AuroraMeteo

Viljandimaa, ViroMagneettinen leveysaste 55,5°Asukasluku 1 28057 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Võhma

Paikassa Võhma tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 924 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 508 km/s · Bz 2,9

Magnetometriasema Tartu (67 km päässä): vähäinen magneettinen aktiivisuus.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: FMI MIRACLE R-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 1,7 ja silmin näkemiseen 3,3.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 79 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.30–06.35.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 03.08 paikallista aikaa

2/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 3,3), keskimääräinen pilvisyys 79 %.

Tarpeeksi pimeää
19.30 – 06.35
Auringonlasku
18.04 · auringonnousu 08.03
Kuu
44 % · ↑ 16.25 · ↓ 22.24
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
su 18.10.7Kp 2,0 · pilvisyys 37 %
ma 19.10.86Kp 4,0 · pilvisyys 0 %
su 18. 04 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 92 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 73 % su 18. 06 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 53 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 33 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 18 % su 18. 21 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 37 % su 18. 22 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 42 % su 18. 23 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 39 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 35 % ma 19. 01 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 24 % ma 19. 02 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 19 % ma 19. 03 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 20 % ma 19. 04 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 45 % ma 19. 05 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 82 % ma 19. 06 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 50 % ma 19. 19 · 27/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 54/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 71/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 71/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 23 · 71/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 00 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 01 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 02 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 85/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 04 · 85/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 05 · 86/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06ti klo 21ke klo 00
Alapilvet0%27%0%0%0%0%0%0%0%0%1%1%
Keskipilvet98%0%0%0%0%0%0%0%0%0%3%23%
Yläpilvet38%0%13%33%20%45%7%0%0%0%0%4%
Lämpötila8 °C6 °C4 °C3 °C2 °C1 °C2 °C1 °C1 °C1 °C5 °C4 °C
Tuntuu kuin5 °C3 °C0 °C−1 °C−2 °C−2 °C−1 °C−2 °C−2 °C−3 °C0 °C0 °C
Tuuli3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s4 m/s4 m/s
Näkyvyys50 km44 km50 km50 km49 km49 km49 km44 km39 km39 km50 km49 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Viljandimaa. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Võhma omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Võhma

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,3 · korkealla yläpuolellaKp 3,3 · 10°–20° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 11° 778 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 556 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 29° 334 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 43° 60° 111 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Võhma Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Võhma Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Võhma

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (10 % öistä), seuraavana syyskuu (9 %).

0 %10 %20 % – heinä elokuu: 6 % elo syyskuu: 9 % syys lokakuu: 5 % loka marraskuu: 2 % marras joulukuu: 2 % joulu tammikuu: 2 % tammi helmikuu: 4 % helmi maaliskuu: 10 % maalis huhtikuu: 8 % huhti toukokuu: 4 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 9 % 42 % 7,9 h 9° / 17°C
lokakuu 5 % 25 % 10,8 h 3° / 9°C
marraskuu 2 % 10 % 12,8 h −1° / 3°C
joulukuu 2 % 8 % 14,0 h −6° / −2°C
tammikuu 2 % 9 % 13,3 h −9° / −4°C
helmikuu 4 % 18 % 11,5 h −10° / −4°C
maaliskuu 10 % 41 % 9,1 h −6° / 1°C
huhtikuu 8 % 57 % 6,0 h 0° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
27 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
40 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
51 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Võhma

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3415342016: 4116412017: 3117312018: 1318132019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3322332023: 2623262024: 2524252025: 5425542026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Pärnu Airport (EPU) · 67 km
Lennart Meri Tallinn Airport (TLL) · 96 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−6° / 1°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112
Talviajo
Talvirenkaat ovat pakolliset 1.12.–1.3.; nastarenkaat ovat sallittuja 15.10.–31.3. (30.4. asti, jos talviolosuhteet jatkuvat), ja joulukuusta 2022 alkaen kitkarenkaiden on oltava pohjoismaista tyyppiä. Kelitiedot: Transpordiametin Tark Tee -portaali (https://www.tarktee.ee). Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Viron jokamiehenoikeus (igaüheõigus, kirjattu ympäristölakikirjaan) sallii oleskelun aitaamattomalla ja merkitsemättömällä maalla päivin ja öin omistajasta riippumatta; aidattu tai kyltein merkitty yksityismaa edellyttää omistajan lupaa. RMK:n (valtion metsäkeskus) kohteet ovat avoinna yleisölle.
Sääpalvelu
Viron sääpalvelu (Riigi Ilmateenistus)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Võhma?

Paikassa Võhma tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Võhma?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Võhma?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Võhma oli maaliskuu (10 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (9 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Võhma?

Võhma: ajalla 16. toukokuuta–27. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Võhma paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Võhma?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Võhma 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 924 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Võhma ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat