AuroraMeteo

Satakunnan maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 58,0°Asukasluku 1 74375 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Vampulan kirkonkylä

Paikassa Vampulan kirkonkylä revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 100 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 468 km/s · Bz 3,0

Magnetometriasema Nurmijärvi (120 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 2,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 100 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.45–06.44.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 05.59 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 2,3), keskimääräinen pilvisyys 100 %.

Tarpeeksi pimeää
19.45 – 06.44
Auringonlasku
18.12 · auringonnousu 08.18
Kuu
36 % · ↑ 16.58 · ↓ 20.34
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
la 17.10.51Kp 2,0 · pilvisyys 7 %
su 18.10.3Kp 1,7 · pilvisyys 95 %
ma 19.10.77Kp 2,7 · pilvisyys 3 %
la 17. 19 · 10/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 20 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 51/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 51/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 51/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 35/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % su 18. 04 · 30/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 05 · 26/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 28 % su 18. 06 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 39 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 83 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 97 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 97 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 94 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % ma 19. 05 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 96 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 89 % ma 19. 19 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % ma 19. 20 · 18/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % ma 19. 21 · 29/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 22 · 29/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 23 · 29/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 00 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 01 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 02 · 36/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 03 · 77/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 04 · 77/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 1 % 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 05la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02
Alapilvet100%0%0%0%0%37%11%45%66%7%2%2%
Keskipilvet100%0%0%0%27%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet97%0%0%0%0%94%97%45%3%0%0%0%
Lämpötila12 °C6 °C4 °C3 °C2 °C4 °C2 °C1 °C1 °C9 °C3 °C3 °C
Tuntuu kuin12 °C4 °C2 °C3 °C2 °C4 °C2 °C1 °C−1 °C7 °C0 °C0 °C
Tuuli4 m/s2 m/s3 m/s1 m/s1 m/s1 m/s0 m/s1 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Satakunnan maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Vampulan kirkonkylä

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Vampulan kirkonkylä omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Vampulan kirkonkylä

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,3 · yläpuolellaKp 2,3 · 12°–23° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 10° 19° 500 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 19° 34° 278 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 62° 74° 56 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Vampulan kirkonkylä kameralla – Vampulan kirkonkylä Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Vampulan kirkonkylä

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (23 % öistä), seuraavana maaliskuu (20 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 13 % elo syyskuu: 23 % syys lokakuu: 16 % loka marraskuu: 6 % marras joulukuu: 9 % joulu tammikuu: 10 % tammi helmikuu: 12 % helmi maaliskuu: 20 % maalis huhtikuu: 17 % huhti toukokuu: 3 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 23 % 49 % 7,6 h 8° / 15°C
lokakuu 16 % 33 % 10,6 h 3° / 8°C
marraskuu 6 % 14 % 13,1 h −1° / 2°C
joulukuu 9 % 18 % 14,1 h −6° / −2°C
tammikuu 10 % 20 % 13,6 h −9° / −4°C
helmikuu 12 % 28 % 11,5 h −9° / −4°C
maaliskuu 20 % 42 % 8,8 h −6° / 1°C
huhtikuu 17 % 53 % 5,3 h −1° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
54 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
73 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
84 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Vampulan kirkonkylä

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1418142019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2624262025: 4925492026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Turku Airport (TKU) · 61 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 15°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
Virallinen avaruussääpalvelu
Finnish Meteorological Institute: Auroras and space weather · FMI Auroras Now! (all-sky cameras) · ISES RWC Finland (FMI)
Sääpalvelu
Finnish Meteorological Institute (FMI)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Vampulan kirkonkylä?

Paikassa Vampulan kirkonkylä revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Vampulan kirkonkylä?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,3 revontulien alareuna on noin 19° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Vampulan kirkonkylä?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Vampulan kirkonkylä oli syyskuu (23 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (20 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Vampulan kirkonkylä?

Vampulan kirkonkylä: ajalla 6. toukokuuta–6. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Vampulan kirkonkylä paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Vampulan kirkonkylä?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Vampulan kirkonkylä 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 873 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Vampulan kirkonkylä ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Satakunnan maakunta