AuroraMeteo

Raplamaa, ViroMagneettinen leveysaste 55,6°Asukasluku 1 47165 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Järvakandi

Paikassa Järvakandi tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 921 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 419 km/s · Bz 1,6

Magnetometriasema Tartu (111 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,3, kuviin tarvitaan 1,7 ja silmin näkemiseen 3,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 82 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.33–06.38.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 00.47 paikallista aikaa

6/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 04.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 3,3), keskimääräinen pilvisyys 82 %.

Tarpeeksi pimeää
19.33 – 06.38
Auringonlasku
18.03 · auringonnousu 08.08
Kuu
52 % · ↑ 16.38 · ↓ 22.26
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
ma 19.10.96Kp 4,7 · pilvisyys 0 %
ti 20.10.42Kp 3,7 · pilvisyys 67 %
ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % ma 19. 03 · 5/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 77 % ma 19. 04 · 6/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 76 % ma 19. 05 · 6/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 76 % ma 19. 06 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 70 % ma 19. 19 · 32/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 64/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 78/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 78/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 78/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 92/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 96/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 17/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 15 % ti 20. 20 · 40/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 21 · 42/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 19 % ti 20. 22 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 60 % ti 20. 23 · 6/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 88 % ke 21. 00 · 5/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 92 % ke 21. 01 · 5/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 93 % ke 21. 02 · 1/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 99 % ke 21. 03 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 99 % ke 21. 04 · 7/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 89 % ke 21. 05 · 17/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 74 % ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet ma 19.061218ti 20.061218ke 21.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikama klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00ke klo 03ke klo 06ke klo 21
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet2%0%0%0%0%0%0%9%5%0%0%19%
Yläpilvet47%47%44%4%2%0%0%5%12%17%17%30%
Lämpötila2 °C2 °C2 °C2 °C1 °C1 °C1 °C4 °C4 °C4 °C4 °C8 °C
Tuntuu kuin1 °C0 °C0 °C0 °C−1 °C−2 °C−2 °C2 °C2 °C2 °C2 °C6 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Järvakandi

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Järvakandi: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Raplamaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Järvakandi omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Järvakandi

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,3 · korkealla yläpuolellaKp 3,3 · 10°–21° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 11° 767 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 545 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 30° 322 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 46° 63° 100 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Järvakandi Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Järvakandi Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelälounas. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Järvakandi

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (11 % öistä), seuraavana maaliskuu (10 %).

0 %10 %20 % – heinä elokuu: 6 % elo syyskuu: 11 % syys lokakuu: 7 % loka marraskuu: 2 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 3 % tammi helmikuu: 4 % helmi maaliskuu: 10 % maalis huhtikuu: 8 % huhti toukokuu: 5 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 11 % 47 % 7,9 h 9° / 17°C
lokakuu 7 % 30 % 10,8 h 4° / 10°C
marraskuu 2 % 13 % 12,8 h 0° / 3°C
joulukuu 2 % 9 % 14,0 h −5° / −1°C
tammikuu 3 % 12 % 13,3 h −8° / −3°C
helmikuu 4 % 18 % 11,5 h −9° / −3°C
maaliskuu 10 % 41 % 9,1 h −5° / 2°C
huhtikuu 8 % 56 % 5,8 h 0° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
28 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
43 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
54 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Järvakandi

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3315332016: 4016402017: 3117312018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3322332023: 2623262024: 2524252025: 5425542026: 272627
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Pärnu Airport (EPU) · 45 km
Lennart Meri Tallinn Airport (TLL) · 71 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 17°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
Sääpalvelu
Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Järvakandi?

Paikassa Järvakandi tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Järvakandi?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Järvakandi?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Järvakandi oli syyskuu (11 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (10 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Järvakandi?

Järvakandi: ajalla 14. toukokuuta–29. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Järvakandi paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelälounas.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Järvakandi?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Järvakandi 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 921 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Järvakandi ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat