AuroraMeteo

Satakunnan maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 58,8°Asukasluku 1 92144 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Pomarkku

Paikassa Pomarkku revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.45.

Kp 0,0 · 457 km/s · Bz 1,2

Magnetometriasema Nurmijärvi (194 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 1,7.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 45 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.45–06.49.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 05.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 15.40 paikallista aikaa

73/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 1,7), keskimääräinen pilvisyys 45 %.

Tarpeeksi pimeää
19.45 – 06.49
Auringonlasku
18.09 · auringonnousu 08.25
Kuu
49 % · ↑ 17.15 · ↓ 22.04
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.97Kp 4,7 · pilvisyys 44 %
ti 20.10.97Kp 3,7 · pilvisyys 3 %
su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 94 % su 18. 21 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 81 % su 18. 22 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 85 % su 18. 23 · 16/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 68 % ma 19. 00 · 42/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 36 % ma 19. 01 · 46/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 29 % ma 19. 02 · 56/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 14 % ma 19. 03 · 62/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 28 % ma 19. 04 · 68/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 22 % ma 19. 05 · 73/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 15 % ma 19. 06 · 72/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 7 % ma 19. 07 · 11/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 7 % ma 19. 19 · 35/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 20 · 75/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 80/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 80/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 80/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 97/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 01 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 13 % ti 20. 02 · 47/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 53 % ti 20. 03 · 10/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 90 % ti 20. 04 · 1/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 99 % ti 20. 19 · 38/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 75/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 72/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 7 % ti 20. 22 · 72/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 7 % ti 20. 23 · 72/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 7 % ke 21. 00 · 73/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 7 % ke 21. 01 · 92/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 7 % ke 21. 02 · 92/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 7 % ke 21. 03 · 97/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % ke 21. 04 · 97/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % ke 21. 05 · 97/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 1 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%1%
Keskipilvet4%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%4%
Yläpilvet80%72%48%27%5%0%0%0%0%0%0%3%
Lämpötila5 °C2 °C2 °C1 °C6 °C4 °C4 °C4 °C5 °C2 °C2 °C2 °C
Tuntuu kuin4 °C2 °C2 °C−1 °C3 °C2 °C2 °C2 °C3 °C0 °C0 °C0 °C
Tuuli1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Satakunnan maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Pomarkku

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Pomarkku omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Pomarkku

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 12°–24° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 12° 24° 411 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 28° 45° 189 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Pomarkku kameralla – Pomarkku Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Pomarkku

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (38 % öistä), seuraavana huhtikuu (30 %).

0 %10 %20 %30 %40 % – heinä elokuu: 22 % elo syyskuu: 38 % syys lokakuu: 18 % loka marraskuu: 10 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 16 % tammi helmikuu: 20 % helmi maaliskuu: 30 % maalis huhtikuu: 30 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 38 % 50 % 7,6 h 9° / 14°C
lokakuu 18 % 27 % 10,6 h 4° / 8°C
marraskuu 10 % 14 % 13,1 h 0° / 3°C
joulukuu 13 % 17 % 14,1 h −4° / −1°C
tammikuu 16 % 20 % 13,6 h −7° / −3°C
helmikuu 20 % 27 % 11,5 h −8° / −3°C
maaliskuu 30 % 40 % 8,8 h −5° / 1°C
huhtikuu 30 % 52 % 5,0 h −1° / 7°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
76 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
90 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
96 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Pomarkku

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2523252024: 2624262025: 4725472026: 252625
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Pori Airport (POR) · 28 km
Tampere-Pirkkala Airport (TMP) · 90 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 14°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ilmatieteen laitos: revontulet ja avaruussää · FMI Auroras Now! (revontulikamerat) · ISES RWC Finland (FMI)
Sääpalvelu
Ilmatieteen laitos (FMI)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Pomarkku?

Paikassa Pomarkku revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 1,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Pomarkku?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1,7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Pomarkku?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Pomarkku oli syyskuu (38 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (30 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Pomarkku?

Pomarkku: ajalla 5. toukokuuta–8. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Pomarkku paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Pomarkku?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Pomarkku 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 861 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Pomarkku ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Satakunnan maakunta