Põlvamaa, ViroMagneettinen leveysaste 54,9°Asukasluku 2 06643 m merenpinnan yläpuolella
Revontulet – Räpina
Paikassa Räpina tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 935 yönä.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).
Magnetometriasema Tartu (62 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 2 ja silmin näkemiseen 3,7.
- Taivas Pilvistä (pilvisyys 100 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.25–06.26.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste la 17 2,3 Epätodennäköistä · Kp 2,3
- su 18 2 Vain kuvissa · Kp 2
- ma 19 4 Hyvä mahdollisuus · Kp 4
- 27 päivän suuntaus ti 20 3 Vain kuvissa · Kp 3
- ke 21 4 Hyvä mahdollisuus · Kp 4
- to 22 4 Mahdollista · Kp 4
- pe 23 4 Mahdollista · Kp 4
- la 24 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- su 25 2 Epätodennäköistä · Kp 2
- ma 26 2 Epätodennäköistä · Kp 2
- ti 27 2 Epätodennäköistä · Kp 2
- ke 28 2 Vain kuvissa · Kp 2
- to 29 2 Vain kuvissa · Kp 2
- pe 30 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- la 31 5 Hyvä mahdollisuus · Kp 5
- su 1 5 Mahdollista · Kp 5
- ma 2 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- ti 3 2 Epätodennäköistä · Kp 2
- ke 4 2 Epätodennäköistä · Kp 2
- to 5 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- pe 6 3 Epätodennäköistä · Kp 3
- la 7 3 Epätodennäköistä · Kp 3
tiistai 20. lokakuuta — Hyvä mahdollisuus · Kp 4 · parhaimmillaan noin klo 01.30 · Ennustettu pilvisyys: 1 %. · Luotettavuus: kohtalainen
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 00.46 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 100 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.25 – 06.26
- Auringonlasku
- 17.57 · auringonnousu 07.54
- Kuu
- 43 % · ↑ 16.12 · ↓ 20.59
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 3,7
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (0°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | su klo 00 | su klo 03 | su klo 06 | su klo 21 | ma klo 00 | ma klo 03 | ma klo 06 | ma klo 21 | ti klo 00 | ti klo 03 | ti klo 06 | ti klo 21 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 100% | 100% | 19% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 13% | 96% | 48% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 4% |
| Yläpilvet | 98% | 97% | 1% | 0% | 0% | 13% | 62% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 9 °C | 9 °C | 8 °C | 5 °C | 3 °C | 2 °C | 1 °C | 3 °C | 2 °C | 1 °C | 2 °C | 6 °C |
| Tuntuu kuin | 7 °C | 5 °C | 4 °C | 1 °C | −1 °C | −2 °C | −2 °C | −1 °C | −1 °C | −2 °C | −2 °C | 2 °C |
| Tuuli | 4 m/s | 5 m/s | 6 m/s | 4 m/s | 3 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 4 m/s |
| Näkyvyys | 13 km | 47 km | 47 km | 50 km | 50 km | 50 km | 43 km | 47 km | 47 km | 43 km | 38 km | 50 km |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Põlvamaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Räpina
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 3° | 9° | 845 km |
| 3 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 7° | 15° | 623 km |
| 4 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 13° | 24° | 400 km |
| 5 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 30° | 47° | 178 km |
| 6 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 7 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Räpina Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen silmin – Räpina Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Räpina
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (13 % öistä), seuraavana maaliskuu (10 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 13 % | 55 % | 8,0 h | 8° / 17°C |
| lokakuu | 8 % | 39 % | 10,8 h | 3° / 9°C |
| marraskuu | 3 % | 20 % | 12,8 h | −1° / 2°C |
| joulukuu | 4 % | 15 % | 13,8 h | −6° / −2°C |
| tammikuu | 4 % | 19 % | 13,3 h | −10° / −5°C |
| helmikuu | 5 % | 28 % | 11,5 h | −10° / −4°C |
| maaliskuu | 10 % | 46 % | 9,1 h | −6° / 1°C |
| huhtikuu | 8 % | 55 % | 6,0 h | 0° / 9°C |
Pimeys vuoden mittaan
- Ei täyttä pimeää (aurinko 12° horisontin alapuolella) 18. toukokuuta–25. heinäkuuta – taivas on liian valoisa useimmille revontulille.
- Seuraava uusikuu 9. marraskuuta, seuraava täysikuu 26. lokakuuta. Pimein taivas on uudenkuun ympärillä olevalla viikolla.
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Räpina
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 18. elokuuta 2026 · Kp 5,3
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 4. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 20. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Tartu Airport (TAY) · 51 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 8° / 17°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112
- Talviajo
- Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
- Sääpalvelu
- Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Räpina?
Paikassa Räpina tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Räpina?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Räpina?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Räpina oli syyskuu (13 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (10 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Räpina?
Räpina: ajalla 18. toukokuuta–25. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.
Onko paikassa Räpina paljon valosaastetta?
Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Räpina?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Räpina 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 935 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Räpina ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Räpina linn 0 km
- Jaama 1 km
- Vaadimäe 1 km
- Sillapää 2 km
- Ristipalo 2 km
- Silminitsa 2 km
- Ülekülä 2 km
- Jaama 2 km
- Kuuksi 2 km
- Köstrimäe küla 2 km
- Sillapää küla 2 km
- Raigla 3 km
- Raadama 3 km
- Köstrimäe 3 km
- Lokuta 3 km
- Raigla küla 3 km
- Ristipalo küla 3 km
- Tooste 4 km
- Rahumäe 4 km
- Nulga 4 km
- Sülgoja 4 km
- Vadilastõnukk 4 km
- Kürsä 4 km
- Sülgoja küla 4 km
- Nulga küla 4 km
- Võõpsu 5 km
- Toolamaa 5 km
- Räpina vald 5 km
- Pedäjäalostõ 5 km
- Rõsna 5 km
- Parma 5 km
- Tooste küla 5 km
- Võõpsu alevik 5 km
- Raadama küla 5 km
- Toolamaa küla 5 km
- Rahumäe küla 5 km
- Varesmäe 6 km
- Suure-Veerksu 6 km
- Linte 6 km
- Meelva 6 km