AuroraMeteo

Ala-Saksi, SaksaMagneettinen leveysaste 50,2°Asukasluku 1 251−1 m merenpinnan yläpuolella

Näkyvätkö revontulet paikassa Oederquart?

Paikassa Oederquart revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 6) on saavutettu täällä pimeän aikaan 229 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).

Kp 1,7 · 493 km/s · Bz 2,8

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 6.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 100 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.35–06.41.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 03.36 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 6), keskimääräinen pilvisyys 100 %.

Tarpeeksi pimeää
19.35 – 06.41
Auringonlasku
18.19 · auringonnousu 07.57
Kuu
44 % · ↑ 15.52 · ↓ 21.57
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 6
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 4,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
su 18.10.0Kp 2,0 · pilvisyys 55 %
ma 19.10.19Kp 5,0 · pilvisyys 30 %
ti 20.10.0Kp 3,7 · pilvisyys 92 %
ma 19. 21 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 84 % ma 19. 22 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 4 % ma 19. 23 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 02 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 05 · 12/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 51 % ti 20. 06 · 19/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 19 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00
Alapilvet68%90%22%10%3%1%0%0%0%0%21%21%
Keskipilvet73%77%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%26%29%30%26%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila10 °C10 °C11 °C10 °C9 °C8 °C9 °C7 °C6 °C4 °C7 °C7 °C
Tuntuu kuin10 °C6 °C11 °C7 °C6 °C4 °C6 °C4 °C2 °C0 °C4 °C4 °C
Tuuli7 m/s7 m/s7 m/s7 m/s6 m/s5 m/s4 m/s4 m/s5 m/s4 m/s5 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ala-Saksi. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Oederquart omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Oederquart

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 8 · korkealla yläpuolellaKp 6 · 10°–20° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella -2° 2° 1 368 km
3 Horisontin alapuolella 0° 5° 1 145 km
4 Horisontin alapuolella 2° 8° 923 km
5 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 701 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 20° 478 km
7 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 21° 36° 256 km
8 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 72° 80° 33 km
9 Yläpuolella ja joka puolella – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen kameralla – Oederquart Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) silmin – Oederquart Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Oederquart

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (1 % öistä), seuraavana huhtikuu (1 %).

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 1 % elo syyskuu: 1 % syys lokakuu: 1 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 0 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 0 % helmi maaliskuu: 0 % maalis huhtikuu: 1 % huhti toukokuu: 1 % touko kesäkuu: 0 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 1 % 38 % 8,5 h 13° / 18°C
lokakuu 0,6 % 27 % 10,8 h 10° / 14°C
marraskuu 0,5 % 15 % 12,5 h 6° / 9°C
joulukuu 0 % 8 % 13,5 h 3° / 5°C
tammikuu 0,2 % 11 % 13,0 h 1° / 4°C
helmikuu 0,2 % 17 % 11,4 h 1° / 4°C
maaliskuu 0,3 % 32 % 9,5 h 3° / 7°C
huhtikuu 0,6 % 52 % 6,9 h 5° / 11°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
4 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
6 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
9 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Oederquart

Yöt, jolloin Kp oli 6 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2013: 31332014: 31432015: 1015102016: 61662017: 61762018: 11812021: 22122022: 12212023: 62362024: 1224122025: 1725172026: 7267
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Hamburg Helmut Schmidt Airport (HAM) · 53 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
13° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Saksassa on tilannekohtainen talvirengassääntö (StVO:n 2 §:n 3a momentti): mustan jään, lumen, sohjon tai pakkasen vallitessa sallittuja ovat vain alppisymbolilla (3PMSF) merkityt renkaat – pelkät M+S-renkaat eivät ole kelvanneet 1.10.2024 jälkeen; kiinteää kalenterijaksoa ei ole. Moottoriteiden liikennetiedot: Autobahn GmbH (autobahn.de). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
BNatSchG:n 59 §:n mukaan kaikki saavat virkistäytyä avoimessa maastossa teillä, poluilla ja käyttämättömällä maalla (metsistä säädetään liittovaltion ja osavaltioiden metsälaeissa); osavaltioiden lait sulkevat oikeuden ulkopuolelle yleensä ajoneuvojen pysäköinnin ja leiriytymisen, ja luonnonsuojelualueilla ja kansallispuistoissa pääsyä tai polkujen käyttöä voidaan rajoittaa.
Sääpalvelu
Deutscher Wetterdienst (DWD)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Oederquart?

Paikassa Oederquart revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Oederquart?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 6 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Oederquart?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Oederquart oli syyskuu (1 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (1 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Oederquart?

Oederquart: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Oederquart paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Oederquart?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Oederquart vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 229 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Oederquart ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ala-Saksi