AuroraMeteo

Satakunnan maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 58,1°Asukasluku 3 21249 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Lapin kirkonkylä

Paikassa Lapin kirkonkylä revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 471 km/s · Bz −3,5

Magnetometriasema Nurmijärvi (167 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 2.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 26 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.49–06.48.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 00.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 21.55 paikallista aikaa

86/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 2), keskimääräinen pilvisyys 26 %.

Tarpeeksi pimeää
19.49 – 06.48
Auringonlasku
18.15 · auringonnousu 08.22
Kuu
42 % · ↑ 17.03 · ↓ 20.36
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
su 18.10.29Kp 2,0 · pilvisyys 77 %
ma 19.10.71Kp 4,0 · pilvisyys 52 %
la 17. 21 · 65/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 65/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 65/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 86/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % su 18. 01 · 83/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 4 % su 18. 02 · 74/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 14 % su 18. 03 · 37/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % su 18. 04 · 34/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 32 % su 18. 05 · 27/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 48 % su 18. 06 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 90 % su 18. 07 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 65 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % su 18. 22 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % su 18. 23 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 90 % ma 19. 01 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % ma 19. 02 · 11/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 78 % ma 19. 03 · 18/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 65 % ma 19. 04 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 57 % ma 19. 05 · 12/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 76 % ma 19. 06 · 29/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 55 % ma 19. 07 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 32 % ma 19. 19 · 37/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 6 % ma 19. 20 · 71/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 9 % ma 19. 21 · 66/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 18 % ma 19. 22 · 66/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 18 % ma 19. 23 · 56/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 31 % ti 20. 00 · 38/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 61 % ti 20. 01 · 8/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 92 % ti 20. 02 · 14/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 86 % ti 20. 03 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 72 % ti 20. 04 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 72 % ti 20. 05 · 28/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 72 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet0%0%16%29%45%58%5%52%20%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%85%75%56%30%0%0%0%0%
Lämpötila3 °C1 °C0 °C0 °C2 °C1 °C0 °C0 °C2 °C2 °C1 °C1 °C
Tuntuu kuin0 °C−2 °C−3 °C−3 °C0 °C−1 °C−3 °C−3 °C−1 °C−1 °C−1 °C−2 °C
Tuuli2 m/s1 m/s0 m/s0 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km46 km0,3 km21 km8,0 km16 km50 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Satakunnan maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Lapin kirkonkylä

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Lapin kirkonkylä omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Lapin kirkonkylä

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · korkealla yläpuolellaKp 2 · 10°–20° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 20° 489 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 20° 35° 267 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 67° 77° 44 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Lapin kirkonkylä kameralla – Lapin kirkonkylä Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Lapin kirkonkylä

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (32 % öistä), seuraavana maaliskuu (30 %).

0 %10 %20 %30 %40 % – heinä elokuu: 21 % elo syyskuu: 32 % syys lokakuu: 22 % loka marraskuu: 8 % marras joulukuu: 12 % joulu tammikuu: 12 % tammi helmikuu: 18 % helmi maaliskuu: 30 % maalis huhtikuu: 25 % huhti toukokuu: 5 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 32 % 48 % 7,6 h 9° / 15°C
lokakuu 22 % 33 % 10,6 h 4° / 9°C
marraskuu 8 % 14 % 13,1 h 1° / 4°C
joulukuu 12 % 17 % 14,1 h −3° / 0°C
tammikuu 12 % 19 % 13,6 h −6° / −2°C
helmikuu 18 % 28 % 11,5 h −7° / −2°C
maaliskuu 30 % 44 % 8,8 h −4° / 2°C
huhtikuu 25 % 54 % 5,3 h 0° / 7°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
69 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
86 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
93 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Lapin kirkonkylä

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1418142019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2624262025: 4825482026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Pori Airport (POR) · 40 km
Turku Airport (TKU) · 69 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 15°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ilmatieteen laitos: revontulet ja avaruussää · FMI Auroras Now! (revontulikamerat) · ISES RWC Finland (FMI)
Sääpalvelu
Ilmatieteen laitos (FMI)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Lapin kirkonkylä?

Paikassa Lapin kirkonkylä revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Lapin kirkonkylä?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Lapin kirkonkylä?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Lapin kirkonkylä oli syyskuu (32 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (30 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Lapin kirkonkylä?

Lapin kirkonkylä: ajalla 6. toukokuuta–6. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Lapin kirkonkylä paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Lapin kirkonkylä?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Lapin kirkonkylä 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 869 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Lapin kirkonkylä ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Satakunnan maakunta