Norrbottenin lääni, RuotsiMagneettinen leveysaste 62,9°Asukasluku 77 83217 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Luulaja
Paikassa Luulaja revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 799 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 18.49.
Magnetometriasema Pello (170 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 0.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 8 %).
- Pimeys Pimeää klo 18.49–05.45.
Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 23.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).
- Tarkka ennuste la 17 2,7 Hyvä mahdollisuus · Kp 2,7
- su 18 1,7 Hyvä mahdollisuus · Kp 1,7
- ma 19 2,7 Mahdollista · Kp 2,7
- 27 päivän suuntaus ti 20 3 Hyvä mahdollisuus · Kp 3
- ke 21 4 Mahdollista · Kp 4
- to 22 4 Mahdollista · Kp 4
- pe 23 4 Mahdollista · Kp 4
- la 24 3 Mahdollista · Kp 3
- su 25 2 Mahdollista · Kp 2
- ma 26 2 Mahdollista · Kp 2
- ti 27 2 Mahdollista · Kp 2
- ke 28 2 Mahdollista · Kp 2
- to 29 2 Mahdollista · Kp 2
- pe 30 5 Mahdollista · Kp 5
- la 31 5 Mahdollista · Kp 5
- su 1 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- ma 2 3 Hyvä mahdollisuus · Kp 3
- ti 3 2 Hyvä mahdollisuus · Kp 2
- ke 4 2 Hyvä mahdollisuus · Kp 2
- to 5 3 Hyvä mahdollisuus · Kp 3
- pe 6 3 Hyvä mahdollisuus · Kp 3
- la 7 3 Hyvä mahdollisuus · Kp 3
sunnuntai 18. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 2,7 · parhaimmillaan noin klo 00.30 · Ennustettu pilvisyys: 6 %. · Luotettavuus: kohtalainen
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 09.07 paikallista aikaa
Erinomainen mahdollisuus
Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 8 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 18.49 – 05.45
- Auringonlasku
- 16.59 · auringonnousu 07.35
- Kuu
- 37 %
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 0
- Katsesuunta
- pohjoinen (356°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | la klo 18 | la klo 21 | su klo 00 | su klo 03 | su klo 18 | su klo 21 | ma klo 00 | ma klo 03 | ma klo 18 | ma klo 21 | ti klo 00 | ti klo 03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 1% | 0% | 1% | 0% | 0% | 2% | 0% | 0% | 0% | 9% | 11% | 3% |
| Keskipilvet | 0% | 23% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Yläpilvet | 0% | 4% | 0% | 33% | 20% | 2% | 0% | 0% | 30% | 28% | 54% | 44% |
| Lämpötila | 5 °C | 4 °C | 2 °C | 1 °C | 4 °C | 3 °C | 3 °C | 3 °C | 7 °C | 6 °C | 5 °C | 5 °C |
| Tuntuu kuin | 1 °C | 0 °C | −1 °C | −3 °C | 1 °C | 0 °C | −1 °C | −1 °C | 3 °C | 2 °C | 1 °C | 1 °C |
| Tuuli | 4 m/s | 4 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 5 m/s | 4 m/s | 4 m/s | 4 m/s |
| Näkyvyys | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km | 50 km |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Selkeämpää taivasta lähistöllä tänä yönä
Tämän yön pilvisyysennuste on samanlainen joka suuntaan 100 km:n säteellä (täällä 6 %), joten autolla liikkeelle lähteminen tuskin auttaa.
MET Norwayn ennuste 24 pisteessä 100 km:n säteellä, keskiarvo pimeiltä tunneilta. Tarkista tiet ja olosuhteet ennen lähtöä.
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Norrbottenin lääni. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Live-kamerat lähellä: Luulaja
Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.
- Rovaniemi (avautuu uuteen välilehteen) Maisemakamera
- Ylläs (avautuu uuteen välilehteen) Maisemakamera
- Kiruna all-sky camera (avautuu uuteen välilehteen) Koko taivaan kamera
- Levi ski resort (avautuu uuteen välilehteen) Maisemakamera
- Muonio all-sky camera (avautuu uuteen välilehteen) Koko taivaan kamera
Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.
Näkymä – Luulaja
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 0 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 13° | 24° | 400 km |
| 2 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 3 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 4 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 5 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 6 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 7 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Luulaja Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: lounas. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Luulaja
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (43 % öistä), seuraavana maaliskuu (43 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 43 % | 43 % | 6,9 h | 6° / 12°C |
| lokakuu | 30 % | 30 % | 10,5 h | 0° / 4°C |
| marraskuu | 33 % | 33 % | 13,4 h | −7° / −3°C |
| joulukuu | 29 % | 29 % | 15,0 h | −12° / −6°C |
| tammikuu | 30 % | 30 % | 14,1 h | −14° / −8°C |
| helmikuu | 33 % | 33 % | 11,5 h | −14° / −8°C |
| maaliskuu | 43 % | 43 % | 8,4 h | −10° / −3°C |
| huhtikuu | 33 % | 54 % | 2,4 h | −4° / 3°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 22. huhtikuuta–20. elokuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Luulaja
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
- 2. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 13. maaliskuuta 2026 · Kp 6,0
- 3. maaliskuuta 2026 · Kp 5,0
Katselupaikkoja – Luulaja ja lähiseutu
-
Brändön Lodge area
Jäätyneen Perämeren rannalla oleva majatalo, jonka pimeää taivasta hyödynnetään revontuli-illoissa kaukana kaupungin valoista. · noin 25 km · Avaa OpenStreetMapissa
-
Hertsöträsket (Ormberget–Hertsölandet reserve)
Järvi keskellä luonnonsuojelualuetta; tulipaikat ja tuulensuojat auttavat odottamaan yön yli. · noin 10 km · Avaa OpenStreetMapissa
-
Ormberget
Ulkoilualue, josta näkyy Luulajan ylle; valaistujen latujen vuoksi kannattaa siirtyä kauemmas valoista. · noin 6 km · Avaa OpenStreetMapissa
Paikallistietoa
- Luulaja sijaitsee Perämeren rannikolla napapiirin eteläpuolella. Revontulia nähdään täällä silloin tällöin pimeinä, selkeinä talviöinä, harvemmin kuin Lapin sisämaassa.
- Kun rannikon jää on noin puoli metriä paksua, saariston Hindersöniin, Sandöniin ja Junköniin aurataan noin 30 km jääteitä. Ne avataan yleensä tammikuussa tai helmikuun alussa.
- Luulajan saaristossa on 1 312 saarta, ja sitä kuvataan maailman suurimmaksi murtovesisaaristoksi; pimeitä saaria, kuten Brändötä, käytetään revontuli-iltoihin.
- Ruotsin viidenneksi suurin lentoasema, Luulajan lentoasema, on noin 7 km kaupungin keskustasta etelään.
- Tammikuun keskilämpötila on noin −8,7 °C, mutta lämpötila voi laskea −35 °C:seen, ja joulukuussa aurinko voi laskea heti klo 13 jälkeen.
- Talven tapahtumia ovat kaupunginpuiston joulumarkkinat, Luleå On Ice -festivaali ja Sea Ice Marathon.
Merijäällä aja tai kävele vain aurattuja jääteitä pitkin. Niiden kantavuus testataan poraamalla, ja sulkemisista ilmoitetaan kyltein.
Talvirenkaat ovat lakisääteiset talvikelillä 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta, ja suuri osa ajosta tapahtuu pimeässä.
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Luleå Airport (LLA) · 5 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 6° / 12°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Henkilöautoissa on 1. joulukuuta – 31. maaliskuuta oltava talvirenkaat (alppisymbolilla merkityt tai nastarenkaat), joissa on vähintään 3 mm kulutuspintaa aina, kun vallitsee talvikeli. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. lokakuuta – 15. huhtikuuta sekä muulloinkin, kun on talvikeli tai sitä on odotettavissa. Tieliikenteen tiedotuspalvelua ylläpitää Trafikverket. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Ruotsin jokamiehenoikeus (allemansrätten) sallii kenen tahansa kulkea ja oleskella tilapäisesti toisen maalla, myös pystyttää teltan yöksi tai kahdeksi, kunhan ei häiritse eikä vahingoita. Se ei koske kotien pihapiirejä, viljelyksiä tai laidunmaata eikä moottoriajoneuvoilla ajamista maastossa. Kansallispuistoissa ja luonnonsuojelualueilla voi olla tiukemmat säännöt.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Swedish Institute of Space Physics (IRF), Kiruna: all-sky camera and IRF Aurora Alert app
- Sääpalvelu
- SMHI (Swedish Meteorological and Hydrological Institute)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Luulaja?
Paikassa Luulaja revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Luulaja?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Luulaja?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Luulaja oli syyskuu (43 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (43 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Luulaja?
Luulaja: ajalla 22. huhtikuuta–20. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Luulaja paljon valosaastetta?
Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: lounas.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Luulaja?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Luulaja 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 799 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Luulaja ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Luleå domkyrkoförs. 0 km
- Skurholmsstaden 1 km
- Östermalm 1 km
- Mjölkudden 2 km
- Svartöstaden 2 km
- Bergviken 2 km
- Örnäset 2 km
- Notviken 3 km
- Hertsön 3 km
- Björkskatan 3 km
- Karlsvik 4 km
- Porsön 4 km
- Lillön 4 km
- Berget 4 km
- Tuna 4 km
- Udden 4 km
- Porsögården 4 km
- Sinksundet 5 km
- Uddebo 5 km
- Norra Gäddvik 6 km
- Gäddvik 6 km
- Björsbyn 6 km
- Strömören 6 km
- Luleå socken 6 km
- Björkhaga 7 km
- Kallax 8 km
- Bensbyn 8 km
- Sandön 8 km
- Björknäs 9 km
- Edet 9 km
- Mellansjö 10 km
- Luleå kommun 11 km
- Måttsund 12 km
- Långbacken 12 km
- Inibyn 13 km
- Mörön 14 km
- Nederluleå socken 14 km
- Ersnäs 15 km
- Brändöörarna 15 km
- Brändön 15 km