AuroraMeteo

Harjumaa, ViroMagneettinen leveysaste 56,3°Asukasluku 2 09338 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Loo

Paikassa Loo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 413 km/s · Bz 2,3

Magnetometriasema Nurmijärvi (120 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 1,3 ja silmin näkemiseen 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 63 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.30–06.40.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 01.51 paikallista aikaa

26/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 63 %.

Tarpeeksi pimeää
19.30 – 06.40
Auringonlasku
18.01 · auringonnousu 08.10
Kuu
53 % · ↑ 16.42 · ↓ 22.19
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.98Kp 4,7 · pilvisyys 0 %
ti 20.10.44Kp 3,7 · pilvisyys 76 %
ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 96 % ma 19. 03 · 7/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 80 % ma 19. 04 · 19/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 47 % ma 19. 05 · 26/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 27 % ma 19. 06 · 16/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 32 % ma 19. 19 · 35/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 71/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 80/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 80/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 80/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 95/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 98/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 23/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 13 % ti 20. 20 · 19/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 63 % ti 20. 21 · 6/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 90 % ti 20. 22 · 3/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 95 % ti 20. 23 · 4/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 93 % ke 21. 00 · 29/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 58 % ke 21. 01 · 44/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 49 % ke 21. 02 · 17/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 81 % ke 21. 03 · 16/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 79 % ke 21. 04 · 6/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 92 % ke 21. 05 · 3/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 97 % 061218ti 20.061218ke 21.061218to 22.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ti 20.061218ke 21.061218to 22.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikama klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04ke klo 19ke klo 22
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet12%0%0%0%0%0%0%3%15%27%0%6%
Yläpilvet100%91%7%0%0%0%0%4%25%37%0%3%
Lämpötila6 °C6 °C6 °C4 °C3 °C2 °C6 °C4 °C4 °C4 °C10 °C9 °C
Tuntuu kuin5 °C4 °C4 °C2 °C1 °C0 °C4 °C2 °C2 °C2 °C8 °C6 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s5 m/s5 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Loo

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Loo: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Harjumaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Loo

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Loo omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Loo

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 10°–21° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 689 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 21° 467 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 22° 38° 245 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 78° 83° 22 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Loo Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Loo Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Loo

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (19 % öistä), seuraavana maaliskuu (17 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 11 % elo syyskuu: 19 % syys lokakuu: 12 % loka marraskuu: 4 % marras joulukuu: 4 % joulu tammikuu: 4 % tammi helmikuu: 7 % helmi maaliskuu: 17 % maalis huhtikuu: 15 % huhti toukokuu: 7 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 19 % 47 % 7,9 h 9° / 17°C
lokakuu 12 % 30 % 10,6 h 4° / 10°C
marraskuu 4 % 13 % 12,9 h 0° / 3°C
joulukuu 4 % 9 % 14,1 h −5° / −1°C
tammikuu 4 % 12 % 13,4 h −8° / −3°C
helmikuu 7 % 18 % 11,5 h −9° / −3°C
maaliskuu 17 % 41 % 9,1 h −5° / 2°C
huhtikuu 15 % 56 % 5,6 h 0° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
46 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
64 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Loo

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3215322016: 4016402017: 3117312018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3322332023: 2623262024: 2524252025: 5225522026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Lennart Meri Tallinn Airport (TLL) · 7 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 17°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
Sääpalvelu
Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Loo?

Paikassa Loo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Loo?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Loo?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Loo oli syyskuu (19 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (17 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Loo?

Loo: ajalla 12. toukokuuta–31. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Loo paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Loo?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Loo 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 911 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Loo ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Harjumaa