AuroraMeteo

Lapin maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 66,2°Asukasluku 7 049122 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Inari

Inari sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen)!

Kp 0,0 · 417 km/s · Bz 3,2

Magnetometriasema Ivalo (40 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 48 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.28–06.26.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 00.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 00.22 paikallista aikaa

66/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 48 %.

Tarpeeksi pimeää
19.28 – 06.26
Auringonlasku
17.17 · auringonnousu 08.39
Kuu
52 % · ↑ 18.55 · ↓ 21.23
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (356°)
ma 19.10.6Kp 4,7 · pilvisyys 97 %
ti 20.10.76Kp 3,7 · pilvisyys 53 %
ma 19. 00 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 47/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 46 % ma 19. 04 · 11/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 87 % ma 19. 21 · 1/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 99 % ma 19. 22 · 1/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 99 % ti 20. 06 · 3/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 94 % ti 20. 07 · 6/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 60 % ti 20. 18 · 9/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 21 % ti 20. 19 · 56/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 26 % ti 20. 20 · 49/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 35 % ti 20. 21 · 69/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 10 % ti 20. 22 · 76/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 23 · 76/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % ke 21. 00 · 72/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 27 % ke 21. 01 · 57/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 43 % ke 21. 02 · 17/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 83 % ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikama klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00ke klo 03ke klo 06ke klo 21
Alapilvet3%0%0%14%24%36%53%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%2%50%44%37%32%15%0%0%0%0%0%
Yläpilvet1%16%59%100%100%100%65%6%19%27%15%52%
Lämpötila2 °C1 °C2 °C8 °C9 °C9 °C9 °C5 °C4 °C3 °C2 °C2 °C
Tuntuu kuin−3 °C−4 °C−3 °C4 °C5 °C5 °C5 °C2 °C1 °C−1 °C−2 °C−3 °C
Tuuli6 m/s6 m/s8 m/s11 m/s10 m/s10 m/s8 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s7 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Selkeämpää taivasta lähistöllä tänä yönä

Tämän yön pilvisyysennuste on samanlainen joka suuntaan 100 km:n säteellä (täällä 48 %), joten autolla liikkeelle lähteminen tuskin auttaa.

MET Norwayn ennuste 24 pisteessä 100 km:n säteellä, keskiarvo pimeiltä tunneilta. Tarkista tiet ja olosuhteet ennen lähtöä.

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Inari

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Inari: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Lapin maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Inari

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Inari omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Inari

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 296° LU 311° LU 326° PLU 341° P 356° P 11° PKO 26° KO 41° KO 56°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 72° 80° 33 km
2 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Inari Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,6°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Inari

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (37 % öistä), seuraavana maaliskuu (37 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % – heinä – elo syyskuu: 37 % syys lokakuu: 27 % loka marraskuu: 26 % marras joulukuu: 22 % joulu tammikuu: 35 % tammi helmikuu: 33 % helmi maaliskuu: 37 % maalis huhtikuu: 11 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 37 % 37 % 5,6 h 4° / 9°C
lokakuu 27 % 27 % 10,4 h −2° / 1°C
marraskuu 26 % 26 % 13,9 h −10° / −5°C
joulukuu 22 % 22 % 15,6 h −13° / −8°C
tammikuu 35 % 35 % 14,6 h −16° / −10°C
helmikuu 33 % 33 % 11,5 h −15° / −9°C
maaliskuu 37 % 37 % 7,8 h −12° / −5°C
huhtikuu 11 % 34 % 1,1 h −6° / −1°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
75 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
90 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Inari

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2915292016: 3516352017: 2517252018: 81882019: 71972020: 32032021: 1221122022: 2722272023: 2423242024: 1624162025: 4425442026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Katselupaikkoja – Inari ja lähiseutu

  • Lake Inari shore by Siida

    Avoin järvenranta kylän laidalla; näkymä avautuu Inarijärven ylle. · noin 1 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Juutua River trail

    Autovuokraamojen ja matkailun oppaat suosittelevat ajamaan Juutuan reitin lähtöpisteeseen, jonka lähellä on useita maisemallisia paikkoja. · noin 3 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Nellim (east shore of Lake Inari)

    Syrjäinen kylä järven itärannalla noin 40 km Ivalosta koilliseen; valosaastetta on hyvin vähän. · noin 80 km · Avaa OpenStreetMapissa

  • Kaunispää fell, Saariselkä

    Tunturi, jonka huipulle voi ajaa autolla, ja josta avautuu panoraamanäkymä; noin tunnin matka Inarista etelään. · noin 71 km · Avaa OpenStreetMapissa

Paikallistietoa

  • Kylä sijaitsee kohdassa, jossa vuolas Juutuanjoki laskee Inarijärveen, Suomen kolmanneksi suurimpaan järveen, jonka laaja jäätynyt pinta tarjoaa valtavat avoimet näkymät pohjoiselle taivaalle.
  • Inari on saamelaiskulttuurin keskus, jossa sijaitsevat saamelaismuseo ja luontokeskus Siida sekä saamelaiskulttuurikeskus Sajos.
  • Kaamos kestää marraskuun lopulta tammikuun puoliväliin. Talvilämpötilat ovat yleensä −10 °C … −25 °C, ja kylmimpinä päivinä ne voivat laskea −40 °C:seen.
  • Syksyllä järvet ja joet ovat vielä sulina, ja tyyninä öinä revontulet heijastuvat peilikirkkaasti.
  • Ivalon lentoasemalle on tietä pitkin noin 49 km etelään.

Pysy poissa järvi- ja jokijäältä, ellei jäätilanne ole tiedossa. Juutuanjoki on vuolas, ja jää joensuun lähellä voi olla heikkoa.

Lämpötila voi laskea −40 °C:seen, joten pukeudu villa- tai tekokuitukerroksiin ja pidä vara-akut lämpimänä.

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Ivalo Airport (IVL) · 37 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
4° / 9°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ilmatieteen laitos: revontulet ja avaruussää · FMI Auroras Now! (revontulikamerat) · ISES RWC Finland (FMI)
Sääpalvelu
Ilmatieteen laitos (FMI)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Inari?

Inari sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Inari?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 72° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Inari?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Inari oli syyskuu (37 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (37 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Inari?

Inari: ajalla 12. huhtikuuta–30. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Inari paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Inari?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Inari 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 754 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Inari ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Lapin maakunta