AuroraMeteo

Etelä-Tanskan alue, TanskaMagneettinen leveysaste 51,8°Asukasluku 2 09121 m merenpinnan yläpuolella

Näkyvätkö revontulet paikassa Starup?

Paikassa Starup revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 5,3) on saavutettu täällä pimeän aikaan 477 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 424 km/s · Bz −1,8

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 5,3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 48 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.34–06.40.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 20.24 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 20.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 5,3), keskimääräinen pilvisyys 48 %.

Tarpeeksi pimeää
19.34 – 06.40
Auringonlasku
18.15 · auringonnousu 07.59
Kuu
51 % · ↑ 16.01 · ↓ 23.00
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 5,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 3,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.17Kp 4,7 · pilvisyys 63 %
ti 20.10.0Kp 3,7 · pilvisyys 99 %
su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 4/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 88 % ma 19. 21 · 9/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 68 % ma 19. 22 · 17/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 43 % ma 19. 23 · 14/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 27 % ti 20. 00 · 17/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 29 % ti 20. 01 · 14/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 42 % ti 20. 02 · 11/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 54 % ti 20. 03 · 8/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 64 % ti 20. 04 · 6/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 73 % ti 20. 05 · 7/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 81 % ti 20. 06 · 4/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 88 % ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 20ti klo 23ke klo 02ke klo 05
Alapilvet0%0%0%0%14%20%32%40%46%49%55%38%
Keskipilvet0%0%0%1%0%0%0%0%0%0%0%51%
Yläpilvet0%50%100%100%0%10%25%26%0%0%0%31%
Lämpötila9 °C8 °C7 °C7 °C9 °C9 °C9 °C9 °C9 °C9 °C9 °C9 °C
Tuntuu kuin6 °C5 °C5 °C4 °C7 °C6 °C6 °C6 °C7 °C7 °C7 °C7 °C
Tuuli5 m/s4 m/s4 m/s4 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s4 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Starup

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Starup: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Etelä-Tanskan alue. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Starup omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Starup

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 7,3 · korkealla yläpuolellaKp 5,3 · 11°–22° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 0° 4° 1 190 km
3 Horisontin alapuolella 2° 7° 967 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 11° 745 km
5 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 523 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 18° 32° 300 km
7 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 53° 68° 78 km
8 Yläpuolella ja joka puolella – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen kameralla – Starup Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) silmin – Starup Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,5°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Starup

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (3 % öistä), seuraavana maaliskuu (2 %).

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 1 % elo syyskuu: 3 % syys lokakuu: 2 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 0 % joulu tammikuu: 1 % tammi helmikuu: 1 % helmi maaliskuu: 2 % maalis huhtikuu: 1 % huhti toukokuu: 1 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 3 % 66 % 8,4 h 12° / 18°C
lokakuu 2 % 53 % 10,8 h 9° / 13°C
marraskuu 1 % 36 % 12,6 h 5° / 8°C
joulukuu 0,2 % 31 % 13,6 h 2° / 5°C
tammikuu 0,5 % 28 % 13,1 h 0° / 3°C
helmikuu 0,8 % 29 % 11,4 h 0° / 4°C
maaliskuu 2 % 52 % 9,5 h 1° / 6°C
huhtikuu 1 % 68 % 6,6 h 4° / 11°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
8 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
13 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
17 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Starup

Yöt, jolloin Kp oli 5,3 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2015202016: 1616162017: 1417142018: 51852019: 21922020: 12012021: 52152022: 1122112023: 1723172024: 2224222025: 3025302026: 162616
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sønderborg Airport (SGD) · 35 km
Odense Hans Christian Andersen Airport (ODE) · 56 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
12° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Yleistä talvirengasvaatimusta ei ole, mutta 1. heinäkuuta 2025 alkaen tieliikennelaki edellyttää renkaita, jotka sopivat vallitseviin ja odotettaviin keliolosuhteisiin; sakko on 1 000 DKK rengasta kohden. Nastarenkaat ovat sallittuja 1. marraskuuta – 15. huhtikuuta. Kelitiedot löytyvät Tanskan tieviraston Trafikinfo-palvelusta. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtion metsät ovat avoinna ympäri vuorokauden, mutta yksityisissä metsissä ja yksityisellä viljelemättömällä maalla saa liikkua vain jalan tai pyörällä sopivilla teillä ja poluilla klo 6.00:sta auringonlaskuun, ja rakennuksiin on pidettävä yli 150 m:n etäisyys. Rannoilla saa kävellä ja oleskella lyhyesti ilman telttaa, ja yksityisillä rannoilla asuinrakennuksiin on pidettävä 50 m:n etäisyys.
Sääpalvelu
DMI (Tanskan ilmatieteen laitos)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Starup?

Paikassa Starup revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Starup?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 5,3 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Starup?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Starup oli syyskuu (3 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (2 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Starup?

Starup: ajalla 5. kesäkuuta–8. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Starup paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Starup?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Starup vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 477 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Starup ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Etelä-Tanskan alue