Brandenburg, SaksaMagneettinen leveysaste 49,4°Asukasluku 17 63461 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö revontulet paikassa Templin?
Paikassa Templin revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 6,3) on saavutettu täällä pimeän aikaan 161 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.21.
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 6,3.
- Taivas Pilvistä (pilvisyys 100 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.21–06.22.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste la 17 2,7 Ei · Kp 2,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- ma 19 2,7 Ei · Kp 2,7
- 27 päivän suuntaus ti 20 3 Ei · Kp 3
- ke 21 4 Ei · Kp 4
- to 22 4 Ei · Kp 4
- pe 23 4 Ei · Kp 4
- la 24 3 Ei · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Vain kuvissa · Kp 5
- la 31 5 Vain kuvissa · Kp 5
- su 1 5 Vain kuvissa · Kp 5
- ma 2 3 Ei · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Ei · Kp 3
- pe 6 3 Ei · Kp 3
- la 7 3 Ei · Kp 3
perjantai 30. lokakuuta — Vain kuvissa · Kp 5 · parhaimmillaan noin klo 23.00 · Näin pitkälle ei ole pilvisyysennustetta; täällä noin 47 % öistä on selkeitä (kuukausi: lokakuu). · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 09.28 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 6,3), keskimääräinen pilvisyys 100 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.21 – 06.22
- Auringonlasku
- 18.05 · auringonnousu 07.37
- Kuu
- 37 % · ↑ 15.03 · ↓ 21.45
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 6,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 4,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (0°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | la klo 19 | la klo 22 | su klo 01 | su klo 04 | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 100% | 100% | 100% | 100% | 99% | 54% | 0% | 18% | 0% | 0% | 0% | 83% |
| Keskipilvet | 89% | 83% | 100% | 100% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Yläpilvet | 0% | 0% | 100% | 100% | 0% | 6% | 0% | 1% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 12 °C | 12 °C | 11 °C | 11 °C | 13 °C | 11 °C | 7 °C | 5 °C | 7 °C | 4 °C | 2 °C | 2 °C |
| Tuntuu kuin | 11 °C | 10 °C | 9 °C | 9 °C | 11 °C | 8 °C | 4 °C | 2 °C | 4 °C | 1 °C | −2 °C | −1 °C |
| Tuuli | 2 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 4 m/s | 4 m/s | 4 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s |
| Näkyvyys | 12 km | 21 km | 16 km | 21 km | 30 km | 32 km | 23 km | 14 km | 39 km | 32 km | 24 km | 16 km |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Brandenburg. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Templin
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -2° | 1° | 1 457 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | -1° | 3° | 1 234 km |
| 4 | Horisontin alapuolella | 1° | 6° | 1 012 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 10° | 790 km |
| 6 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 8° | 17° | 567 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 15° | 28° | 345 km |
| 8 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 40° | 58° | 122 km |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) kameralla – Templin Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) silmin – Templin Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Templin
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Kp 6,3 tai suurempi aktiivisuus on täällä liian harvinaista, jotta kuukausikohtaiset todennäköisyydet olisivat mielekkäitä. Taulukosta näkee silti, kuinka usein yöt ovat selkeitä ja pimeitä.
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 0,5 % | 66 % | 8,6 h | 10° / 21°C |
| lokakuu | 0 % | 47 % | 10,8 h | 6° / 15°C |
| marraskuu | 0 % | 32 % | 12,5 h | 2° / 8°C |
| joulukuu | 0 % | 18 % | 13,4 h | −1° / 3°C |
| tammikuu | 0 % | 18 % | 12,9 h | −3° / 2°C |
| helmikuu | 0 % | 25 % | 11,4 h | −2° / 4°C |
| maaliskuu | 0,3 % | 50 % | 9,5 h | 0° / 9°C |
| huhtikuu | 0,5 % | 63 % | 7,1 h | 4° / 14°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Templin
Yöt, jolloin Kp oli 6,3 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 20. tammikuuta 2026 · Kp 7,7
- 19. tammikuuta 2026 · Kp 8,7
- 3. joulukuuta 2025 · Kp 6,7
- 12. marraskuuta 2025 · Kp 7,3
- 11. marraskuuta 2025 · Kp 8,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Berlin Brandenburg Airport (BER) · 84 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
- 4° / 14°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Saksassa on tilannekohtainen talvirengassääntö (StVO:n 2 §:n 3a momentti): mustan jään, lumen, sohjon tai pakkasen vallitessa sallittuja ovat vain alppisymbolilla (3PMSF) merkityt renkaat – pelkät M+S-renkaat eivät ole kelvanneet 1.10.2024 jälkeen; kiinteää kalenterijaksoa ei ole. Moottoriteiden liikennetiedot: Autobahn GmbH (autobahn.de). Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- BNatSchG:n 59 §:n mukaan kaikki saavat virkistäytyä avoimessa maastossa teillä, poluilla ja käyttämättömällä maalla (metsistä säädetään liittovaltion ja osavaltioiden metsälaeissa); osavaltioiden lait sulkevat oikeuden ulkopuolelle yleensä ajoneuvojen pysäköinnin ja leiriytymisen, ja luonnonsuojelualueilla ja kansallispuistoissa pääsyä tai polkujen käyttöä voidaan rajoittaa.
- Sääpalvelu
- Deutscher Wetterdienst (DWD)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Templin?
Paikassa Templin revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Templin?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 6,3 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Milloin revontulikausi on paikassa Templin?
Templin: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Templin paljon valosaastetta?
Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Templin?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Templin vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 161 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Templin ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Kuckucksheim 2 km
- Postheim 2 km
- Waldhof 2 km
- Templin 3 km
- Röddelin 4 km
- Netzow 4 km
- Hindenburg 4 km
- Ahrensdorf 5 km
- Petersdorfer Siedlung 5 km
- Neu Placht 6 km
- Ahrensnest 6 km
- Petersdorf 7 km
- Metzelthin 7 km
- Klosterwalde 7 km
- Hammelspring 7 km
- Gandenitz 7 km
- Dargersdorf 7 km
- Albrechtsthaler Siedlung 7 km
- Vietmannsdorf 8 km
- Kreuzkrug 8 km
- Beutel 8 km
- Berg 8 km
- Annenwalde 8 km
- Storkow 9 km
- Milmersdorf 9 km
- Densow 9 km
- Ahlimbsmühle 9 km
- Petznick 10 km
- Jakobshagen 10 km
- Gollin 10 km
- Milmersdorf 10 km
- Warthe 11 km
- Herzfelde 11 km
- Grunewald 11 km
- Reiersdorf 12 km
- Krohnhorst 12 km
- Groß Kölpin 12 km
- Götschendorf 12 km
- Briesen 12 km
- Bebersee 12 km