AuroraMeteo

Valgamaa, ViroMagneettinen leveysaste 54,8°Asukasluku 2 69063 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Tõrva

Paikassa Tõrva tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 951 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.29.

Kp 0,7 · 475 km/s · Bz 2,6

Magnetometriasema Tartu (42 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 3,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 33 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.29–06.34.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 03.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 14.07 paikallista aikaa

26/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 03.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 33 %.

Tarpeeksi pimeää
19.29 – 06.34
Auringonlasku
18.04 · auringonnousu 08.00
Kuu
48 % · ↑ 16.17 · ↓ 22.29
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
ma 19.10.65Kp 3,7 · pilvisyys 2 %
ti 20.10.27Kp 3,3 · pilvisyys 39 %
su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 15 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 17 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % ma 19. 01 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 3 % ma 19. 02 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 14 % ma 19. 03 · 26/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 72 % ma 19. 04 · 9/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 90 % ma 19. 05 · 7/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 93 % ma 19. 06 · 12/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 87 % ma 19. 19 · 10/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 19/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 29/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 29/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 29/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 65/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 64/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 2 % ti 20. 02 · 63/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 4 % ti 20. 03 · 48/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 4 % ti 20. 04 · 49/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 3 % ti 20. 05 · 49/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 3 % ti 20. 06 · 64/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 3 % ti 20. 19 · 11/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 6 % ti 20. 20 · 10/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 14 % ti 20. 21 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ti 20. 22 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ti 20. 23 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ke 21. 00 · 21/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ke 21. 01 · 27/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ke 21. 02 · 27/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 46 % ke 21. 03 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 42 % ke 21. 04 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 42 % ke 21. 05 · 14/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 42 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%15%19%11%4%
Yläpilvet25%32%20%14%4%2%1%0%0%6%29%35%
Lämpötila6 °C3 °C3 °C2 °C5 °C3 °C2 °C1 °C7 °C5 °C5 °C5 °C
Tuntuu kuin3 °C1 °C0 °C−1 °C2 °C−1 °C−2 °C−2 °C4 °C3 °C3 °C3 °C
Tuuli4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Valgamaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Tõrva omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Tõrva

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · korkealla yläpuolellaKp 3,7 · 10°–20° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 9° 856 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 634 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 12° 24° 411 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 28° 45° 189 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Tõrva Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Tõrva Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoiskoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Tõrva

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (13 % öistä), seuraavana maaliskuu (10 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 1 % heinä elokuu: 7 % elo syyskuu: 13 % syys lokakuu: 8 % loka marraskuu: 3 % marras joulukuu: 4 % joulu tammikuu: 4 % tammi helmikuu: 5 % helmi maaliskuu: 10 % maalis huhtikuu: 8 % huhti toukokuu: 5 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 13 % 55 % 8,0 h 8° / 17°C
lokakuu 8 % 39 % 10,8 h 3° / 9°C
marraskuu 3 % 20 % 12,8 h −1° / 3°C
joulukuu 4 % 15 % 13,8 h −6° / −2°C
tammikuu 4 % 19 % 13,3 h −9° / −4°C
helmikuu 5 % 28 % 11,5 h −10° / −4°C
maaliskuu 10 % 46 % 9,1 h −5° / 2°C
huhtikuu 8 % 55 % 6,0 h 0° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
35 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
51 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
63 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Tõrva

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3515352016: 4116412017: 3117312018: 1418142019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3422342023: 2723272024: 2624262025: 5825582026: 292629
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Tartu Airport (TAY) · 56 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 17°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
Sääpalvelu
Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Tõrva?

Paikassa Tõrva tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Tõrva?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Tõrva?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Tõrva oli syyskuu (13 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (10 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Tõrva?

Tõrva: ajalla 18. toukokuuta–25. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Tõrva paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: pohjoiskoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Tõrva?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Tõrva 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 951 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Tõrva ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat