AuroraMeteo

Norrbottenin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 64,5°Asukasluku 10 362363 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Jällivaara

Jällivaara sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 98 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 0,0 · 401 km/s · Bz 2,7

Magnetometriasema Pello (151 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 99 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.49–05.56.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 01.21 paikallista aikaa

2/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 99 %.

Tarpeeksi pimeää
18.49 – 05.56
Auringonlasku
16.51 · auringonnousu 07.55
Kuu
53 % · ↑ 17.32 · ↓ 21.39
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
ma 19.10.100Kp 4,7 · pilvisyys 44 %
ti 20.10.67Kp 3,7 · pilvisyys 56 %
ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 98 % ma 19. 19 · 4/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 95 % ma 19. 20 · 22/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 73 % ma 19. 21 · 56/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 32 % ma 19. 22 · 80/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 19 % ma 19. 23 · 62/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 38 % ti 20. 00 · 27/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 73 % ti 20. 01 · 23/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 77 % ti 20. 02 · 40/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 59 % ti 20. 03 · 90/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 10 % ti 20. 04 · 100/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 100/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 50/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 18 · 34/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 11 % ti 20. 19 · 67/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 12 % ti 20. 20 · 61/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 20 % ti 20. 21 · 48/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 38 % ti 20. 22 · 44/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 43 % ti 20. 23 · 47/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 40 % ke 21. 00 · 54/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 45 % ke 21. 01 · 35/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 65 % ke 21. 02 · 24/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 75 % ke 21. 03 · 11/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 89 % ke 21. 04 · 3/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 97 % 061218ti 20.061218ke 21.061218to 22.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ti 20.061218ke 21.061218to 22.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikama klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 18ti klo 21ke klo 00ke klo 03ke klo 06ke klo 20
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%5%
Keskipilvet0%15%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet100%100%84%82%69%42%7%8%3%0%0%6%
Lämpötila0 °C1 °C7 °C6 °C5 °C4 °C4 °C2 °C1 °C0 °C−1 °C0 °C
Tuntuu kuin−4 °C−3 °C3 °C3 °C2 °C1 °C4 °C0 °C−1 °C−2 °C−4 °C−4 °C
Tuuli3 m/s4 m/s6 m/s5 m/s4 m/s3 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s3 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Selkeämpää taivasta lähistöllä tänä yönä

Tämän yön pilvisyysennuste on samanlainen joka suuntaan 100 km:n säteellä (täällä 48 %), joten autolla liikkeelle lähteminen tuskin auttaa.

MET Norwayn ennuste 24 pisteessä 100 km:n säteellä, keskiarvo pimeiltä tunneilta. Tarkista tiet ja olosuhteet ennen lähtöä.

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Jällivaara

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Jällivaara: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Norrbottenin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Jällivaara

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Jällivaara omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Jällivaara

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 24° 41° 222 km
2 Yläpuolella ja joka puolella – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Jällivaara Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,9°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Jällivaara

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (46 % öistä), seuraavana syyskuu (40 %).

0 %20 %40 %60 % – heinä elokuu: 10 % elo syyskuu: 40 % syys lokakuu: 31 % loka marraskuu: 32 % marras joulukuu: 24 % joulu tammikuu: 31 % tammi helmikuu: 33 % helmi maaliskuu: 46 % maalis huhtikuu: 23 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 40 % 40 % 6,4 h 4° / 10°C
lokakuu 31 % 31 % 10,5 h −2° / 2°C
marraskuu 32 % 32 % 13,6 h −10° / −5°C
joulukuu 24 % 24 % 15,1 h −13° / −8°C
tammikuu 31 % 31 % 14,5 h −16° / −10°C
helmikuu 33 % 33 % 11,5 h −15° / −9°C
maaliskuu 46 % 46 % 8,0 h −12° / −4°C
huhtikuu 23 % 50 % 1,9 h −6° / 0°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
85 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Jällivaara

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2815282016: 3616362017: 2517252018: 91892019: 71972020: 32032021: 1321132022: 3022302023: 2623262024: 1724172025: 4425442026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Katselupaikkoja – Jällivaara ja lähiseutu

  • Dundret summit

    Luonnonsuojelualueen 820 metrin huipulta avautuvat laajat näkymät, ja se on suositeltu paikka revontulten katseluun selkeinä öinä. · noin 10 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Top of Dundret ski area (Fjällstugan)

    Hiihtokeskuksen yläosasta näkyy laakson ylle selvästi kaupungin valojen yläpuolelta. · noin 12 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Västtoppen (Dundret west summit)

    Merkitty näköalapaikka Dundretin läntisellä huipulla; selkeällä säällä näkymät avautuvat laajalti tuntureille. Sinne kävellään lähimmältä tieltä. · noin 10 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Porjus

    Pieni vesivoimalakylä kahden kansallispuiston välissä; valosaastetta on hyvin vähän. · noin 48 km · Avaa OpenStreetMapissa

Paikallistietoa

  • Dundretin huippu noin 820 metrin korkeudella merenpinnasta on vain noin 5 km:n päässä Jällivaarasta, ja selkeinä iltoina se on hyvä paikka tähtien ja revontulten katseluun.
  • Kesällä E45-tieltä nousee mutkitteleva tie Dundretin huipulle, mutta talvella se on hiihtolatu. Hiihtokeskuksen kausi kestää lokakuun lopulta toukokuun alkuun.
  • Jällivaara on noin 60 km napapiirin pohjoispuolella Inlandsbananin radan pohjoispäässä ja Malmbanan-malmiradan varrella.
  • Jällivaaran lentoasemalle (Gällivare Lapland Airport) on kaupungista tietä pitkin noin 9 km.
  • Talvella lämpötila voi heilahdella −30 °C:sta 0 °C:seen päivässä tai kahdessa, joten tarkista ennuste päivittäin.

Dundretin kesätie on talvella hiihtolatu, joten älä yritä ajaa sitä. Kävele ylös tai käytä hiihtokeskuksen palveluja ja tarkista niiden aukioloajat.

Tuulille altis huippu on usein tuulinen ja paljon laaksoa kylmempi, joten ota mukaan tuulenpitävät vaatekerrokset ja otsalamppu alastuloa varten.

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Gällivare Airport (GEV) · 7 km
Kiruna Airport (KRN) · 78 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−12° / −4°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ruotsin avaruusfysiikan instituutti (IRF), Kiiruna: koko taivaan kamera ja IRF Aurora Alert -sovellus
Sääpalvelu
SMHI (Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Jällivaara?

Jällivaara sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Jällivaara?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 24° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Jällivaara?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Jällivaara oli maaliskuu (46 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (40 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Jällivaara?

Jällivaara: ajalla 18. huhtikuuta–25. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Jällivaara paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Jällivaara?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Jällivaara 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 774 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Jällivaara ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.