AuroraMeteo

Uudenmaan maakunta, SuomiMagneettinen leveysaste 57,1°Asukasluku 8 06921 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Soukka

Paikassa Soukka revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.34.

Kp 1,7 · 467 km/s · Bz −0,6

Magnetometriasema Nurmijärvi (40 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 2,7.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 74 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.34–06.39.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 05.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 11.27 paikallista aikaa

78/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 2,7), keskimääräinen pilvisyys 74 %.

Tarpeeksi pimeää
19.34 – 06.39
Auringonlasku
18.03 · auringonnousu 08.10
Kuu
47 % · ↑ 16.45 · ↓ 22.12
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.75Kp 3,7 · pilvisyys 19 %
ti 20.10.86Kp 3,3 · pilvisyys 3 %
su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 62 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 93 % ma 19. 02 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % ma 19. 03 · 21/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 78 % ma 19. 04 · 50/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 49 % ma 19. 05 · 78/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 21 % ma 19. 06 · 76/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 23 % ma 19. 19 · 25/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 8 % ma 19. 20 · 48/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 10 % ma 19. 21 · 55/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 13 % ma 19. 22 · 54/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 14 % ma 19. 23 · 50/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 21 % ti 20. 00 · 66/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 28 % ti 20. 01 · 66/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 29 % ti 20. 02 · 70/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 24 % ti 20. 03 · 70/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 19 % ti 20. 04 · 70/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 19 % ti 20. 05 · 70/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 19 % ti 20. 06 · 75/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 19 % ti 20. 19 · 20/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 20 · 40/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 21 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 23 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ke 21. 00 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ke 21. 01 · 86/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ke 21. 02 · 86/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ke 21. 03 · 59/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 9 % ke 21. 04 · 59/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 9 % ke 21. 05 · 59/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 9 % 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%2%10%21%
Yläpilvet67%70%77%67%0%0%0%0%0%1%9%14%
Lämpötila5 °C3 °C2 °C2 °C5 °C3 °C3 °C2 °C6 °C4 °C5 °C5 °C
Tuntuu kuin3 °C1 °C0 °C0 °C5 °C3 °C3 °C2 °C3 °C2 °C2 °C3 °C
Tuuli3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Uudenmaan maakunta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Soukka

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Soukka omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Soukka

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,7 · korkealla yläpuolellaKp 2,7 · 11°–22° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 600 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 14° 26° 378 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 33° 51° 156 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Soukka Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Soukka Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kirkas esikaupunkitaivas. Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Soukka

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (27 % öistä), seuraavana maaliskuu (23 %).

0 %10 %20 %30 %40 % – heinä elokuu: 15 % elo syyskuu: 27 % syys lokakuu: 16 % loka marraskuu: 7 % marras joulukuu: 10 % joulu tammikuu: 11 % tammi helmikuu: 14 % helmi maaliskuu: 23 % maalis huhtikuu: 19 % huhti toukokuu: 5 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 27 % 54 % 7,9 h 12° / 15°C
lokakuu 16 % 35 % 10,6 h 7° / 9°C
marraskuu 7 % 18 % 13,0 h 3° / 5°C
joulukuu 10 % 19 % 14,1 h −1° / 2°C
tammikuu 11 % 23 % 13,6 h −4° / −1°C
helmikuu 14 % 29 % 11,5 h −5° / −2°C
maaliskuu 23 % 47 % 9,1 h −3° / 1°C
huhtikuu 19 % 56 % 5,4 h 1° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
61 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
79 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
89 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Soukka

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3215322016: 4016402017: 3017302018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3322332023: 2623262024: 2524252025: 5125512026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Helsinki Vantaa Airport (HEL) · 25 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
12° / 15°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.11.–31.3., kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Kulutuspinnan vähimmäissyvyys on 3 mm, ja joulukuusta 2024 lähtien nastattomissa talvirenkaissa on oltava kolmen vuorenhuipun ja lumihiutaleen merkintä. Nastarenkaita saa käyttää 1.11.–31.3. tai pääsiäisen jälkeiseen maanantaihin asti, jos se on myöhemmin, sekä muulloinkin, kun sää- tai keliolosuhteet sitä edellyttävät. Fintrafficin Liikennetilanne-palvelu näyttää ajokelin ja tiesääkamerat. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Jokamiehenoikeus sallii kenen tahansa liikkua sekä leiriytyä tai oleskella tilapäisesti luonnossa maanomistajasta riippumatta ja ilman lupaa. Se ei koske pihapiirejä, viljelyksiä tai muita erikseen rajattuja alueita, eikä luontoa vahingoittavaa tai muita häiritsevää toimintaa.
Virallinen avaruussääpalvelu
Ilmatieteen laitos: revontulet ja avaruussää · FMI Auroras Now! (revontulikamerat) · ISES RWC Finland (FMI)
Sääpalvelu
Ilmatieteen laitos (FMI)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Soukka?

Paikassa Soukka revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Soukka?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Soukka?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Soukka oli syyskuu (27 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (23 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Soukka?

Soukka: ajalla 10. toukokuuta–2. elokuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Soukka paljon valosaastetta?

Voimakas valohehku peittää heikot revontulet. Lähde taajaman ulkopuolelle, ellei näytös ole kirkas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Soukka?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Soukka 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 892 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Soukka ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Uudenmaan maakunta