Pohjois-Jyllannin alue, TanskaMagneettinen leveysaste 54,3°Asukasluku 3 03225 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Sindal
Sindal vaatii aktiivisen yön: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 953 yönä.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 0,7).
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki.
Tämä yö minuutissa
Korkeintaan kuvissa
- Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,7, kuviin tarvitaan 2,3 ja silmin näkemiseen 4.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 39 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.37–06.33.
Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.
- Tarkka ennuste pe 16 2,7 Vain kuvissa · Kp 2,7
- la 17 1,7 Ei · Kp 1,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- 27 päivän suuntaus ma 19 2 Ei · Kp 2
- ti 20 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- ke 21 4 Mahdollista · Kp 4
- to 22 4 Mahdollista · Kp 4
- pe 23 4 Mahdollista · Kp 4
- la 24 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- la 31 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- su 1 5 Mahdollista · Kp 5
- ma 2 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- pe 6 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- la 7 3 Epätodennäköistä · Kp 3
perjantai 23. lokakuuta — Mahdollista · Kp 4 · parhaimmillaan noin klo 00.30 · Ennustettu pilvisyys: 67 %. · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 20.23 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 4), keskimääräinen pilvisyys 39 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.37 – 06.33
- Auringonlasku
- 18.13 · auringonnousu 07.57
- Kuu
- 32 % · ↑ 15.23 · ↓ 20.07
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 4
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 2,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (358°)
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Pohjois-Jyllannin alue. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Sindal
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | 2° | 8° | 912 km |
| 3 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 5° | 13° | 689 km |
| 4 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 10° | 21° | 467 km |
| 5 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 22° | 38° | 245 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 78° | 83° | 22 km |
| 7 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Sindal Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen silmin – Sindal Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,4°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Sindal
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut huhtikuu (7 % öistä), seuraavana syyskuu (6 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 6 % | 47 % | 8,3 h | 11° / 17°C |
| lokakuu | 5 % | 34 % | 10,8 h | 8° / 12°C |
| marraskuu | 1 % | 16 % | 12,8 h | 4° / 8°C |
| joulukuu | 2 % | 13 % | 13,6 h | 1° / 4°C |
| tammikuu | 0,3 % | 6 % | 13,3 h | 0° / 3°C |
| helmikuu | 2 % | 8 % | 11,5 h | −1° / 3°C |
| maaliskuu | 5 % | 25 % | 9,1 h | 1° / 6°C |
| huhtikuu | 7 % | 52 % | 6,0 h | 4° / 10°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 20. toukokuuta–23. heinäkuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Sindal
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
- 2. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Aalborg Airport (AAL) · 47 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
- 4° / 10°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Yleistä talvirengasvaatimusta ei ole, mutta 1. heinäkuuta 2025 alkaen tieliikennelaki edellyttää renkaita, jotka sopivat vallitseviin ja odotettaviin keliolosuhteisiin; sakko on 1 000 DKK rengasta kohden. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. marraskuuta – 15. huhtikuuta. Kelitiedot löytyvät Tanskan tieviraston Trafikinfo-palvelusta. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Valtion metsät ovat avoinna ympäri vuorokauden, mutta yksityisissä metsissä ja yksityisellä viljelemättömällä maalla saa liikkua vain jalan tai pyörällä sopivilla teillä ja poluilla klo 6.00:sta auringonlaskuun, ja rakennuksiin on pidettävä yli 150 m:n etäisyys. Rannoilla saa kävellä ja oleskella lyhyesti ilman telttaa, ja yksityisillä rannoilla asuinrakennuksiin on pidettävä 50 m:n etäisyys.
- Sääpalvelu
- DMI (Danish Meteorological Institute)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Sindal?
Sindal vaatii aktiivisen yön: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Sindal?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Sindal?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Sindal oli huhtikuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (6 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Sindal?
Sindal: ajalla 20. toukokuuta–23. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Sindal paljon valosaastetta?
Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Sindal?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Sindal 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 953 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Sindal ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Sindallund 1 km
- Sekshusene 2 km
- Gammel Sindal 2 km
- Hørmested 3 km
- Tislum 5 km
- Sønderskov 5 km
- Linderum 5 km
- Sønder Bindslev 6 km
- Mosbjerg 6 km
- Glimsholt 6 km
- Tolne 7 km
- Vogn 8 km
- Nørre Bindslev 8 km
- Tversted Kirkeby 9 km
- Lendum 9 km