AuroraMeteo

Halland, RuotsiMagneettinen leveysaste 54,3°Asukasluku 12 27534 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Onsala

Paikassa Onsala tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 970 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.24.

Kp 0,7 · 507 km/s · Bz 0,2

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2, täällä tarvitaan 4.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 55 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.24–06.30.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 07.21 paikallista aikaa

5/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,0 (tämä paikka vaatii 4), keskimääräinen pilvisyys 55 %.

Tarpeeksi pimeää
19.24 – 06.30
Auringonlasku
18.00 · auringonnousu 07.54
Kuu
46 % · ↑ 16.08 · ↓ 22.33
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.92Kp 5,0 · pilvisyys 1 %
ti 20.10.2Kp 3,7 · pilvisyys 97 %
ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 68 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 15 % ma 19. 03 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 04 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % ma 19. 05 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 4 % ma 19. 06 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 4 % ma 19. 19 · 29/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 2 % ma 19. 20 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 52/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 3 % ma 19. 22 · 52/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 23 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 65/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 01 · 64/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 02 · 64/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 03 · 65/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 65/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 92/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 06 · 46/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 2/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 96 % ti 20. 21 · 2/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 96 % ti 20. 22 · 2/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 96 % ke 21. 01 · 1/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 96 % ke 21. 02 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % ke 21. 03 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % ke 21. 04 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%46%50%41%41%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%4%0%0%11%
Yläpilvet44%47%46%30%0%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila6 °C4 °C4 °C3 °C5 °C4 °C3 °C3 °C9 °C9 °C9 °C10 °C
Tuntuu kuin5 °C3 °C2 °C1 °C4 °C2 °C1 °C1 °C7 °C7 °C7 °C8 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s4 m/s4 m/s3 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Halland. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Onsala omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Onsala

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6 · korkealla yläpuolellaKp 4 · 10°–21° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 8° 912 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 689 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 21° 467 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 22° 38° 245 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 78° 83° 22 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Onsala Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Onsala Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,7°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Onsala

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (7 % öistä), seuraavana huhtikuu (7 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 1 % heinä elokuu: 4 % elo syyskuu: 7 % syys lokakuu: 5 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 4 % helmi maaliskuu: 7 % maalis huhtikuu: 7 % huhti toukokuu: 3 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 7 % 47 % 8,3 h 14° / 16°C
lokakuu 5 % 36 % 10,8 h 10° / 12°C
marraskuu 3 % 20 % 12,8 h 6° / 8°C
joulukuu 2 % 18 % 13,6 h 3° / 5°C
tammikuu 2 % 17 % 13,3 h 1° / 3°C
helmikuu 4 % 21 % 11,5 h 0° / 2°C
maaliskuu 7 % 36 % 9,1 h 1° / 4°C
huhtikuu 7 % 54 % 6,0 h 5° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
20 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
31 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
40 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Onsala

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3615362016: 4216422017: 3117312018: 1218122019: 91992020: 32032021: 1621162022: 3322332023: 3023302024: 2724272025: 5825582026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Göteborg Landvetter Airport (GOT) · 30 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
14° / 16°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Onsala?

Paikassa Onsala tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Onsala?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Onsala?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Onsala oli syyskuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (7 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Onsala?

Onsala: ajalla 20. toukokuuta–23. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Onsala paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Onsala?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Onsala 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 970 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Onsala ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Halland