Kainuun maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 61,7°Asukasluku 2 567138 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Vaalan kirkonkylä
Paikassa Vaalan kirkonkylä revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 815 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.27.
Magnetometriasema Oulujärvi (20 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 0,3.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 27 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.27–06.29.
Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 03.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).
maanantai 19. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 4,7 · parhaimmillaan noin klo 04.30 · Ennustettu pilvisyys: 27 %. · Luotettavuus: hyvä
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 14.16 paikallista aikaa
Erinomainen mahdollisuus
Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 0,3), keskimääräinen pilvisyys 27 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.27 – 06.29
- Auringonlasku
- 17.41 · auringonnousu 08.16
- Kuu
- 48 % · ↑ 17.52 · ↓ 20.49
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 0,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (358°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 | ti klo 19 | ti klo 22 | ke klo 01 | ke klo 04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 9% | 3% | 1% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Yläpilvet | 20% | 17% | 21% | 41% | 96% | 90% | 32% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 1 °C | −1 °C | −1 °C | 0 °C | 5 °C | 5 °C | 4 °C | 4 °C | 3 °C | 1 °C | 0 °C | −1 °C |
| Tuntuu kuin | 1 °C | −4 °C | −4 °C | −4 °C | 2 °C | 1 °C | 0 °C | 0 °C | 1 °C | −1 °C | −2 °C | −3 °C |
| Tuuli | 1 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 4 m/s | 5 m/s | 5 m/s | 5 m/s | 4 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Kainuun maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Live-kamerat lähellä: Vaalan kirkonkylä
Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.
- Ruka (avautuu uuteen välilehteen) Maisemakamera
- Rovaniemi (avautuu uuteen välilehteen) Maisemakamera
- Nyrölä all-sky camera (avautuu uuteen välilehteen) Koko taivaan kamera
Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.
Näkymä – Vaalan kirkonkylä
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 17° | 31° | 311 km |
| 2 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 49° | 65° | 89 km |
| 3 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 4 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 5 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 6 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 7 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Vaalan kirkonkylä kameralla – Vaalan kirkonkylä Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Vaalan kirkonkylä
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (38 % öistä), seuraavana maaliskuu (35 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 38 % | 39 % | 7,0 h | 6° / 13°C |
| lokakuu | 18 % | 20 % | 10,5 h | 0° / 5°C |
| marraskuu | 17 % | 18 % | 13,3 h | −6° / −2°C |
| joulukuu | 20 % | 21 % | 14,6 h | −11° / −6°C |
| tammikuu | 26 % | 27 % | 14,0 h | −14° / −9°C |
| helmikuu | 23 % | 25 % | 11,5 h | −14° / −8°C |
| maaliskuu | 35 % | 36 % | 8,5 h | −10° / −3°C |
| huhtikuu | 28 % | 47 % | 3,4 h | −4° / 3°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 25. huhtikuuta–17. elokuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Vaalan kirkonkylä
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
- 2. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 13. maaliskuuta 2026 · Kp 6,0
- 3. maaliskuuta 2026 · Kp 5,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Kajaani Airport (KAJ) · 52 km
Oulu Airport (OUL) · 81 km - Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 6° / 13°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Ilmatieteen laitos: revontulet ja avaruussää · FMI Auroras Now! (revontulikamerat) · ISES RWC Finland (FMI)
- Sääpalvelu
- Ilmatieteen laitos (FMI)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Vaalan kirkonkylä?
Paikassa Vaalan kirkonkylä revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Vaalan kirkonkylä?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0,3 revontulien alareuna on noin 17° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Vaalan kirkonkylä?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Vaalan kirkonkylä oli syyskuu (38 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (35 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Vaalan kirkonkylä?
Vaalan kirkonkylä: ajalla 25. huhtikuuta–17. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Vaalan kirkonkylä paljon valosaastetta?
Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Vaalan kirkonkylä?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Vaalan kirkonkylä 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 815 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Vaalan kirkonkylä ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Tikkala 2 km
- Poukamonkangas 2 km
- Vaalankurkku 2 km
- Jylhämä 3 km
- Korpelanvaara 3 km
- Ketunsaari 3 km
- Varpuvaara 3 km
- Niska 4 km
- Järvikylä 4 km
- Lintukylä 5 km
- Nimisjärvi 5 km
- Nuojuankangas 6 km
- Vaala 7 km
- Partala 8 km
- Partalankylä 8 km
- Kangaskylä 9 km
- Korvenkylä 9 km
- Kankari 9 km
- Väätäjä 10 km
- Kulma 10 km
- Kukkola 10 km
- Korpela 10 km
- Kalettomaa 10 km
- Törmäkylä 10 km
- Rytykorpi 10 km
- Itäranta 10 km
- Suutari 11 km
- Neittävä 11 km
- Mökkiperä 12 km
- Ylisuvanto 12 km
- Onnelanperä 12 km
- Porrasperä 13 km
- Säräisniemi 14 km
- Kentänkylä 14 km
- Ylikylä 14 km
- Alakylä 14 km
- Korvenkylä 14 km
- Länsiranta 14 km
- Vaala 15 km
- Pyykkö 15 km