AuroraMeteo

Länsi-Virumaa, ViroMagneettinen leveysaste 56,4°Asukasluku 1 43933 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Aseri

Paikassa Aseri revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 506 km/s · Bz −0,4

Magnetometriasema Tartu (135 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 1,3 ja silmin näkemiseen 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 65 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.25–06.30.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 04.50 paikallista aikaa

5/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 06.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 65 %.

Tarpeeksi pimeää
19.25 – 06.30
Auringonlasku
17.56 · auringonnousu 08.00
Kuu
44 % · ↑ 16.28 · ↓ 22.10
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
su 18.10.6Kp 2,0 · pilvisyys 78 %
ma 19.10.67Kp 5,0 · pilvisyys 26 %
ti 20.10.72Kp 3,7 · pilvisyys 1 %
su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 89 % su 18. 05 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 72 % su 18. 06 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 33 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 76 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 78 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 82 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 79 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 68 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 86 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 88 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 90 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 84 % ma 19. 05 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 57 % ma 19. 06 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 50 % ma 19. 19 · 62/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 3 % ma 19. 20 · 58/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 9 % ma 19. 21 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 16 % ma 19. 22 · 57/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 24 % ma 19. 23 · 54/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 29 % ti 20. 00 · 67/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 28 % ti 20. 01 · 62/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 33 % ti 20. 02 · 55/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 40 % ti 20. 03 · 54/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 41 % ti 20. 04 · 58/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 37 % ti 20. 05 · 63/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 32 % ti 20. 06 · 42/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 16 % ti 20. 19 · 19/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 19/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 68/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 68/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 23 · 68/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ke 21. 00 · 40/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ke 21. 01 · 51/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ke 21. 02 · 51/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ke 21. 03 · 72/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 7 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01
Alapilvet16%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet88%4%5%2%0%0%0%0%0%0%4%20%
Yläpilvet22%33%24%28%28%0%0%0%0%0%2%12%
Lämpötila7 °C7 °C6 °C6 °C5 °C6 °C4 °C3 °C3 °C6 °C4 °C4 °C
Tuntuu kuin4 °C5 °C4 °C4 °C4 °C4 °C2 °C1 °C0 °C4 °C2 °C2 °C
Tuuli6 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Länsi-Virumaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Aseri omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Aseri

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · korkealla yläpuolellaKp 3 · 11°–21° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 13° 678 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 11° 21° 456 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 23° 39° 234 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 84° 87° 11 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Aseri Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Aseri Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Aseri

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (17 % öistä), seuraavana syyskuu (17 %).

0 %10 %20 %30 % – heinä elokuu: 11 % elo syyskuu: 17 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 4 % marras joulukuu: 3 % joulu tammikuu: 4 % tammi helmikuu: 7 % helmi maaliskuu: 17 % maalis huhtikuu: 15 % huhti toukokuu: 6 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 17 % 42 % 7,9 h 9° / 16°C
lokakuu 9 % 25 % 10,6 h 3° / 9°C
marraskuu 4 % 10 % 12,9 h −1° / 2°C
joulukuu 3 % 8 % 14,1 h −6° / −2°C
tammikuu 4 % 9 % 13,4 h −10° / −5°C
helmikuu 7 % 18 % 11,5 h −10° / −4°C
maaliskuu 17 % 41 % 9,1 h −6° / 1°C
huhtikuu 15 % 57 % 5,6 h 0° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
43 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
60 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
73 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Aseri

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4016402017: 3117312018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1321132022: 3322332023: 2623262024: 2524252025: 5225522026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Lennart Meri Tallinn Airport (TLL) · 115 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−6° / 1°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
Sääpalvelu
Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Aseri?

Paikassa Aseri revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Aseri?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Aseri?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Aseri oli maaliskuu (17 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (17 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Aseri?

Aseri: ajalla 12. toukokuuta–31. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Aseri paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Aseri?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Aseri 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 905 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Aseri ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat