskuu 37 % 50 % 8,8 h −5° / 1°C
huhtikuu 34 % 59 % 4,8 h −1° / 7°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
75 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
90 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Gnarp

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2915292016: 3916392017: 2717272018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2424242025: 4725472026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sundsvall-Härnösand Airport (SDL) · 54 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−5° / 1°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Swedish Institute of Space Physics (IRF), Kiruna: all-sky camera and IRF Aurora Alert app
Sääpalvelu
SMHI (Swedish Meteorological and Hydrological Institute)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Gnarp?

Paikassa Gnarp revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Gnarp?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Gnarp?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Gnarp oli maaliskuu (37 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (35 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Gnarp?

Gnarp: ajalla 3. toukokuuta–9. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Gnarp paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Gnarp?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Gnarp 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 849 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Gnarp ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.