AuroraMeteo

Pohjois-Jyllannin alue, TanskaMagneettinen leveysaste 54,2°Asukasluku 2 66226 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Vrå

Paikassa Vrå tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 957 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,3).

Kp 0,3 · 414 km/s · Bz 1,9

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 2,3 ja silmin näkemiseen 4.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 38 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.33–06.38.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 21.46 paikallista aikaa

8/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 4), keskimääräinen pilvisyys 38 %.

Tarpeeksi pimeää
19.33 – 06.38
Auringonlasku
18.09 · auringonnousu 08.02
Kuu
52 % · ↑ 16.16 · ↓ 22.42
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 4
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.71Kp 4,7 · pilvisyys 34 %
ti 20.10.0Kp 3,7 · pilvisyys 100 %
su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 42 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 14 % ma 19. 02 · 7/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 14 % ma 19. 03 · 8/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 8/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 4 % ma 19. 05 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 10 % ma 19. 06 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 8 % ma 19. 19 · 21/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 71/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 70/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 22 · 69/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 23 · 56/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 11 % ti 20. 00 · 48/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 38 % ti 20. 01 · 57/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 27 % ti 20. 02 · 37/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 52 % ti 20. 03 · 21/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 73 % ti 20. 04 · 13/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 83 % ti 20. 05 · 11/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 87 % ti 20. 06 · 57/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 34 % ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00ke klo 03ke klo 06
Alapilvet0%0%0%0%1%7%8%0%99%84%72%72%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%2%0%0%0%
Yläpilvet99%71%43%19%3%1%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila6 °C6 °C6 °C5 °C6 °C7 °C7 °C6 °C10 °C10 °C11 °C11 °C
Tuntuu kuin5 °C5 °C5 °C4 °C5 °C5 °C5 °C4 °C10 °C10 °C11 °C11 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s6 m/s6 m/s5 m/s5 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Vrå

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Vrå: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Pohjois-Jyllannin alue. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Vrå omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Vrå

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 6 · korkealla yläpuolellaKp 4 · 10°–20° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 2° 8° 923 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 701 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 20° 478 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 21° 36° 256 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 72° 80° 33 km
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Vrå Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Vrå Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Vrå

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut huhtikuu (7 % öistä), seuraavana syyskuu (6 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 3 % elo syyskuu: 6 % syys lokakuu: 5 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 2 % helmi maaliskuu: 5 % maalis huhtikuu: 7 % huhti toukokuu: 3 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 6 % 47 % 8,3 h 11° / 17°C
lokakuu 5 % 34 % 10,8 h 8° / 12°C
marraskuu 1 % 16 % 12,8 h 4° / 8°C
joulukuu 2 % 13 % 13,6 h 1° / 4°C
tammikuu 0,3 % 6 % 13,3 h 0° / 3°C
helmikuu 2 % 8 % 11,5 h −1° / 3°C
maaliskuu 5 % 25 % 9,1 h 1° / 6°C
huhtikuu 7 % 52 % 6,0 h 4° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
18 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (huhtikuu)
29 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (huhtikuu)
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (huhtikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Vrå

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3615362016: 4316432017: 3017302018: 1018102019: 91992020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 3123312024: 2724272025: 5725572026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Aalborg Airport (AAL) · 29 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
4° / 10°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Yleistä talvirengasvaatimusta ei ole, mutta 1. heinäkuuta 2025 alkaen tieliikennelaki edellyttää renkaita, jotka sopivat vallitseviin ja odotettaviin keliolosuhteisiin; sakko on 1 000 DKK rengasta kohden. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. marraskuuta – 15. huhtikuuta. Kelitiedot löytyvät Tanskan tieviraston Trafikinfo-palvelusta. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtion metsät ovat avoinna ympäri vuorokauden, mutta yksityisissä metsissä ja yksityisellä viljelemättömällä maalla saa liikkua vain jalan tai pyörällä sopivilla teillä ja poluilla klo 6.00:sta auringonlaskuun, ja rakennuksiin on pidettävä yli 150 m:n etäisyys. Rannoilla saa kävellä ja oleskella lyhyesti ilman telttaa, ja yksityisillä rannoilla asuinrakennuksiin on pidettävä 50 m:n etäisyys.
Sääpalvelu
DMI (Tanskan ilmatieteen laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Vrå?

Paikassa Vrå tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Vrå?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Vrå?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Vrå oli huhtikuu (7 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (6 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Vrå?

Vrå: ajalla 20. toukokuuta–23. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Vrå paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Vrå?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Vrå 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0) – tällaisia öitä on ollut 957 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Vrå ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.