AuroraMeteo

Finnmark Fylke, NorgeMagnetisk bredde 68,1°11.448 indbyggere40 m over havet

Nordlys i Hammerfest

Hammerfest ligger lige under nordlysovalen: på klare, mørke nætter står nordlyset ofte lige over hovedet, selv når aktiviteten er lav. Skyerne betyder langt mere end Kp-tallet her.

Lige nu

Aktiviteten er høj nok her lige nu, men himlen er overskyet (100 % skydække). Hold øje med huller i skyerne, og kig mod nord.

Kp 1,7 · 475 km/s · Bz 2,1

Magnetometer i Kevo (161 km væk): lav magnetisk aktivitet.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: FMI MIRACLE R-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 4 ventes, 0 kræves her.
  • Himmel Overskyet (87% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 18.52 til 05.30.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 00.36 lokal tid

28/100

Muligt

Bedst omkring 02.00. Forventet maks. Kp 4,0 (stedet kræver 0), gennemsnitligt skydække 87%.

Mørkt nok
18.52 – 05.30
Solnedgang
16.29 · solopgang 07.54
Månen
34 %
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0
Kig mod
nord (354°)
lør. 17. okt.20Kp 2,0 · skydække 89%
søn. 18. okt.9Kp 1,7 · skydække 98%
lør. den 17. 01 · 13/100 · Kp 2,7 · skydække 86 % lør. den 17. 02 · 28/100 · Kp 4,0 · skydække 72 % lør. den 17. 03 · 27/100 · Kp 4,0 · skydække 73 % lør. den 17. 04 · 10/100 · Kp 4,0 · skydække 90 % lør. den 17. 05 · 5/100 · Kp 3,3 · skydække 89 % lør. den 17. 18 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 93 % lør. den 17. 19 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 92 % lør. den 17. 20 · 18/100 · Kp 2,0 · skydække 77 % lør. den 17. 21 · 20/100 · Kp 2,0 · skydække 75 % lør. den 17. 22 · 8/100 · Kp 2,0 · skydække 90 % lør. den 17. 23 · 10/100 · Kp 1,7 · skydække 85 % søn. den 18. 00 · 7/100 · Kp 1,7 · skydække 89 % søn. den 18. 01 · 5/100 · Kp 1,7 · skydække 92 % søn. den 18. 02 · 9/100 · Kp 1,7 · skydække 86 % søn. den 18. 03 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 95 % søn. den 18. 04 · 4/100 · Kp 1,7 · skydække 94 % søn. den 18. 05 · 4/100 · Kp 1,7 · skydække 88 % søn. den 18. 20 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 95 % søn. den 18. 21 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 99 % søn. den 18. 22 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 96 % søn. den 18. 23 · 9/100 · Kp 1,7 · skydække 87 % man. den 19. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 99 % lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 00lør., 03lør., 18lør., 21søn., 00søn., 03søn., 18søn., 21man., 00man., 03man., 18man., 21
Lave skyer27%38%47%14%51%23%100%100%98%67%100%41%
Mellemhøje skyer23%74%88%60%63%42%96%38%43%41%98%65%
Høje skyer66%0%0%0%0%0%30%33%91%99%99%100%
Temperatur4 °C4 °C3 °C3 °C2 °C3 °C7 °C7 °C8 °C8 °C9 °C9 °C
Føles som-5 °C-6 °C-6 °C-6 °C-5 °C-4 °C-1 °C1 °C0 °C2 °C1 °C1 °C
Vind15 m/s14 m/s11 m/s11 m/s9 m/s9 m/s11 m/s10 m/s12 m/s8 m/s13 m/s14 m/s
Sigtbarhed9,0 km7,3 km6,2 km5,9 km8,0 km11 km15 km14 km31 km50 km3,7 km5,9 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Klarere himmel i nærheden i aften

Forventet skydække i aftenens mørke timer: 85% her. Den klareste mulighed inden for 100 km ligger ca. 100 km mod syd, med 59%. Åbn i OpenStreetMap

Prognose fra MET Norway for 24 punkter inden for 100 km, gennemsnit over de mørke timer. Tjek veje og forhold, før du kører.

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Finnmark Fylke om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Webkameraer live nær Hammerfest

Tjek selv himlen: offentlige kameraer inden for 300 km. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Hammerfest på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Hammerfest

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 2–4 · over hovedet VNV 294° NV 309° NV 324° NNV 339° N 354° N 9° NNØ 24° NØ 39° NØ 54°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
0 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
2 Lige over dig, og også mod syd – – –
3 Lige over dig, og også mod syd – – –
4 Lige over dig, og også mod syd – – –
5 Lige over dig, og også mod syd – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: Hammerfest Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt næste døgn Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Forstadshimmel. Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod øst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet rejser sig til ca. 5° over horisonten mod nord. Det skjuler lavt nordlys: her kræves ca. Kp 0 i stedet for Kp 0. En bakketop, en strand eller en åben mark med frit udsyn mod nord hjælper.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Hammerfest

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (19 % af nætterne), efterfulgt af november (15 %).

0 %10 %20 %30 % – jul. – aug. september: 19 % sep. oktober: 15 % okt. november: 15 % nov. december: 15 % dec. januar: 14 % jan. februar: 11 % feb. marts: 11 % mar. april: 2 % apr. – maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 19 % 21 % 4,9 t 8° / 10°C
oktober 15 % 15 % 10,3 t 4° / 6°C
november 15 % 15 % 14,0 t 1° / 3°C
december 15 % 15 % 16,1 t -1° / 2°C
januar 14 % 14 % 15,0 t -2° / 1°C
februar 11 % 11 % 11,6 t -2° / 0°C
marts 11 % 11 % 7,3 t -2° / 1°C
april 2 % 17 % – 0° / 3°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
46 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
64 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
76 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Hammerfest siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 2715272016: 3316332017: 2517252018: 81882019: 71972020: 32032021: 1221122022: 2722272023: 2423242024: 1624162025: 4225422026: 222622
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Hvor du kan se nordlys nær Hammerfest

  • Salen

    En høj over byen med panoramaudsigt over havnen og havet, som du kan nå til fods. · ca. 1 km · Åbn i OpenStreetMap

  • Fuglenes (Meridian Column)

    UNESCO-monumentet for Struves meridianbue på et næs på den anden side af havnen, med åben udsigt over havet mod nord og vest. · ca. 3 km · Åbn i OpenStreetMap

  • Storvannet

    En sø nord for centrum nær lufthavnen, med mørkere omgivelser end i byen. · ca. 5 km · Åbn i OpenStreetMap

  • Tyven

    Et højere fjeld over byen, som du når til fods, med udsigt fra oven langt fra gadelysene. · ca. 2 km · Åbn i OpenStreetMap

Lokalkendskab

  • Hammerfest har mørketid fra ca. 23. november til 19. januar, hvilket giver mange mørke timer til nordlys.
  • Klimaet er subarktisk, men mildt for breddegraden: ca. −5°C i januar, og oktober–december er de vådeste måneder.
  • Højen Salen, en 15 minutters gåtur ad en zigzagsti fra centrum, giver byens bedste panorama.
  • Hammerfest Lufthavn har regionale fly til Tromsø, Alta og Honningsvåg, og Hurtigruten anløber to gange dagligt (nordgående og sydgående).
  • Struves meridianbue-punktet på Fuglenes er en del af et UNESCO-verdensarvssted.

Stierne op til Salen og Tyven er isglatte og udsatte om vinteren, så brug broddere og pandelampe.

Vejret ved kysten skifter hurtigt, og vindafkølingen er betydelig.

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Hammerfest Airport (HFT) · 2 km
Typisk lav / høj i september
8° / 10°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
Vinterkørsel
Vinterdæk skal have mindst 3 mm mønsterdybde fra 1. november til første søndag efter 2. påskedag (16. oktober til 30. april i Nordland, Troms og Finnmark). Pigdæk er tilladt i de samme perioder og uden for dem, når forholdene kræver det. Føreforhold finder du i Statens vegvesens trafikinformation (vegvesen.no/trafikk). Vejforhold
Adgang til naturen
Allemannsretten (allemandsretten) giver fri adgang til udyrket land (utmark) som skov, fjeld og strand; dyrket jord og gårdspladser (innmark) kræver ejerens samtykke. Telte skal stå mere end 150 m fra beboede huse eller hytter, i højst to nætter samme sted uden tilladelse. Retten gælder for folk til fods – parkering og overnatning i autocamper og varevogn følger vej- og parkeringsreglerne.
Officiel rumvejrstjeneste
Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
Vejrtjeneste
Norwegian Meteorological Institute (Yr)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Hammerfest?

Hammerfest ligger lige under nordlysovalen: på klare, mørke nætter står nordlyset ofte lige over hovedet, selv når aktiviteten er lav. Skyerne betyder langt mere end Kp-tallet her.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Hammerfest?

Omkring Hammerfest er nordlyset ofte lige over dig. Begynd med at kigge mod nord, men kig også op og hele vejen rundt – under kraftige storme kan det fylde hele himlen og endda dukke op bag dig.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Hammerfest?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Hammerfest (19 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af november (15 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Hammerfest?

Fra 8. april til 3. september bliver himlen i Hammerfest aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Hammerfest?

Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod øst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Hammerfest?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Hammerfest den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 735 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Hammerfest deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.